هاله اسفندیاری

 

هاله‏اسفندیاری، تبعه ایرانی-آمریكایی و مدیر بخش مطالعات خاورمیانه اندیشكده «وودرو ویلسون» در شهر واشنگتن که در سال 1386، هنگام بازدید از ایران به اتهام تلاش برای براندازی نرم، ممنوع‌الخروج و سپس بازداشت شده و حدود 3 ماه بعد با قرار وثیقه آزاد و با حکم قاضی پرونده از کشور خارج شد.

 


امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -زندگینامه

  هاله اسفندیاری در سال 1940میلادی در ایران متولد شد. وی دکترای تخصصی روزنامه نگاری خود را از دانشگاه وین در کشور اتریش اخذ کرده است. اسفندیاری پس از ازدواج با «شائول بخاش» از دین اسلام خارج و به مذهب یهود پیوست.

  شائول بخاش، در سال 1316 در خانواده ای يهودی در عراق به دنيا آمد و در سال 1329 به همراه خانواده اش به ايران سفر كرد و تابعيت ايرانی برگزيد. در ابتدای دهه چهل به استخدام روزنامه «كيهان انگليسی» درآمد و پس از حضور در آمريكا (دانشگاه هاروارد) و لندن (دانشگاه اكسفورد) با پوشش «دانشجوی بورسيه»، بيش از نيم دهه حقوق و مزايای خود را از اين مؤسسه مطبوعاتی دريافت كرد. در جلد هفدهم «اسناد لانه جاسوسی» با عنوان «رابطین خوب آمریكا» بخاش از معدود روزنامه نگاران خوب در ایران برای آمریكایی ها معرفی شده و به عوامل سفارت توصیه شد هنگامی كه وی از لندن بازگشت «شما باید او را پیدا كنید و با وی و همسرش (هاله اسفندیاری) آشنا شوید.» 

  مشاغل هاله اسفندیاری در روزنامه کیهان، از سرپرستی نمایندگی اروپایی روزنامه تا معاونت سرویس خارجی به مدیریت علیرضا فرهمند رسیده و با تائید شخص سناتور مصباح زاده تعیین می‏شد.

  اسفندیاری و همسرش در انتشار روزنامه «آیندگان» نیز نقشی مؤثر داشتند. این روزنامه، با کمک های مستقیم سفیر اسرائیل در ایران منتشر می‏شد. در اطلاعیه دادستانی انقلاب اسلامی ا‏یران پس از توقیف روزنامه آیندگان و برشمردن هویت جاسوسان اسرائیل، نقش روزنامه نگاران صهیونیست بازخوانی می‏شود. در اطلاعیه قضایی مذکور تاکید شده: «شائول بخاش و همسرش هاله اسفندیاری که با همین مأموریت در کیهان انگلیسی هم سال ها نفوذ کرده بودند، مأموران ویژه صهیونیسم در ایران بودند.»

  در دوران جنگ تحمیلی، شائول بخاش، دلخوش به فروپاشی نظام اسلامی، کتابی با نام «حکومت آیت‏الله‏ها: ایران و انقلاب اسلامی» را منتشرکرد.

   

 • +مدیریت مرکز مطالعات خاورمیانه مؤسسه «ویلسون»

  هاله اسفندياری مديريت بخش خاورمیانه مؤسسه بین‌المللی ویلسون (Woodrow Wilson) را بر عهده دارد.  پروژه‌های سیاسی این مؤسسه که در طول دهه گذشته توسط هاله اسفندیاری تنظیم می‌شود بر روی موضوعاتی چون تحلیل مسایل مردم‌سالاری، توسعه اجتماعی، مطالعه نسل شناسی، مذهب شناسی، درآمدهای سالیانه ایران و ... متمرکز است. 

  مؤسسه بین‌المللی ویلسون در سال 1968 با بودجه مصوب کنگره ایالات‌متحده آمریکا برای پیگیری اهداف جهانی ویلسون، رئیس‌جمهور سابق این کشور، تأسیس شد. این مرکز با هدف توسعه نفوذ آمريكا در عرصه بین‌المللی، نقش مؤثری در تدوين و طراحی راهبردهای سياست خارجی آمريكا در شرايط زمان‌های مختلف داشته است و يكی از مراكز فكری آمريكا در تأثیرگذاری اجتماعی و فرهنگی در خاورميانه و جهان اسلام است كه تمركز جدی بر روی جمهوری اسلامی ايران دارد. به طوری كه بزرگ‌ترین همايش‌ها و پروژه‌های تحقيقاتی اين مركز در يك دهه گذشته معطوف به ايران بوده است.

  همزمان با تحولات دوم خرداد 1376 و ظهور مدعیان اصلاح‌طلبی در قامت احزاب و گروه‌های خرد و کوچک، هاله اسفندیاری به عنوان «مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه موسسه ویلسون» محسوب می‌شد. 

  بر اساس اطلاعات رسمی منتشره در سایت مؤسسه بین‌المللی ویلسون، رامین جهانبگلو (متهم به جاسوسی)، عمادالدین باقی (رئیس خود خوانده انجمن دفاع از حقوق زندانیان سیاسی در ایران و عضو انجمن آزادی مطبوعات)، حسین بشیریه (نظریه‌پرداز سیاسی مدعیان اصلاح‌طلبی و تحلیلگر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در عصر اصلاحات)، شادی صدر (از سرکردگان کمپین دخترکان و پسرکان که از بودجه‌های میلیونی موسسه هلندی هیفوس برای راه‌اندازی گروه‌های فشار زنانه بهره می‌گیرد)، مراد ثقفی (سردبیر فصلنامه گفتگو و فعال در نشریات زنجیره‌ای)، گلی ترقی (رمان‌نویس و هوادار کمپین دخترکان و پسرکان) و ... از جمله افرادی هستند که با «هاله اسفندیاری» در مرکز مطالعات خاورمیانه این مؤسسه همکاری داشته‌اند.

   

 • +سمینار متوقف کردن ایران

  در سال 1384، کمیته اسرائیلی «آیپک» با شعار «هم اکنون زمان متوقف کردن ایران است» سمیناری را برای بررسی راه‌های مقابله با برنامه‌های اتمی ایران برگزار کرد. این اجلاس با طرح استراتژی امنیتی «ایران، نقطه تفاهم آمریکا و اسرائیل» کوشید تا راهبردهای دوگانه اسرائیل و ایالات‌متحده را برای فشار بر ایران، به هم نزدیک نماید. جرج بوش، ایهود اولمرت (نخست‌وزیر اسرائیل)، هیلاری کلینتون، جان بولتون، کاندو لیزارایس و... از جمله مدعوینی بودند که در این همایش سخنرانی کردند.

  (AIPAC) یکی از مهم‌ترین سازمان‌های یهودی در آمریکا است، این سازمان تعیین‌کننده تمام سیاست‌های آمریکا در سطح جهانی است و «بنیاد جامعه باز» یا همان «بنیاد جرج سوروس» یکی از زیرشاخه‌های این سازمان صهیونیستی است. بنیاد سوروس نقش عمده‌ای در ایجاد انقلاب‌های نرم در کشورهای تجزیه‌شده از شوروی سابق و در سطح خاورمیانه دارد. همین بنیاد سوروس تحت حمایت سازمان آیپک است که فعالیت گروه‌هایی که در بر اندازی نظام ایران فعالیت دارند را سازمان‌دهی می‌کند.

  به گفته روزنامه کیهان، هاله اسفندیاری که اولین رئیس اتاق ایران در لابی آیپک محسوب می‌شود مدیر اجرایی این سمینار بوده است. این اجلاس، کارگاهی سیاسی با نام «انقلاب از درون، امکان موفقیت جمهوری‌خواهی در ایران» را تشکیل داد که بعدها در نشریات اسرائیلی مقاله‌ای با همین عنوان و به نام اسفندیاری منتشر شد.

  محمدمحسن سازگارا، معاون سیاسی اجتماعی بهزاد نبوی در زمان نخست وزیری شهید رجایی، از جمله مدعیان اصلاح‌طلبی بود که در کارگاه سیاسی «آیپک» به ارائه مقاله پرداخت.

   

 • +بازداشت هاله اسفندیاری

  هاله اسفندیاری به هنگام بازدید از ایران در تاریخ 86/2/18 به اتهام اقدام علیه امنیت كشور از طریق فعالیت‌های تبلیغی و جاسوسی به نفع بیگانگان ممنوع‌الخروج و سپس بازداشت شد. بازداشت وی که وابستگی زیادی با محافل صهیونیستی آمریکا دارد موجب عکس العملهای زیادی در محافل دولتی و صهیونیستی آمریکا گردید.

  بطوریکه کنگره آمریکا، چهارصد و یازده عضو مجلس نمایندگان آمریکا، تام کیسی (سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا) کاندولیزا رایس وزیر خارجه ایالات‌متحده، چامسکی، باراک اوباما، هیلاری کلینتون به بازداشت وی اعتراض کردند.

   

 • +بیانیه وزارت اطلاعات

  بعد از بازداشت هاله اسفندیاری وزارت اطلاعات اعلام کرد با پیگیری‌های اطلاعاتی به عمل آمده در خصوص تلاش برخی مؤسسات، بنیادها و سازمان‌های آمریكایی برای اثرگذاری در جمهوری اسلامی ایران مشخص شد این نهادها سعی دارند تحت پوشش عناوینی هم چون دمکراسی سازی، حقوق بشر و... نقشی را ایفا نمایند كه سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی‌ آن‌ها در سال‌های گذشته، علیه كشورهای هدف مورد نظر انجام می‌دادند.

  در خصوص خانم «هاله اسفندیاری» نیز به آگاهی می‌رساند، وی مدیر و مؤسس برنامه خاورمیانه مركز «ویلسون» در آمریكا می‌باشد كه بودجه این مؤسسه از طریق كنگره آمریكا تأمین می‌گردد، این مركز حلقه اتصال ارتباط ایرانیان با سازمان‌ها و نهادهای آمریكایی بوده كه باهدف توانمندسازی عرصه‌های مؤثر جامعه در راستای اهداف بیگانگان دنبال می‌شده است؛ به عنوان مثال، رامین جهانبگلو یكی از مدعوین این مركز بوده كه از طریق بنیاد NED جذب و با همكاری سایر سازمان‌ها و نهادهای آمریكایی، مدل فروپاشی اروپای شرقی و نقش روشنفكران در آن جا و تطبیق آن با ایران را تئوریزه كرده و به عنوان یك پروژه دنبال می‌نموده است.

  در تحقیقات به عمل آمده، خانم اسفندیاری اظهار می‌دارد فعالیت‌ها و برنامه‌های مربوط به ایران در برنامه‌ خاورمیانه این مركز، از طریق بنیاد معروف آمریكایی سوروس حمایت و پشتیبانی مالی شده است.

  با همكاری خانم اسفندیاری، مدیر و نماینده بنیاد آمریكایی سوروس در ایران، شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفت كه تحقیقات تكمیلی در این خصوص ادامه دارد. وی در بازجویی‌های اولیه اظهار می‌دارد كه بنیاد سوروس در ایران با ایجاد یك شبكه ارتباط غیررسمی و تلاش برای توسعه و گسترش آن، اهداف براندازانه خود را دنبال می‌کرده است.

  لازم به توضیح است كه برخی از این بنیادها از طریق دعوت افراد برای سخنرانی، شركت در كنفرانس، دادن پروژه‌های تحقیقاتی و بورس‌های مطالعاتی و... سعی در یارگیری و جذب عناصر مؤثر كشور و مرتبط نمودن آن‌ها با نهادها و سازمان‌های تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر در آمریكا را داشته‌اند. در این میان نقش پنهان برخی عناصر اطلاعاتی آن‌ها در این فرایند تحت پوشش‌های یادشده مؤثر و كلیدی می‌باشد.

  گرچه اهداف کوتاه مدت بنیادهای مزبور، عمدتاً به فعالیت‌های ظاهری آن‌ها برمی‌گردد لكن اهداف میان‌مدت آن‌ها نوعی فرهنگ‌سازی، نهادسازی و شبكه‌سازی در كشور است كه به تدریج به ایجاد یك شبكه غیررسمی و مرتبط با آن‌ها در داخل كشور منجر شده و توسعه و گسترش آن در دستور كار جدی قرار دارد.

  هدف غایی و درازمدت بنیادهای مزبور نیز، توانمندسازی این شبكه در عرصه‌های مورد نظر و بهره‌گیری از آن در زمان معین در رویارویی با حاكمیت یك كشور می‌باشد كه این مدل طراحی‌شده آمریکایی‌ها با تابلوهای ظاهری و فریبنده آن، براندازی نرم را در كشور دنبال می‌نماید.

  مركز تحقيقات بین‌المللی «ويلسون»، بيانيه  وزارت اطلاعات ايران در خصوص اعتراف خانم هاله اسفندياری به تلاش برای براندازی نظام جمهوری اسلامی را رد كرد.

   

 • +پخش اعترافات هاله اسفندیاری از رسانه ملی

  در روز 27 تیر 1386، فیلم اعترافات هاله اسفندیاری، کیان تاج‌بخش و رامین جهانبگلو از شبکه یک صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با نام (به اسم دمکراسی) پخش شد. در این برنامه فهرستی از اقدامات پنهان و آشکار این افراد در زمینه ایجاد انقلاب‌های رنگی در ایران از زبان خود آن‌ها گفته شد. در این مستند، هاله اسفندیاری ضمن اشاره به زندگی‌نامه خود در پیش و پس از انقلاب و همکاری‌اش با بنیاد سران پهلوی در دوران پس از انقلاب، از ارتباط خود با مؤسسه ویلسون که بودجه اجرایی آن از سوی کنگره آمریکا تأمین می‌شود پرده برداشت.

  وی همچنین بابیان نقش خود و جهانبگلو در سوءاستفاده از حادثه 18 تیر سال 78 و برنامه‌ریزی برای مطرح کردن رفراندوم در ایران که از سوی اصلاح‌طلبان تبلیغ می‌شد گفت: «مؤسسه ویلسون رابط اشخاصی بود که از ایران شناسایی کرده و پس از آن با مؤسسات و مراکز تحقیقاتی از آمریکا مرتبطشان می‌کرد و در نهایت با اعطاء بورس تحصیلی برنامه‌های خود را از طریق آن‌ها پیش می‌برد.

  به عنوان مثال درباره رامین جهانبگلو و بورس تحصیلی وی چنین پروسه‌ای طی شده است. در همین راستا علی افشاری نیز یک بورس مطالعاتی از NAD وابسته به سازمان CIA دریافت کرده است.»

   

 • +آزادی به قید وثیقه و ترک ایران

  هاله اسفندیاری، حدوداً پس از سه ماه حبس به اتهام اقدام علیه امنیت ملی ایران، با وثیقه 300 میلیون تومانی آزاد شد. بعد از آزادی اسفندیاری، شائول باخاش اعلام کرد که با همسرش در زندان به خوبی رفتار شده و عمده‌ترین نگرانی‌شان از بابت سلامتی جسمی و روانی او پس از سه ماه و نیم سپری كردن در زندان است و آن‌ها امیدوارند وی بتواند به زودی ایران را ترك كند و به آمریكا بازگردد.

  سرانجام در 12 شهریور اخباری مبنی بر خروج هاله اسفندیاری از ایران منتشر شد. محمد سیف زاده یکی از وکلای مدافع هاله اسفندیاری نیز با تأیید این خبر، خروج موکلش از کشور را قانونی دانست.

  در این رابطه معاونت امنیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران از موافقت قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده هاله اسفندیاری نسبت به درخواست رفع ممنوعیت خروج وی خبر داد و گفت: «بنا به درخواست هاله اسفندیاری مبنی بر رفع ممنوعیت خروج، قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده وی، با این درخواست موافقت کرد. هر متهمی که با قرار آزادشده و همچنین وثیقه سپرده باشد تا زمان برگزاری دادگاه می‌تواند از کشور هم خارج شود و دلیلی برای ممنوعیت خروج وی وجود ندارد و رفع ممنوعیت خروج هاله اسفندیاری نیز بر اساس نظر قاضی صورت گرفته است.»

  به نقل از خبرگزاری فرانسه، اسفندیاری در وین مورد استقبال همسرش، شائول باخاش، قرار گرفت و با انتشار بیانیه‌ای که از سوی کارمندانش در مرکز بین‌المللی مطالعاتی «وودرو ویلسون» منتشر شد از حمایت کارمندان مرکز ویلسون، سفارت اتریش در تهران و وکیلش، شیرین عبادی، تشکر کرد.

   

 • +تألیف کتاب و بازگویی خاطرات زندان

  هاله اسفندیاری در سال 88 با تألیف و انتشار کتابی تحت عنوان «زندان من، خانه من» اقدام به بازگویی خاطرات دوران محكومیتش در ایران نمود. وی در این کتاب، ضمن ترسیم وقایع تاریخی ایران از زمان ملی شدن صنعت نفت تا پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی از دیدگاه خویش، به بیان خاطراتش از زمان دستگیری در فرودگاه مهرآباد و بازجویی تا بازگشت مجدد به آمریكا پرداخته است.

  در بخشی از این كتاب، وی با نام بردن از دو تن از بازجویانش بنام جعفری و حاج آقا در توصیف آن‌ها چنین نگاشته است: «گفت و گو با جعفرى چالشى بیهوده بود؛ اما حاج آقا به نوعى بزرگوار و بخشنده بود. فرد مهربانى كه نمی‌توانستم چهره‌اش را نگاه كنم، به این مفهوم كه به من اجازه دیدن نمى‌داد و در تمام مدت بازجویى مجبور بودم رو به دیوار و پشت به او بایستم.»

   ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر