پونه قدوسی

پونه قدوسی، روزنامه‌ نگار ایرانی است که در بخش فارسی BBC فعالیت می‌کند. وی از سال 2008 به همراه سیاوش اردلان و ستار سعیدی در برنامه نوبت شما به عنوان مجری شروع به فعالیت کرده است. پونه قدوسی علاوه بر مجری‏گری تلویزیون در رادیو BBC نیز گویندگی می‌کند. او تا چند سال پیش در ایران زندگی می‌کرده‌ است.

 

امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -زندگینامه

  پونه قدوسی متولد 1971 میلادی، حرفه خبرنگاری را از سال 1990در جریان زلزله رودبار آغاز کرد و پس از آن با رسانه‌های خبری زیادی از قبیل: Wall Street Journal ,New York Times ,PBS ,USA Today ,The Daily Telegraph Business Week ,Toronto Star and The Washington Post همکاری داشته‌ است.

  او در سال 2000 به سرویس جهانی BBC پیوست و به عنوان تهیه کننده و مجری کار خود را آغاز نمود. وی به عنوان تهیه کننده برنامه جدید BBC با عنوان Newslight و همچنین تهیه بولتن‌های خبری سرویس جهانی BBC فعالیت خود را با BBC ادامه داد. 
  پونه قدوسی دارای مدرک لیسانس در رشته زبان انگلیسی و مدرک مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه آزاد تهران می‌باشد. او همچنین دارای مدرک خبرنگاری و عکاسی از دانشگاه تورنتو است.
  وی در سال 2008 در BBC فارسی و در برنامه نوبت شما مشغول به فعالیت شد. در فواصل سالهای 2011 تا 2010 پونه قدوسی مدیریت پروژه ای را بر عهده داشت که در جریان آن تاثیر استفاده از رسانه های اجتماعی در بین اقشار مردم (BBC) مورد آزمون قرار می گرفت.
  در تاریخ پانزدهم فوریه 2011 ، در همکاری با نیویورک تایمز، با نویسندگانی همچون NEIL MacFARQUHAR و ALAN COWELL در مقاله ای تحت عنوان «استفاده مجدد جمهوری اسلامی از زور علیه معترضان» علیه نظام جمهوری اسلامی ایران دست به قلم شد و در جریان آن از هیچ اقدامی در جهت تحریف واقعیت دریغ ننمود؛ پونه قدوسی هم اکنون این مسیر را در بنگاه سخن پراکنی BBC و نیز برنامه «نوبت شما» دنبال می کند.
   
 • +شایعات پیرامون پونه قدوسی

  شایعات متعددی درباره ی پونه قدوسی در رسانه ها منتشر شده است،که صحت آنها مورد تردید است. درباره ی او گفته شده که نسبتی فامیلی با آیت الله قدوسی دارد و برادرزاده ی ایشان است.

  البته این مجری BBC فارسی پاسخ داد که: «اين مطلب که من با آيت الله قدوسی نسبت فاميلی دارم دروغ است و اصلا حقيقت ندارد.» ارتباط خارج از عرف وی با «صادق صبا»، رییس BBC فارسی نیز بیش از پیش او را سوژه ی خبری رسانه ها ساخت. برخی عدم حضوروی در BBC فارسی در پی انتشار این خبر و تلاش BBC برای خارج ساختن او از برنامه ی نوبت شما را در همین راستا تحلیل می کنند و معتقدند BBC برای کم حاشیه کردن شبکه دست به چنین اقدامی زده است.

   

 • +روابط غیر اخلاقی

  شاید آن چیزی که بیش از مجری‌ گری در یک شبکه فارسی زبان، نام پونه قدوسی را به سر زبان‌ها انداخت،‌ خبر تجاوز صادق صبا به این مجری زن بود؛ به طوری که رسانه‌های ضد انقلاب هم از انتشار این خبر ناگریز بودند.

  انتشار عکسی از این مجری BBC با حالتی عصبانی و با نشانه‌هایی از آثار ضرب و جرح در صفحه فیس بوکش و همچنین قطع تماس یکی از مخاطبان برنامه «نوبت شما» (که در حال بیان ماجرای این تجاوز بود) از سوی مسئولان شبکه BBC و تاکید سیاوش اردلان مجری برنامه نوبت شما مبنی بر این که مجبوریم «به خاطر رعایت حال آن مجری (پونه قدوسی)» چنین تماس‌هایی را قطع کنیم، مهر تاییدی بر این عمل غیراخلاقی مدیر بخش فارسی شبکه BBC فارسی زد.
  سکوت این مجری زن BBC در ادامه و همچنین غیبت غیرمنتظره در برنامه‌ای که اکثر کارکنان این شبکه به عنوان میهمان در آن حاضر بودند از دیگر نشانه‌های صحت این تجاوز بود.
   


ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر