پرونده آمیا

انفجار مرکز همیاری یهودیان واقعه‌ای تروریستی در 18 ژوئیه سال 1994 برابر با 27 تیر سال 1373 بود که در جریان آن 85 نفر از شهروندان یهودی تبار آرژانتینی جان خود را از دست دادند و بیش از دویست نفر زخمی شدند.


امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -مرکز همیاری یهودیان

  مرکز همیاری یهودیان نام ساختمان هفت طبقه‌ای در شهر بوئنوس آیرس بود که مرکز همکاری‌های اسرائیل و آرژانتین (Asociacion Mutual Israellita Argentina) وابسته به کمیته یهودیان آمریکا، با نام اختصاری، آمیا (AMIA) در آن قرار داشت. آرژانتین، میزبان بزرگ‌ترین جامعه یهودیان در آمریکای لاتین است. انفجار مرکز همیاری یهودیان واقعه‌ای تروریستی در 18 ژوئیه 1994 برابر با 27 تیر 1373 بود که در جریان آن 85 نفر از شهروندان یهودی‌تبار آرژانتینی جان خود را از دست دادند و بیش از دویست نفر زخمی شدند.

   

 • +ادعای دروغین دخالت جمهوری اسلامی

  در تاریخ آرژانتین، رسیدگی به هیچ پرونده قضایی به اندازه پرونده انفجار آمیا به طول نینجامیده‌ است. گفتنی است تاکنون بیش از یک هزار و دویست نفر برای ادای شهادت در مورد این پرونده به دادگاه احضار شده‌اند.

  دولت آرژانتین تا کنون 3 بار جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در انفجار متهم کرده‌ است. دولت آرژانتین مدعی است که دستور و نقشه ضربه زدن به بزرگ‌ترین مرکز اقلیت یهودی در آمریکای لاتین در تهران کشیده شد و مسئولیت اجرای طرح عملیات به ستاد ویژه عملیات حزب‌الله لبنان که به گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان وابسته‌ است، سپرده شد. مقامات ایرانی مدعی هستند که تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر دخالت جمهوری اسلامی ایران در این خصوص ارائه نشده و با فاسد خواندن سیستم قضایی آرژانتین، موضوع را توطئه‌ای سیاسی تلقی می‌کنند. از جمله مشکلات این پرونده این است که شخص انتحاری مورد ادعا تا کنون شناسایی نشده‌ است. درعین‌حال بعضی از تحلیل‌گران روزنامه‌های دولتی ایران ادعا می‌کنند که انفجار این مرکز به دست خود یهودیان صهیونیسم انجام‌شده و آنان دو هدف را از این حادثه دنبال می کرده‌اند. 1- دادن نسبت اتهام به جمهوری اسلامی ایران و نیز حزب‌الله لبنان که هر دو از دشمنان واقعی اسرائیل هستند. 2- پیش‌گیری از مهاجرت یهودیان اسرائیل به کشور آرژانتین به دلیل اوج گرفتن انتفاضه توسط فلسطینیان.

  در ابتدای امر مسئولیت این پرونده به «خوان خوزه گالئانو» قاضی فدرال آرژانتینی سپرده شد و او پس از تحقیقات، بازجویی‌ها و پیگیری‌های مفصل، فرضیه‌ای را مطرح ساخت مبنی بر اینكه بمب‌گذاری آمیا، توسط حزب‌الله لبنان و با هدایت و حمایت ایران طراحی و اجرا شده است. گالئانو برای اثبات فرضیه خود، هزاران صفحه سند و گواه گردآوری كرد و ایران همواره این اسناد را غیر معتبر و ساختگی خواند. در سال 2003 سرویس اطلاعاتی آرژانتین (SIDE) نخستین گزارش رسمی واقعه آمیا را تهیه و در اختیار قاضی گالئانو قرار داد كه ظاهراً این گزارش مبنای اصلی كار قاضی قرار گرفت. این گزارش دارای مستندات و دلایل ساختگی و اطلاعات غیرحقیقی بود و گالئانو با استناد به این گزارش در پنجم مارس 2003 (14 اسفند 1381)، طی حكم اول خود، قرار بازداشت چهار نفر از كارگزاران و دیپلمات‌های سابق جمهوری اسلامی ایران را صادر كرد و چند ماه بعد قاضی گالئانو در ادامه احكام نخست، حكم بین‌المللی دیگری برای بازداشت 8 دیپلمات ایرانی صادر كرد.

   

 • +دستگيري و اثبات بي گناهي سفير سابق ايران

  بیست و یكم آگوست سال 2003 (30 مرداد 1382) هادی سلیمان پور سفیر سابق ایران در آرژانتین در شهر دورهام انگلیس به دستور قاضی گالئانو بازداشت شد و از آنجا كه مدارك شش هزار صفحه‌ای ارائه‌شده از سوی قاضی آرژانتینی مورد پذیرش محاكم قضایی انگلیس قرار نگرفت، وی روز 12 سپتامبر 2003 (21 شهریور 1382) با حكم دادگاه عالی انگلیس با قید وثیقه 750 هزار پوندی آزاد شد. درست دو ماه بعد، وزیر كشور انگلیس با اعلام اینكه شواهد كافی برای اثبات اتهامات مطروحه از سوی قاضی آرژانتینی ارائه نشده، دستور منع تعقیب آقای سلیمان پور را صادر كرد و روز بعد یعنی 13 نوامبر 2003 (22 آبان 1382)، دادگاه انگلیس در جلسه پانزده دقیقه‌ای، حكم نهایی را مبنی بر بی‌گناهی و تبرئه سلیمان پور صادر و پرونده را رسماً مختومه اعلام كرد.

   

 • +محاكمه متهمان داخلي

  همزمان با صدور حكم بازداشت برای 12 دیپلمات ایرانی، قاضی گالئانو، برای چهار افسر پلیس، (ریبلی، باریو، لئال و ایبارا) و كارلوس تجلدین، قرار بازداشت صادر و آن‌ها را روانه زندان كرد. این افراد كه به عنوان متهمان داخلی شناخته می‌شدند، حدود 8 تا 10 سال از عمر خود را در زندان گذراندند. تحقیقات طولانی مدت واحد مخصوص تحقیقات آمیا و سیستم قضایی آرژانتین و برگزاری یك دادگاه علنی موسوم به دادگاه علنی شماره 3 در تاریخ 2 سپتامبر 2004 (11 شهریور 1383)، نهایتاً منجر به تبرئه متهمان مذكور شد.

   

 • +عزل گالئانو

  قاضی گالئانو به خاطر تخلفات، عدیده و خرابكاری در روند انجام تحقیقات در تاریخ سوم آگوست 2005 (12 مرداد 1384) توسط شورای عالی قضات آرژانتین از سمت خویش خلع و پس از یك محاكمه، محكوم و از شغل قضاوت عزل شد. اتهام وی انحراف در رسیدگی پرونده، پرداخت رشوه، جعل سند، تحقیقات ساختگی و زیر سؤال بردن اعتبار دستگاه قضایی كشورش بود. با عزل گالئانو، «رودلفو كانیكوبا كورال» در رأس هیأت تحقیق پیرامون پرونده آمیا در دادستانی ویژه قرار گرفت.

   

 • +صدور احکام جلب بین‌المللی

  در مارس 2007 و پس از مدت تقریباً سیزده سال از انفجار، دادستانی کل آرژانتین درخواست صدور حکم جلب نه نفر از جمله علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی و علی‌اکبر ولایتی توسط پلیس بین‌الملل را صادر کرد.

  اینترپل برای شش تن از این افراد حکم جلب بین‌المللی صادر کرد. این افراد عبارت‌اند از:

  علی فلاحیان (وزیر اطلاعات وقت جمهوری اسلامی)

  محسن رضایی (فرمانده وقت کل سپاه پاسداران جمهوری اسلامی)

  احمدرضا اصغری (دبیر سوم پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین)

  احمد وحیدی (فرمانده سابق نیروی ویژه قدس سپاه پاسداران)

  محسن ربانی (رایزن فرهنگی پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین)

  عماد مغنیه (رئیس وقت ستاد عملیات ویژه حزب‌الله لبنان)

   

 • +راي مجمع سالانه اينترپل بر بي گناهي اتباع ايران

  با توجه به صدور حكم بین‌المللی دستگیری 12 تبعه ایران توسط قاضی گالئانو و معتبر شناخته شدن آن، با وجود اثبات ساختگی و پوچ بودن فرضیه قاضی معزول آرژانتینی، دولت جمهوری اسلامی ایران در سال 2004 با ارسال لوایح حقوقی و با بیان ادله محكم به پلیس بین‌الملل، خواهان لغو قرارهای بازداشت بین‌المللی اتباع ایران از سوی آن سازمان شد. اینترپل با مطالعه اسناد و گزارشات ارسالی از طرف ایران، مبادرت به تعلیق قرارهای بازداشت كرد ولی پس از اعتراض آرژانتین، تصمیم‌گیری قطعی را به اجلاس آتی مجمع سالانه اینترپل موکول كرد.

  مجمع عمومی سالانه اینترپل كه در مهرماه 1384 در شهر برلین پایتخت آلمان برگزار شد، پس از بحث و بررسی تقاضای جمهوری اسلامی ایران، سرانجام به لغو قرارهای بازداشت 12 ایرانی رأی داد. رییس این سازمان در پایان جلسه با اعلام اینكه قاضی آرژانتینی كه حكم بازداشت این 12 نفر را صادر كرده، در رسیدگی به پرونده آمیا مرتكب خلاف شده و به یكی از شهود دادگاه رشوه داده است، عملاً خط بطلان بر كلیه اتهامات و شایعات درباره دست داشتن برخی از اتباع ایران در انفجار آمیا كشید.

   

 • +دادستان هاي جديد و نتايج قديم

  آلبرتو نیسمان و مارسلو مارتینس بورگس كه به عنوان دو دادستان پرونده تعیین شدند، طی یك سال و نیم تحقیق و با گردآوری 855 صفحه سند و مدرك مدعی شدند كه تصمیم‌گیری درباره انفجار آمیا در ایران و توسط برخی مقامات جمهوری اسلامی ایران گرفته شده است.

  دادستان‌ها فرضیه‌ای را مطرح ساختند كه گرچه تفاوت‌هایی با فرضیه گالئانو داشت ولی تا حد زیادی مبتنی بر مدارك و شواهدی است كه توسط گالئانو فراهم آمده و غالباً مردود شناخته‌شده بودند. آن‌ها برای این فرضیه بی‌پایه خود دلیلی هم اعلام كردند. آن‌ها معتقد بودند به دلیل تصمیم یک جانبه دولت «كارلوس منم» جهت لغو قراردادهای تأمین مواد و فناوری هسته‌ای مربوط به دوران حكومت رائول آلفونسین و خودداری از ارسال محموله‌های خریداری‌شده، دولت ایران به قصد انتقام‌جویی مبادرت به انفجار آمیا كرد. آن‌ها همچنین با استناد به اطلاعاتی كه از منابع مختلف گردآورده بودند.

  به گزارش ایرنا طبق گزارش ادعایی دادستان‌ها، گروه مسبب انفجار، احتمالاً در تاریخ اول ژوئیه 1994 از طریق فرودگاه بین‌المللی بوئنوس آیرس موسوم به اسه ایسا وارد آرژانتین شده و در تاریخ 18 ژوئیه 1994 (یك ساعت قبل از انفجار آمیا) از طریق همان فرودگاه از كشور خارج شدند. عملیات به وسیله اتومبیل بمب‌گذاری‌شده و به رانندگی ابراهیم بررو صورت پذیرفته است. به عقیده آن‌ها، حزب‌الله در مرزهای سه جانبه آرژانتین، پاراگوئه و برزیل فعالیت می كرده و از جمله دلایل آن‌ها این است كه در ژوئیه 1994 از مسجدی واقع در این منطقه دو بار با خانواده ابراهیم بررو تماس تلفنی برقرار شده است.

   

   

 • +پرونده آميا در زمان خاتمي

  روند این پرونده به كندی سپری می‌شد و زمان سید محمد خاتمی بار دیگر در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت. سید محمد خاتمی، رئیس‌جمهور سابق ایران از بازگشایی مجدد پرونده انفجار «آمیا» و ایراد اتهام به مقامات ارشد جمهوری اسلامی انتقاد كرد و آن را موضوعی «مسخره» خواند و گفت كه پشت این قضیه دست های صهیونیستی حضور دارند. خاتمی در واكنش به اعلام جرم دادستانی آرژانتین علیه اكبر هاشمی رفسنجانی و تعداد زیادی از مقامات وقت جمهوری اسلامی گفت: این یكی از مسخره ترین مسائلی است كه مطرح شده است و اصل قضیه هم توطئه یی علیه ایران بود. قبلا هم سر و صداهایی كرده بودند و حتی خود مقامات بی طرف آنها قضاوت كردند كه ایران در این مساله دخالتی نداشته: بویژه شخصیتی مثل آقای هاشمی رفسنجانی كه از چهره های برجسته، خردمند و صلح دوست جامعه ما هستند.

  در آن زمان ایسنا گزارش داد كه خاتمی مشكلات داخلی آرژانتین را علت اصلی پیش كشیدن دوباره پرونده آمیا عنوان كرده و گفته است: طبق اطلاعاتی كه ما داریم پشت این قضیه دست های صهیونیستی حضور داشت. فكر می كنم امروز اسرائیل در اثر جنایاتی كه كرده و نیز مشكلاتی كه آمریكا در سیاست هایش پیدا كرده در واقع می خواهند برون افكنی كنند و یك بهانه‏یی پیدا كنند كه از فشار افكار عمومی نسبت به تخطئه برنامه هایی كه آنها داشتند بیرون بیایند. خوشبختانه تصمیماتی كه سال های قبل اعلام شد كاملا مسأله را روشن می كند كه آن ادعا و اقدام امر بی ربطی بود و این اقدام هیچ ارزشی از نظر بین المللی ندارد و تنها به منزله دشنام و فحشی است كه افراد به دیگران بدهند.

   

 • +ایران و آرژانتین پرونده انفجار "آمیا" را در ژنو بررسی می کنند

  هکتور تیمرمن و علی‌اکبر صالحی وزیران خارجه دو کشور در حاشیه نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بر سر ادامه مذاکرات در مورد این پرونده به توافق رسیدند.

  بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه دو طرف در صدد رسیدن به توافق بر اقداماتی هستند که با قوانین آرژانتین و ایران هماهنگ باشد.

  آرژانتین خواستار محاکمه متهمان در بوئنوس آیرس شده اما ایران این درخواست را رد کرده بود.

  دستگاه قضایی آرژانتین خواستار تحویل 8 تن از مقامات و دیپلمات‌های ایرانی برای محاکمه شده است.

   

 • +توافق وزرای خارجه ایران و آرژانتین درباره پیگیری پرونده آمیا

  در دیدار وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و آرژانتین که در محل سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، دو طرف تصمیم گرفتند در ماه اکتبر مذاکرات را از طریق نمایندگان حقوقی وزارت خانه‌های خود در مقر سازمان ملل متحد در ژنو ادامه داده و مکانیزمی بیابند که در تعارض با نظام‌های حقوقی ایران و آرژانتین نباشد. طرفین همچنین تصمیم گرفتند روند مذاکرات تا دسترسی به یک راه حل مورد توافق در زمینه مسائل موجود میان دو دولت در خصوص مسئله آمیا ادامه یابد.

  کریستینا فرناندز، رئیس جمهوری آرژانتین روز سه شنبه در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود کشورش و ایران توافق کرده‌اند درباره انفجار مرکز یهودیان که در سال 1994 اتفاق افتاد، گفتگو کنند. رئیس جمهوری آرژانتین گفت این دیدار در پی درخواست مقام‌های ایرانی که هفته گذشته ارائه شده بود، انجام می‌گیرد. خانم فرناندز گفت این گفتگو در حاشیه اجلاس مجمع عمومی و در سطح وزرای امور خارجه برقرار خواهد شد. وی گفت: «ایران می‌خواهد در زمینه تحقیق درباره حادثه همکاری کند.»

   

 • +بیانیه وزارت امور خارجه ایران

  وزارت امور خارجه ایران از این که واقعیت در مورد این اقدام جنایت‌کارانه پس از وقوع، گرفتار توطئه‌ها و بازی‌های سیاسی شده و مقامات قضایی وقت آرژانتین که اکنون اعمال غیرقانونی آن‌ها افشاشده و در این رابطه توسط دادگاه نیز متهم شده‌اند، با نشانه گرفتن انگشت اتهام خود به سوی بعضی از اتباع جمهوری اسلامی ایران، تحقیقات قضایی را منحرف و موجب فرار مرتکبین واقعی این جنایت از چنگال عدالت شدند، انزجار خود را اعلام و از ادامه این روند توسط افرادی که از آن زمان در قوه قضایی آن کشور باقی‌مانده‌اند، اظهار تعجب می‌کند.

   

 • +محاكمه علني متهم پرونده آمیا

  قاضی‌ فدرال‌ آرژانتین‌ اعلا‌م‌ کرد: با آماده‌ شدن‌ پرونده‌ روبن‌ براخا، رئیس‌ سابق‌ اتحادیه‌ سازمان‌های‌ صهیونیستی‌ آرژانتین،‌ وی را برای‌ محاکمه‌ علنی‌ روانه‌ دادگاه‌ می‌کند‌. به گزارش «واحد مرکزی خبر»، براخا متهم‌ است‌ با توطئه‌ای‌ حساب‌شده‌ و با همدستی‌ مقامات‌ عالی‌رتبه‌ آرژانتین‌ از جمله‌ رئیس‌ دستگاه‌ اطلا‌عاتی‌ این‌ کشور و گاله‌ آنو قاضی‌ سابق‌ فدرال،‌ روند تحقیقات‌ قضایی‌ و پلیسی‌ انفجار ساختمان‌ آمیا را به‌ انحراف‌ کشیده‌ است‌‌. اقامه‌ جرم‌ علیه‌ این‌ مقام‌ صهیونیستی‌ چهار سال‌ پیش‌ از سوی دادگاه‌ فدرال‌ آرژانتین‌ و پس‌ از طولانی‌ترین‌ محاکمه‌ تاریخ‌ این‌ کشور انجام‌ شد. با وجود اعتراض‌ سازمان‌های‌ صهیونیستی‌ به‌ حکم‌ نخستین‌‌ دادگاه‌ تجدیدنظر هم‌ این‌ حکم‌ را به‌ طول‌ کامل‌ تأیید کرد و پرونده‌ در اختیار لیخو قاضی‌ فدرال‌ آرژانتین‌ قرار گرفت‌. اکنون اریل‌ لیخو قاضی‌ تحقیق‌ با تکمیل‌ پرونده‌ روبن‌ براخا مقام عالی‌ صهیونیست‌ را در سال‌ آینده‌ در دادگاه‌ علنی‌ و در جایگاه‌ متهمان‌ قرار می‏دهد‌. استقبال‌ کارشناسان‌ آرژانتین‌ از محاکمه‌ رئیس‌ سازمان‌ صهیونیستی‌ این‌ کشور خورخه‌ لا‌ناتا پژوهشگر، نویسنده‌ و صاحب‌نظر آرژانتین‌ که‌‌ نخستین‌ بار 13 سال‌ پیش‌ با چاپ‌ کتاب‌ جنجالی‌ خود منحرف‌ بودن‌ روند تحقیقات‌ پرونده‌ آمیا را فاش‌ کرد تاکید دارد در‌ 13 سال‌ گذشته‌ روند تحقیقات‌ تحت‌ فشار صهیونیست‌ها و آمریکا مسیر انحرافی‌ خود را طی‌ کرده‌ است و به‌ جز مطالب‌ انحرافی‌ هیچ‌ مطلب‌ تازه‌ای‌ در پرونده‌ قطور آمیا نیست. همچنین خوان‌ گابریل‌ لا‌باکه‌ وکیل‌ متهمان‌ پرونده‌ آمیا معتقد است صهیونیست‌ها با ترفندهای‌ گوناگون‌ پرونده‌سازی‌ کرده‌اند و یکی‌ از شگردهای آنان‌ قطور کردن‌ این‌ پرونده‌ است‌ به‌ طوری‌ که‌ پرونده‌ آمیا و ضمایم‌ آن‌ اکنون بیش‌ از یک‌ میلیون‌ صفحه‌ و حجم‌ مطالب‌ جعلی‌ به‌ حدی‌ است‌ که‌ ادامه‌ تحقیقات‌ را پیچیده‌ و تقریباً غیرممکن‌ کرده‌ است به‌ طوری‌ که‌ حتی‌ اگر در آینده‌ محققان‌ منصفی‌ نیز درصدد ادامه‌ تحقیق‌ باشند نمی‌توانند از میان‌ هزاران‌ سرنخ‌ انحرافی‌ موجود سرنخ اصلی‌ و بی‌رنگ‌ شده‌ این‌ ماجرا را پیدا کنند‌. این دیپلمات‌ سابق‌ آرژانتین و یکی‌ از وکلا‌ی‌ پرونده‌ آمیا در گفتگوی‌ اختصاصی‌ با خبرنگار واحد مرکزی‌ خبر در بوئنوس‌ آیرس‌ گفت‌ : مدت‌هاست‌ پرونده‌ آمیا از ساختمان‌ دستگاه‌ قضایی‌ به‌ یکی‌ از ساختمان‌های‌ نظامی‌ این‌ کشور انتقال‌ یافته‌ است و بیش‌ از 70 وکیل‌ نیز به‌ منظور کمک‌ به‌ نیسمن‌ دادرس‌ این‌ پرونده‌ در اختیار وی‌ قرارگرفته‌اند. وی‌ تصریح‌ کرد: با وجود‌ فضای‌ زیاد و شمار قابل‌توجه‌ افراد به‌ علت‌ حجم‌ فوق‌العاده‌ مطالب‌ این‌ پرونده‌ عملاً‌ ادامه‌ تحقیقات‌ غیرممکن‌ شده‌ است‌ و پرونده‌ پیشرفتی‌ نداشته‌ است‌‌. این‌ حقوقدان‌ بار دیگر با یادآوری‌ حکم‌ دادگاه‌ فدرال‌ آرژانتین‌ مبنی‌ بر انحراف‌ روند تحقیقات‌ به‌ دست‌ قاضی‌ تحقیق‌ این‌ پرونده‌ که‌ با همدستی‌ دستگاه‌ اطلا‌عاتی‌ آرژانتین‌ و سران‌ سازمان‌های‌ صهیونیستی‌ صورت‌ گرفته‌ است‌، تکرار کرد: قطور کردن پرونده‌ یکی‌ از ترفندهای‌ صهیونیست‌ها برای‌ انحراف‌ این‌ تحقیقات‌ بوده است. ساد چدید محقق‌ و نویسنده‌ آرژانتین‌ هم در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر از افشای‌ دخالت‌ صهیونیست‌ها و محاکمه‌ رئیس‌ آنان‌ در این‌ ماجرا استقبال‌ کرده‌ است و تأکید دارد تلا‌ش‌ صهیونیست‌ها برای‌ سرپوش‌ گذاشتن‌ بر پرونده‌ آمیا به‌ خوبی‌ نشان‌ می‌دهد آنان‌ در این‌ حمله‌ تروریستی‌ دخالت‌ داشتند و برای‌ کشف‌ نشدن‌ دخالت‌ خود درصدد انحراف‌ روند تحقیقات‌ هستند‌. محقق‌ و نویسنده‌ آرژانتینی‌ و کارشناس‌ پرونده‌ آمیا از اعلا‌م‌ قاضی‌ فدرال‌ این‌ کشور مبنی‌ بر محاکمه‌ علنی‌ رئیس‌ سابق‌ سازمان‌های‌ صهیونیستی‌ آرژانتین‌ استقبال‌ کرد. ساد چدید در مصاحبه‌ اختصاصی‌ با واحد مرکزی‌ خبر تأکید کرد اقدامات‌ بزه‌ کارانه‌ صهیونیست‌ها برای‌ انحراف‌ تحقیقات‌ پرونده‌ آمیا بهترین‌ شاهد مبنی‌ بر مشارکت داشتن‌ صهیونیست‌ها در این‌ حمله‌ تروریستی‌ است‌.‌ وی درباره علت اقدامات‌ گسترده‌ صهیونیست‌ها برای‌ انحراف‌ پرونده‌ آمیا گفت‌: این‌ تلا‌ش‌ فوق‌العاده صهیونیست‌ها برای‌ سرپوش‌ گذاشتن‌ بر پرونده‌ آمیا و جلوگیری‌ از فاش‌ شدن‌ عوامل‌ اصلی‌ حمله‌ تروریستی‌ به‌ این‌ ساختمان‌ نشان‌ می‌دهد صهیونیست‌ها در این‌ انفجار دخالت‌ داشته‌اند‌. وی حمله‌ تروریستی‌ صهیونیست‌ها به‌ ساختمان‌ آمیا را در مسیر‌ تلا‌ش‌ آنان‌ برای‌ نفوذ در بافت‌ قدرت‌ منطقه‌ آمریکای‌ لا‌تین‌ دانست‌ و تاکید کرد روند وقایع پس‌ از انفجار آمیا نشان‌ می‌دهد صهیونیست‌ها به‌ خوبی‌ به‌ این‌ هدف‌ نخستین‌ دست‌یافته‌ و نفوذ و قدرت‌ خود را در منطقه‌ تثبیت‌ کرده‌اند. ساد چدید افزود: علا‌وه‌ بر این‌ صهیونیست‌ها‌ با مظلوم‌نمایی در افکار عمومی‌ منطقه‌ و جهان‌ و به‌ موازات‌ آن‌ با متهم‌ کردن‌ مقاومت‌ فلسطین‌ و لبنان‌ و همچنین‌ بد جلوه‌ دادن‌ حمایت‌ معنوی‌ ایران‌ از مقاومت‌ اسلا‌می‌، در صدد تخریب‌ چهره‌ جمهوری‌ اسلا‌می‌ ایران‌ در اذهان‌ عمومی‌ هستند‌. این محقق آرژانتینی درباره‌ علت‌ تعویق‌ محاکمه‌ علنی‌ مقام‌ صهیونیستی‌ آرژانتین‌ که‌ قرار است در سال‌ آینده‌ میلادی برگزار شود، گفت‌ : متأسفانه‌ دولت‌ آرژانتین‌ در برابر فشار صهیونیست‌ها زانو زده‌ است و نمی‌خواهد در گرماگرم‌ تبلیغات‌ انتخابات‌ ریاست‌ جمهوری‌ که‌ کمتر از 20 روز به‌ برگزاری‌ آن‌ باقی‌ مانده‌ است با صهیونیست‌ها درگیر شود‌. ساختمان‌ آمیا در آرژانتین‌ در سال‌ ‌1994‌ منفجر شد‌ و در این‌ واقعه‌ به هیچ یک‌ از سران‌ سازمان‌ آمیا و دفتر مرکزی‌ اتحادیه‌ سازمان‌های‌ صهیونیستی‌ آرژانتین‌ که‌ در این‌ ساختمان‌ قرار داشتند، آسیبی‌ نرسید اما ده‌ها نفر از مردم‌ بی‌گناه‌ آرژانتین‌ کشته‌ شدند‌. صهیونیست‌ها بی‌درنگ‌ پس‌ از انفجار بدون‌ ارائه‌ هیچ‌ مدرک‌ یا حتی‌ نشانه‌ای‌ سازمان‌ مقاومت‌ لبنان‌ را به‌ مشارکت‌ داشتن‌ در این‌ ماجرا متهم‌ کردند‌ و جمهوری‌ اسلا‌می‌ ایران‌ را هم به‌ علت‌ حمایت‌ معنوی‌ از مقاومت‌ لبنان متهم کردند. این در حالی است که سازمان‌های‌ مقاومت‌ لبنان‌ هر گونه‌ ارتباط با این‌ اقدام‌ غیرانسانی‌ را به شدت‌ تکذیب‌ کردند‌ و جمهوری‌ اسلا‌می‌ ایران‌ نیز که خود قربانی تروریست است با رد این‌ اتهام‌ با ملت‌ و دولت‌ آرژانتین‌ ابراز همدردی‌ کرد. بخشی‌ از پرونده‌ آمیا را خوان خوزه گاله انو، قاضی تحقیق این پرونده، در سال‌ ‌2000‌ ‌ تکمیل‌ و به‌ دادگاه‌ ارائه‌ کرد‌. سه‌ سال‌ محاکمه‌ علنی‌ ‌22‌ متهم این‌ بخش‌ از پرونده‌ نه‌ تنها به‌ تبرئه‌ همه‌ مجرمان‌ منتهی‌ شد بلکه‌ دادگاه‌ با تکیه‌ بر اسناد و مدارک‌ موجود هفت‌ نفر از مقامات‌ عالی‌رتبه‌ آرژانتین‌ از جمله گاله‌ انو قاضی‌ تحقیق‌‌، دو دادستان‌ پرونده‌‌ انزورگی‌، رئیس‌ سابق‌ سازمان‌ اطلا‌عات‌ و همچنین‌ روبن‌ براخا رئیس‌ اتحادیه‌ سازمان‌های‌ صهیونیستی‌ آرژانتین‌ را به‌ انحراف‌ روند تحقیقات‌ این‌ پرونده‌ و پرداخت‌ 400 هزار دلا‌ر رشوه‌ برای‌ جعل‌ شاهد و پرونده‌سازی‌ متهم‌ کرد.‌

   

 • +وزارت خارجه رژیم صهیونیستی

  مقامات رژیم صهیونیستی اعلام کرده‌اند هرگونه توافقی بدون استرداد متهمان این واقعه به این رژیم و نیز پرداخت غرامت به خانواده‌های کشته‌شدگان مورد پذیرش نخواهد بود. به گفته مقامات وزارت خارجه این رژیم، هیئت مذکور چند روز قبل و پیش از دیدار نمایندگان ایران و آرژانتین در ژنو که روز گذشته انجام شد، به بوئنوس آیرس سفر کرده بود. هیئت مذکور از «ایتژاک شوهام»، معاون مدیرکل آمریکای لاتین در وزارت خارجه رژیم صهیونیستی و «روون ازر»، معاون مدیرکل اطلاعات این وزارتخانه تشکیل شده است.

  این افراد در بوئنوس آیرس با دو تن از مدیران میانی وزارت خارجه آرژانتین دیدار کرده‌اند، اما درخواست آن‌ها برای دیدار با «هکتور تیمرمن»، وزیر خارجه این کشور مورد موافقت قرار نگرفته است. گفته می‌شود در این دیدارها، نمایندگان رژیم صهیونیستی در اظهاراتی تهدیدآمیز، از آرژانتین خواسته‌اند در گفت و گو با ایران، درخواست تحویل متهمان و پرداخت غرامت به بازماندگان را مطرح کند. آن‌ها همچنین مدعی شده‌اند ایران می‏خواهد از این گفت‏وگوها برای به بن بست کشاندن تحقیقات درباره واقعه بمب‌گذاری استفاده کند.

   

 • +مخالفت یهودیان آرژانتین با پیشنهاد ایران برای همکاری در پرونده آمیا

  دو سازمان آمیا و دایا که نماینده اکثریت یهودیان آرژانتین به شمار می‌روند در بیانیه خود همچنین آورده‌اند که «پیشنهاد دیالوگ و همکاری [از سوی ایران] هیچ هدف دیگری ندارد جز تلاش برای کاستن از فشار و انزوای بین‌المللی» علیه ایران. مخالفت دو سازمان یهودی آرژانتین با پیشنهاد ایران برای کمک به روند پرونده آمیا در حالی است که دولت آرژانتین این اعلام آمادگی را گامی «بسیار مثبت» دانست و گفت که از آن استقبال می‌کند. هکتور تیمرمن، وزیر امور خارجه آرژانتین، در آستانه سالگرد انفجار مرکز یهودیان آمیا در بوئنوس آیرس، در بیانیه‌ای با اظهار این‌که هنوز نامه رسمی از طرف مقام‌های ایرانی در این خصوص دریافت نکرده، این اظهارات را در صورت صحت، گامی «بی‌سابقه و بسیار مثبت از سوی مقام‌های ایرانی» ارزیابی کرد. در همین حال گروهی متشکل از خانواده‌ها و دوستان قربانیان آمیا حمایت خود را از گفت‌وگوی دولت آرژانتین با ایران دراین‌باره اعلام کرده‌اند، مشروط به این که پای امتیازات اقتصادی یا سیاسی در میان نباشد.

   

 • +درخواست بازداشت مسئولان سابق ايران در پرونده آميا

  آلبرتو نیسمان دادستان فدرال آرژانتین كه در رأس هیأتی از وزارت خارجه كشورش برای دیدار با مسئولان اینترپل به شهر لیون فرانسه سفر كرده است، از دبیر كل این نهاد خواست صدور حكم بازداشت مسئولان سابق ایرانی از جمله هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور پیشین این كشور را در اولویت قرار دهد. دادستان آرژانتینی تاكید كرد پیگیری احكام بازداشت هشت تن از مقامات ایران و یك لبنانی باید در وضعیت قرمز اینترپل یا در بالاترین اولویت قرار گیرد. رودولفو كانیكوبا كورال قاضی آرژانتینی در نوامبر گذشته 8 مقام سابق ایران و عماد مغنیه لبنانی را به دخالت در انفجار ساختمان یهودیان در سال 1994 در بوئنوس آیرس متهم كرد. قرار است پلیس بین‌الملل در مارس آینده درباره پی گیری احكام بازداشت مقامات سابق ایران در رابطه با پرونده آمیا تصمیم‌گیری نماید.

   

 • +اينترپل تصميم نهايي درباره پرونده آميا را به تعويق انداخت

  كمیته اجرایی اینترپل روز پنجشنبه در مقر این سازمان در لیون فرانسه تشكیل جلسه داد و طی آن درخواست آرژانتین جهت صدور قرارهای بازداشت‌های بین‌المللی 8 نفر از اتباع ایرانی طرح گردید كه با توجه به عدم حصول نتیجه تصمیم‌گیری در مورد این درخواست به اجلاس آتی مجمع عمومی این سازمان موكول شد. این جلسه در پی شكایت ماه نوامبر 2006 آرژانتین به اینترپل برای صدور حكم جلب بین‌المللی علیه 8 تن از اتباع ایرانی برپا می‏شود. مقامات این كشور ایران را به بمب‌گذاری مركز یهودیان در بوئنوس آیرس آرژانتین در سال 1994 متهم می‌سازند. بر اساس ماده 24 آساسنامه اینترپل در صورت وجود اختلاف بین دو كشور عضو این سازمان چنانچه تلاش مسئولان سازمان برای حل آن به نتیجه نرسد موضوع ابتدا در كمیته اجرایی طرح و در صورت حل نشدن در مجمع عمومی این سازمان مطرح و در مورد آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

   

 • +راز آمیا فاش می شود

  در سال 2004 هنگامی‌که «کارلوس کوراچ» وزیر کشور آرژانتین به اتهام عدم پیگیری و انحراف در پرونده انفجار محاکمه می‌شد دادگاه از وی پرسید چگونه معتقد بودند که ایران در این انفجار مقصر است.

  وی پاسخ داد که سازمان سیا چنین چیزی را به ما اعلام نمود. دادگاه سؤال نمود آیا مدرکی هم به شما ارائه کردند. وی گفت نه تنها طوری با اطمینان حرف می‌زدند که ما هم حرف آن‌ها را قبول کردیم. در واقع دولت وقت آرژانتین با این فرضیات پوچ راهی را انتخاب کرد که هم خانواده‌های قربانیان این انفجار را سرگرم نماید و هم بر واقعیات قضیه سرپوش بگذارد. این روش تا امروز ادامه پیداکرده و هنوز هم کوچک‌ترین مدرکی توسط دولت آرژانتین ارائه نشده است.

  سال گذشته مائوریسیو مکری mauricio macri  شهردار بوئنوس آیرس  (که با رأی مستقیم مردم انتخاب می‌شود) فردی به نام خورخه فینو پالاسیوس را به عنوان رئیس پلیس این شهر معرفی نمود. پالاسیوس یک پلیس حرفه‌ای است که در زمان انفجار ساختمان آمیا رئیس اطلاعات پلیس بوده است. وی در اسرائیل آموزش نظامی دیده است. به تازگی مشخص‌شده که او به خاطر خدمات خود به صهیونیسم  جوایز و تشویق‌نامه‌های زیادی از اسرائیل دریافت کرده است.

  معرفی این فرد به عنوان رئیس پلیس موجب اعتراض شدید خانواده‌های قربانیان انفجار شد و باعث شد که این خانواده‌ها با شهردار اختلاف شدیدی پیدا نمایند. خانواده‌ها معتقد بودند که اسنادی موجود است که نشان می‌دهد در روزهای اول پس از انفجار آمیا، پالاسیوس از انجام تحقیقات جلوگیری به عمل آورده و حتی زمانی که قرار بود منزل یکی از مظنونین به انجام انفجار مورد بازرسی قرار گیرد وی چند ساعت قبل به صورت تلفنی به او اطلاع داده است تا بتواند در صورت وجود شواهدی آن‌ها را از بین برده یا مخفی نماید. با این استدلال از ریاست پالاسیوس بر پلیس فدرال جلوگیری شد و علیه او در دادگاه شکایت به عمل آمد.

  چند ماه پیش نیز یکی از صهیونیست‌های بوئنوس آیرس به دادگاه شکایت برد که پالاسیوس تلفن منزل وی را شنود کرده و او را به زندان انداخته است.

  سخنان مکری و جایزه گرفتن این فرد از اسرائیل انسان را به یاد یکی دیگر از متهمین انحراف در پرونده آمیا می‌اندازد. این فرد کسی نیست جز «کارلوس منم» رئیس‌جمهور سابق و عرب تبار آرژانتین.

  وی نیز کسی بود که قبل از هرگونه بررسی و در اولین ساعت پس از انفجار ایران را مظنون اصلی دانست و به پلیس و دادگستری آرژانتین دستور داد که در این پرونده به دنبال رد پای مسلمانان به ویژه ایرانیان بگردند. او هم پس از برکناری از ریاست جمهوری توسط دادگاه متهم اختفای شواهد جرم و ایجاد انحراف در تحقیقات شد.

  وی پس از این اتهامات مقاله‌ای شکوه آمیز در روزنامه لاکرونیکای آرژانتین نوشت و ضمن دفاع از خود به جوایزی که از اسرائیل دریافت نموده بود اشاره کرد. وی می‌نویسد: به عنوان اولین رئیس‌جمهور آرژانتین که به اسرائیل سفر کرده است قسم می‌خورم که در طول ریاست‌جمهوری‌ام هر کاری کردم به نفع اسرائیل بود و جوایز متعددی از آن دولت دریافت نمودم. او هم در نوبت محاکمه است.

   

 • +واکنش خاتمی

  این یكی از مسخره‌ترین مسائلی است كه مطرح شده است و اصل قضیه هم توطئه‌ای علیه ایران بود. قبلاً هم سر و صداهایی كرده بودند و حتی خود مقامات بی‌طرف آن‌ها قضاوت كردند كه ایران در این مسئله دخالتی نداشته؛ مخصوصاً شخصیتی مثل آقای هاشمی رفسنجانی كه از چهره‌های برجسته، خردمند و صلح دوست جامعه‌ ما هستند.

  من فكر می‌كنم بعضی مشكلات داخلی آرژانتین بوده كه سبب شده این مسئله را پیش بكشند و طبق اطلاعاتی كه ما داریم پشت این قضیه دست‌های صهیونیستی حضور داشت. فكر می‌كنم امروز اسرائیل در اثر جنایاتی كه كرده و نیز مشكلاتی كه آمریكا در سیاست‌هایش پیداکرده در واقع می‌خواهند برون‌افكنی كنند و یك بهانه‌ای پیدا كنند كه از فشار افكار عمومی نسبت به تخطئه برنامه‌هایی كه آن‌ها داشتند بیرون بیایند. خوشبختانه تصمیماتی كه سال‌های قبل اعلام شد کاملاً مسئله را روشن می‌كند كه آن ادعا و اقدام امر بی‌ربطی بود و این اقدام هیچ ارزشی از نظر بین‌المللی ندارد و تنها به منزله‌ دشنام و فحشی است كه افراد به دیگران بدهند.

   

 • +بروجردی در گفت‌وگو با «خبرگزاری دانشجو»

  علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس «خبرگزاری دانشجو»، با اشاره به مذاکره ایران و آرژانتین در مورد پرونده آمیا بیان داشت: در این پرونده صهیونیست‌ها با انجام تلاش‌های فراوان جنایات گسترده‌ای را صورت دادند و بدون اینکه ایران در این عرصه دخالتی داشته باشد، اتهام بزرگی را به ایران نسبت دادند و حتی اقدام به خرید قاضی کردند. وی با بیان اینکه صهیونیست‌ها مخالف مذاکره ایران و آرژانتین هستند، گفت: ‌صهیونیست‌ها همچنان پیگیرند و فشار زیادی را در راستای مذاکره نکردن ایران و دولت آرژانتین وارد می‌کنند. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: فکر می‌کنم این اقدام یک تصمیم اتخاذشده طرفینی است که در زمان و مکان خود صورت خواهد گرفت.

   

 • +رامین مهمان پرست سخنگوی وزارت امورخارجه ایران

  وزرای خارجه دو کشور در ژنو توافق کردند که نشست کارشناسی درباره ابعاد این پرونده در آینده نیز ادامه داشته باشد و از طریق مجاری دیپلماسی زمان و مکان مذاکرات متعاقباً اعلام خواهد شد. سال‌ها پس از حادثه «آمیا» اتهامات زیادی را به برخی شهروندان ایرانی نسبت می‌دادند تا از این مسئله به عنوان یک فشار سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند.

  ما ارتباط شهروندان خود را با این حادثه به شدت رد کرده بودیم تا اینکه یک ماه پیش و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد جلسه‌ای بین وزرای خارجه دو کشور برگزار شد.

  وی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا مذاکرات ایران و آرژانتین موجب صحه گذاشتن بر ادعای دخالت ایران در انفجار «آمیا» نمی‏شود، گفت، چنانچه این مذاکرات، به معنای صحت اتهامات واردشده نسبت به ایران بود، طبیعتاً شاهد عصبانیت رژیم صهیونیستی نبودیم چرا که مقامات رژیم صهیونیستی آن قدر از دنبال شدن این مذاکرات عصبانی بودند که در این راستا هیئتی به آرژانتین فرستادند که این اقدام بیانگر آن است که این مذاکرات می‌تواند مشخص کند که مسببان اصلی این حادثه چه کسانی بودند. وی همچنین افزود که بحث‌های کارشناسی حقوقی دو کشور نیز می‌تواند در پیشبرد مسیر تحقیقات مؤثر باشد و به شناخت عاملان اصلی این حادثه منجر شود.

  طی روزهای دوشنبه و سه شنبه گذشته (29 و 30 اکتبر) در ژنو مذاکراتی بین طرف ایرانی و آرژانتینی در خصوص پرونده «آمیا» انجام گرفت و دو طرف در پی گفتگوهای این دور و تبادل‌نظر به این نتیجه رسیدند که مذاکرات در آینده نزدیک ادامه پیدا کند.

   

 • +خزایی نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد

  به رغم اینکه کوچک‌ترین دلیل و مدرکی برای اثبات دخالت اتباع ایرانی در این حادثه ارائه نشده، قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران به عنوان نشانه‌ای از غایت حسن نیت خود، موافقت کرد که با قوه قضاییه آرژانتین همکاری کند تا سوءظن‌های ناشی از سال‌ها تبلیغات منفی و اتهام‌های نادرست علیه ایران را بزداید و از اتباع خود که به ناحق مورد اتهامات بی‌اساس قرارگرفته‌اند، اعاده حیثیت نماید. در همین ارتباط، جمهوری اسلامی ایران با وقوف به تبعات تبلیغات سوء و اتهام پراکنی‌های آرژانتین بر روابط دوجانبه، پیشنهادهایی برای حل و فصل این موضوع بر مبنای قوانین داخلی دو کشور و موازین حقوق بین‌الملل، به طرف آرژانتینی ارائه کرد.

   

 • +تحلیل آقای لیویت درمورد ارتباط ایران با بمبگذاری آمیا

  7 سال پیش در روز 18 جولای عوامل حزب‌الله در همکاری نزدیک با وزارت اطلاعات ایران ساختمان «انجمن یهودیان آرژانتین-اسرائیل»، آمیا را در بوئنوس آیرس منفجر کردند. دولت ایران پس از سال‌ها ممانعت از تحقیق در مورد این بمب‌گذاری ادعا کرده که آماده انجام گفت‌وگوی سازنده با آرژانتین است اما این ادعای ایران چیزی بیش از نقشه و بازی سیاسی نیست.

  دولت‌مردان آرژانتین با همکاری قابل‌توجه نهادهای بین‌المللی تحقیقات گسترده‌ای در مورد بمب‌گذاری آمیا انجام دادند و نتیجه گرفتند که حمله به آمیا تصمیم گرفته‌شده و به وسیله بالاترین مقام‌های وقت دولت جمهوری اسلامی ایران طراحی شده بود و این مقام‌های دولت ایران اجرای این حمله را به حزب‌الله لبنان آموزش دادند.

  حزب‌الله و ایران همان‌گونه که در سال 1992 زمانی که سفارت اسرائیل در آرژانتین را بمب‌گذاری کردند، دلایل خاص خود را داشتند در سال 1994 نیز هر کدام دلایل خاص خود را برای حمله به اهداف اسرائیلی یا یهودی در آرژانتین داشتند.

  در آن زمان تهران از تصمیم بوئنوس آیرس بر سر قطع کامل همکاری هسته‌ای با ایران خشمگین بود. آرژانتین به دلیل نگرانی از این که برنامه هسته‌ای ایران به اهداف صلح‌آمیز محدود نبود، همکاری هسته‌ای با تهران را در سال 1992 قطع کرد.

  حزب‌الله نیز درصدد برآمده بود ترور عباس موسوی، از رهبران این گروه در سال 1992 به دست اسرائیل و اسارت مصطفی دیرانی، متحد حزب‌الله، در جنوب لبنان در ماه می 1994 توسط اسرائیل را تلافی و انتقام‌گیری کند.

  این انطباق منافع و مصالح در کنار جایگاه حزب‌الله به عنوان تحت‌الحمایه و نماینده تهران و عوامل دیگر ازجمله مرزهای آسیب‌پذیر آرژانتین، حضور سنگین دیپلماتیک و اطلاعاتی ایران در آرژانتین و وجود شبکه قدرتمند لجستیکی و مالی حزب‌الله در آمریکای جنوبی، همگی موجب شدند تا آرژانتین به یک هدف مطلوب برای اطلاعات جاسوسی ایران و عوامل حزب‌الله تبدیل شود.

  بر اساس گزارش اطلاعات جاسوسی آرژانتین در اوایل ماه می 1993، یک سال پیش از اسارت دیرانی توسط کماندوهای اسرائیلی و بار دیگر در نوامبر 1993 محسن ربانی، مأمور دولت ایران با دلالان خودرو در بوئنوس آیرس دیدار داشت و درخواست خرید یک خودروی «رنو ون» را مطرح کرد از همان نوع خودرویی که بعداً در بمب‌گذاری آمیا مورد استفاده قرار گرفت.

  حوزه کاری ربانی در حمایت از اطلاعات جاسوسی ایران به ورود او به آرژانتین در سال 1993 بازمی‌گردد زمانی که او استخدام شیعیان محلی در این کشور را شروع کرد. به این شیعیان محلی در آرژانتین «آنتن» گفته می‌شد که به عنوان شبکه اطلاعات جاسوسی غیررسمی فعالیت می‌کردند و به دستور ربانی عملیات شناسایی جاسوسی را در آرژانتین انجام می‌دادند.

  گزارش‌هایی که ربانی به مقام‌های ارشد اطلاعات جاسوسی ایران می‌‌رساند بر اساس ارزیابی‌های نیروهای او از اهداف مهم یهودی و آمریکایی در بوئنوس آیرس بود.

  ربانی امام مسجد التوحید در بوئنوس آیرس بود و در این مکان به نمایندگی از سوی ایران فعالیت‌های خود را انجام می‌داد و در تعیین کارمند برای شرکت‌های صوری ایرانی در آرژانتین کاملاً نقش داشت.

  به گفته دادستان‌های آرژانتین بعدها ثابت شد که گزارش‌های اطلاعات جاسوسی ربانی «عامل تعیین‌کننده» تصمیم‌گیری برای حمله به مرکز آمیا بوده است.

  بر اساس شواهد و مدارک جمع‌آوری شده در تحقیقات آمیا ازجمله شهادت ابوالقاسم مصباحی، کارمند پناهنده وزارت اطلاعات و امنیت ایران، دادستان‌های آرژانتینی نتیجه گرفتند که شورای عالی امنیت ملی ایران در نشستی که در 14 اوت 1993 در مشهد برگزار کرده بود، تصمیم گرفته بود که ساختمان آمیا را بمب‌گذاری کند.

  در مدت زمان این نشست، رهبران ارشد ایران این نقشه بمب‌گذاری را تصویب و ساختمان آمیا را به عنوان هدف انتخاب کرده بودند.

  بر اساس گزارش اطلاعات جاسوسی آرژانتین زمانی که این کمیته ایران به این تصمیم‌گیری رسید مسئولیت کامل اجرای این عملیات بمب‌گذاری به علی فلاحیان، رئیس اطلاعات (وقت) سپرده شد و به احمد وحیدی، فرمانده سپاه قدس دستور داده شد تا هرگونه همیاری لازم را برای این عملیات آماده کند.

  آقای وحیدی در دولت کنونی جمهوری اسلامی ایران وزیر دفاع است و از نظر دولت آرژانتین یک فراری تحت تعقیب است.

  فلاحیان از عماد مقینه، عضو ارشد حزب‌الله، درخواست کرد عملیات بمب‌گذاری آمیا را انجام دهد. ربانی نیز مسئول اقدام‌های لجستیکی شامل خرید لوازم، پنهان کردن خودروی ون و قرار دادن اسلحه در آن شد.

  در آن زمان ربانی به‌ طور ناگهانی به سمت وابسته فرهنگی در سفارت ایران منصوب شد که این سمت به او مصونیت دیپلماتیک می‌داد. به اصغری که در آن زمان دیپلمات بود مسئولیت فعال کردن «شبکه‌های مخفی» در حمایت از عملیات بمب‌گذاری آمیا سپرده شد.

  در آن زمان بازجویان رکورد مکالمات تلفنی میان سفارت ایران در بوئنوس آیرس و عوامل مظنون حزب‌الله در منطقه مرزی سه‌گانه آرژانتین را افشا کردند. این عوامل حزب‌الله خارج از یک مسجد و در یک آژانس مسافرتی در بوئنوس آیرس، به هماهنگی این بمب‌گذاری کمک کردند.

   

 • +آلبرتو نیسمان

  مسئول رسیدگی‌کننده به پرونده انفجار مرکز یهودیان آرژانتین (آمیا) که به فلسطین اشغالی سفر کرده؛ در اقدامی تکراری و به واسطه تحریکات رژیم اسرائیل مدعی شد: من شک ندارم که برخی از ایرانی‌ها و نیروهای حزب‌الله لبنان مسئول اصلی حملات 1994 بوئنوس آیرس و حمله به سفارت اسرائیل در آرژانتین در سال 1992 هستند. نیسمان در مرکز بین‌المللی به اصطلاح مبارزه با تروریسم در مرکز «هرتزیلیا» در ادامه افزود: تهران در تلاش است تا با رایزنی با برخی از کشورها از جمله کشورهای آفریقایی در رسیدگی به این پرونده خلل ایجاد کند.

   

 • +كاظم جلالي مخبر كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس

  مسئولین در خصوص پرونده آمیا گزارشی از روند كار و چگونگی مطرح‌شدن این پرونده توسط دولت آرژانتین و همچنین تصمیم كمیته اجرایی (اینترپل) و نهایتاً تصمیم مجمع عمومی اینترپل ارائه كردند. وی افزود: در این جلسه تأكید شد كه در قضیه انفجار بوئنوس آیرس جمهوری اسلامی ایران هیچ نقشی نداشته بلكه مطرح‌شدن این قضیه یك توطئه صهیونیستی بوده و سیر پرونده نیز همین موضوع را نشان می‌دهد. نماینده شاهرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دریافت رشوه از سوی قضات پرونده تصریح كرد: تاكنون به میزان زیادی رشوه به قضات پرونده پرداخت شد كه برخی از آن كاملاً مشخص‌شده و نمونه‌ آن همان چیزی بوده كه در پرونده آقای سلیمان پور مطرح شد كه قاضی پرونده رشوه گرفت. جلالی با بیان اینكه در این جلسه تأكید شد كه شاهدان پرونده یا از سوی ایران و یا در مجامع بین‌المللی متهم و مجرم هستند خاطرنشان كرد: در این جلسه تأكید شد كه شاهدان پرونده کاملاً یك طرفه وجوهی را دریافت كردند و همه آن‌ها یا از سوی جمهوری اسلامی ایران متهم هستند و یا در برخی از مجامع بین‌المللی متهم بوده و یا مجرم تلقی می‌شوند. وی گفت: در این جلسه تأكید شد كه این پرونده كهنه هر از چند گاهی توسط دولت آرژانتین مطرح می‌شود و سیر پرونده نشانگر آن است كه یك توطئه‌ صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران شكل گرفته است. مخبر كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: پس از ارائه گزارش توسط مسئولین مذكور در این کمیسیون مصوب شد تا کمیته‌ای برای بررسی بیشتر موضوع تشكیل شود و از طرف دیگر دستگاه‏های ذی‌ربط با انجام كار حقوقی و با در پیش گرفتن یك دیپلماسی فعال بتوان در خصوص حقانیت جمهوری اسلامی ایران كار جدی را انجام دهند. جلالی تصریح كرد: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم از وزارت امور خارجه، هم از نیروی انتظامی و هم از سایر دستگاه‌ها خواست در خصوص این موضوع كار جدی انجام داده و گزارش خود را به کمیسیون ارائه كنند.

   
 • +كاردار سفارت آرژانتين در ايران

  اریو كوینتروس كاردار سفارت آرژانتین در دیدار دبیر کل كانون هابیلیان، اظهار داشت: متأسفانه هنوز تعریف جامعی در مورد تروریسم و ابعاد آن در دنیا وجود ندارد و كسانی هستند كه عمداً نمی‌خواهند در مورد تروریسم تعریف جامعی ارائه شود تا بتوانند مسائل و حوادث تروریستی را با خواست خود تعریف كنند. وی اظهار داشت: اگر قوانین جامعی وضع شود به راحتی می‌توان تروریستها را به دادگاه كشاند و مانند آنچه برای جنایتكاران جنگی اعمال می‌شود در مورد آن‌ها اعمال كرد. كاردار سفارت آرژانتین ادامه داد: برای من جای این سؤال وجود دارد كه چرا در بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی به گفته‌ها و شهادت تعدادی از اعضای این گروه استناد شده و برخی كشورها نیز از این شهادت برای تخریب ایران استفاده كردند. وی با ابراز خرسندی از دیدار با دبیر کل كانون هابیلیان اظهار داشت: برای من باعث خوشحالی است كه با یك گروه حقوق بشری در ایران تعامل داشته باشم و نسبت به فعالیت‌های آن‌ها آگاهی بیابم. در این دیدار هاشمی‌نژاد دبیر کل كانون هابیلیان نیز ضمن ابراز خشنودی از دیدار با كاردار سفارت آرژانتین بیان كرد: در پرونده انفجار آمیا در آرژانتین در سال 1994 برخی از افرادی كه علیه ایران شهادت دادند از اعضای سازمان تروریستی منافقین بودند كه در حال حاضر نیز توسط اینترپل تحت تعقیب هستند. هاشمی‏نژاد اسناد ارائه‌شده توسط منافقین را جعلی خواند و تصریح كرد: منافقین در هر جای دنیا كه احساس كنند تنشی بین ایران و كشور دیگری وجود دارد حاضر می‌شوند و از تمام توان خود برای برهم زدن رابطه بین دو كشور استفاده می‌كنند. در پایان این دیدار دبیر کل كانون هابیلیان چند سند در خصوص دخالت‌های منافقین در حوادث تروریستی به كاردار سفارت آرژانتین ارائه كرد و كاردار آرژانتین نیز ضمن استقبال از این اسناد خواستار ارائه اسناد بیشتری در خصوص دخالت‌های منافقین در حوادث تروریستی شد.

   

 • +محسن بهاروند كاردار ايران در آرژانتين

  بهاروند از قاضی رودولفو كانیكوبا كورا خواست تا مسئولان واقعی انفجار آمیا را شناسایی كند. بهاروند با تأكید بر اینكه مسئولین این انفجار در ایران نیستند، اتهام علیه ایران در مورد این پرونده را سیاسی خواند و گفت دولتش با هرگونه تلاش برای زندانی كردن اتباع خود مخالف است. وی افزود: «من به شما اطمینان می دهم كه دولت ایران و هیچ مرجعی در كشور من با این انفجار ارتباطی ندارند.» این قاضی پیش از این دستور بازداشت اكبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهوری سابق ایران و دیگر مقامات ارشد پیشین ایران را به ادعای دخالت آن‌ها در این بمب‌گذاری صادر كرده است. 

   

 • +گابريل لويناس

  هنرمند و روشنفكر یهودی الاصل آرژانتینی كه پدرش نیز مسئول مالی آمیا بود و خود رابطه نزدیكی از همان سال‌های اولیه زندگی‌اش با مؤسسه آمیا داشته در كتابی به نام "قانون زیر مخروبه‌ها" تصریح كرده است كه انفجار در داخل ساختمان صورت گرفته است. وی در كتاب خود می‌نویسد: آمیا توسط دو بمب كه به طور همزمان منفجر شدند، یك بمب در داخل ساختمان (اصلی و بزرگ‌تر) و بمب دیگری در خارج (کوچک‌تر) واقع در یك كانكس نخاله‌های ساختمانی منهدم گردیده است كه جهت انحراف افكار عمومی بوده و بعداً به نام خودروی بمب‌گذاری‌شده معروف گردید. لوین تصریح كرده است كه بمب كار گذاشته‌شده در كامیون به تنهایی قادر به منفجر كردن ساختمان نبوده و پس از بمب دیگری كه در داخل ساختمان كار گذاشته‌ شده، منفجر گردیده و این نكته‌ای اساسی جهت آغاز یافتن واقعیت است.

   ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر