هادی حیدری

 

هادی حیدری، کاریکاتوریست اصلاح طلبی است که با شرکت در تجمعات و آشوبهای غیر قانونی به جمع براندازان نظام جمهوری اسلامی پیوست و بیرون از زندان، با کشیدن طرح‌ها و کاریکاتورهای اهانت‏آمیز و تحریک کننده، مسیر دیگری را در فتنه دنبال کرد. وی به عنوان دبیر سرویس طرح و کاریکاتور روزنامه‌ های زنجیره ای متعلق به جریان به اصطلاح اصلاح‌طلب فعالیت کرده است.

 


امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -زندگینامه

  هادی حیدری در سال 1356 در تهران متولد شد و پس از طی دوران دبستان و راهنمایی به دبیرستان فرهنگ به مدیریت غلامعلی حدادعادل رفت. بنا به اظهارات خودش، چند دوره اول دانش آموزان این مدرسه با سیاست‌های کلی مدرسه هماهنگ نبودند.

  وی فعالیت مطبوعاتی خود را در حوزه کاریکاتور در همان دوران دبیرستان و از سال 1373 با موسسه گل‌آقا زیر نظر مرحوم کیومرث صابری شروع می‌کند. وی پس از اتمام دوران دبیرستان خود و پشت سر گذاشتن کنکور در سال 1375 در رشته کارشناسی نقاشی در دانشکده هنر و معماری مشغول به تحصیل می‌شود.

  دوران تحصیل او در دانشگاه مقارن با دوره دوم خرداد می‌شود و از آن‌جا که دیدگاه وی به جناح چپ وقت و اصلاح‌طلب‌های آینده نزدیک بود با مدیران مدرسه فرهنگ، به اختلاف می خورد. لذا در سال 1376 به ستاد خاتمی می‌پیوندد و از تبلیغ کنندگان وی می‌شود.

   

 • +پیوستن به جمع دانشجویان برانداز

  پس از پیروزی خاتمی در انتخابات و راه اندازی جشنواره نشریات دانشجویی برای حمایت و مطرح کردن دانشجویان افراطی دفتر تحکیم ، وی در دوره دوم این جشنواره در سال 77 رتبه دوم را کسب می‌کند.

  حیدری در سال 1378 با راه‌اندازی فتنه 18 تیر توسط اصلاح‌ طلبان به جمع دانشجویان برانداز می‌ پیوندد. در همین سال او به دلیل خوش خدمتی‌هایش به تجدید نظر طلبان به عنوان داور بخش کاریکاتور سومین دوره جشنواره نشریات دانشجویی انتخاب می‌شود.

   

 • +آغاز همکاری حیدری با روزنامه های زنجیره ای

  حیدری در سال 78 نیز به عنوان دبیر سرویس طرح و کاریکاتور ارگان رسمی حزب منحله مشارکت یعنی روزنامه‌ زنجیره‌ای مشارکت انتخاب می‌شود.پس از تعطیلی روزنامه مشارکت، روزنامه نوروز (به مدیر مسئولی محسن میردامادی) به ارگان رسمی حزب منحله و افراطی مشارکت تبدیل شد که حیدری در این روزنامه نیز دبیری سرویس طرح و کاریکاتور را در سال‎های 1379 و 1380 برعهده می گیرد.

  تعبیر روزنامه‌های زنجیره‌ای به آن جهت استفاده می‌شود که تمامی روزنامه‌های متعلق به جریان به اصطلاح اصلاح‌طلب از یک مرکز واحد اداره و مدیریت می‌شدند (و می‌شوند) .
  هادی حیدری در دوران دوم خرداد علاوه بر دبیری سرویس‌های طرح و کاریکاتور روزنامه‌های فوق الذکر، با روزنامه‌های زنجیره‌ای دیگر چون: جامعه (به مدیر مسئولی حمیدرضا جلایی‌پور)، نشاط (به مدیر مسئولی لطیف صفری)، عصر آزادگان (به مدیر مسئولی غفور گرشاسبی)، آفتاب امروز (به مدیر مسئولی فریدون عموزاده خلیلی)، یاس نو (محمد نعیمی‌پور) و هفته‌نامه عصر ما (ارگان رسمی سازمان مجاهدین انقلاب) به عنوان کاریکاتوریست همکاری می‌کرد.
  همکاری‌ حیدری با روزنامه‌های زنجیره‌ای حتی با توقیف مطبوعاتی که به دلیل جرایم امنیتی از انتشارشان جلوگیری شده بود متوقف نشد بلکه در سال 1382 مدیر هنری روزنامه وقایع اتفاقیه (به مدیر مسئولی مصطفی خانزادی) می‌شود و سپس به عنوان دبیر سرویس طرح و کاریکاتور روزنامه اقبال در سال‌های 1383 و 1384 می‌شود. 
   
 • +کارنامه حیدری در دوران اصلاحات

  دبیر سرویس طرح و کاریکاتور روزنامه‌ های زنجیره ای متعلق به اصلاح‌ طلبان

  دبیری شورای مرکزی حزب منحله مشارکت
  مدیر هنری روزنامه وقایع اتفاقیه 
  دبیر سرویس طرح و کاریکاتور روزنامه اقبال 
  همکاری به عنوان کاریکاتوریست با روزنامه های زنجیره ای جامعه ، نشاط ،عصرآزادگان ، آفتاب امروز ، یاس نو وهفته‌نامه عصر ما
   
 • +نفوذی حزب منحله مشارکت در روزنامه اعتماد ملی

  حیدری از سال 1384 تا سال 1388، به عنوان دبیر سرویس کاریکاتور ارگان رسمی حزب غیرقانونی اعتماد ملی انتخاب می‌شود و از همان‌جا ارتباط صمیمانه‌ای با مسیح علی‌ نژاد برقرار می‌کند.

  وی همچون مسیح علی‌ نژاد از جمله افرادی بود که در ستاد کروبی فعالیت کرد ولی به موسوی رای داد. وی نفوذی حزب منحله و غیرقانونی مشارکت در روزنامه اعتماد ملی بود تا بتوانند کروبی و حزبش را در راستای اهداف خودشان راه ببرند.
   
 • +انتشار کتاب و راه اندازی سایت

  حیدری در سال 1383 ، کتابی درباره بیان کاریکاتورهای اصلاحات با همکاری یکی از انتشاراتی هایی که کتاب‌های روشنفکران برانداز را چاپ می‌کند، منتشر کرد.

  حیدری با همکاری یحیی تدین، کیوان زرگری و حسن کریم‌زاده (از کاریکاتوریست‌های روزنامه‌های زنجیره‌ای و دوست صمیمی کاریکاتوریست‌های اسرائیلی) سایتی برای انتشار کاریکاتورهای خودشان راه‌اندازی کردند.
   
 • +سفر به هلند و رایزنی با الیزابت چنی

  حیدری همچنین عضو تشکل غیرقانونی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران بود. وی در تحصن‌ها و تجمعات غیرقانونی این تشکل حضوری فعال داشت.

  به سبب عضویت در این تشکل غیرقانونی در اردیبهشت سال 1385 به همراه دیگر روزنامه ‌نگاران چون عبدالرضا تاجیک (عضو گروهک غیرقانونی نهضت آزادی و از محکومان فتنه 88 و فتنه‌گر فراری و ساکن پاریس) و ماشاالله شمس الواعظین (همکار شبکه سلطنتی بی‌بی‌سی فارسی) به هلند سفر کرد و با الیزابت چنی دختر دیک چنی و مسئول دفتر حمايت از دموكراسي و آزادی های مدنی در وزارت خارجه آمريكا رايزنی هايی انجام داد.

  گفتنی است او از طریق انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به عضویت فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاران وابسته به سازمان جاسوسی سیا در آمده است.

   

 • +اقدامات ضد امنیتی هادی حیدری در دوران فتنه

  پس از شروع فتنه در سال 88 ، حیدری با شرکت در تجمعات و اغتشاشات و آشوب‌های غیر قانونی به جمع براندازان نظام جمهوری اسلامی پیوست اما همانند دیگر اعضای حزب متبوعش به زندان نرفت. وی در بیرون از زندان مسیر دیگری را در فتنه دنبال کرد. او با کشیدن طرح‌ها و کاریکاتورهایی از زندانیان امنیتی اعم از مرتبطین با گروهک تروریستی منافقین تا طرفداران تجزیه ایران قصد آن داشت تا نام محکومان امنیتی را بر سر زبان‌ها زنده نگه دارد.

  از دیگر اقدامات ضد امنیتی وی در دوران فتنه می‌توان به برنامه ‌ریزی برای تجمعات عناصر ضد انقلاب به بهانه دعای کمیل و دیدار با خانواده‌های محکومان امنیتی اشاره کرد. او این کار را با همکاری فاطمه عرب‌ سرخی دختر فیض الله عرب‌ سرخی و علیرضا طاهری و محمد شفیعی انجام می‌داد.
  در مورد آخرین اقدام او می‌توان به کاریکاتوری که وی در روزنامه زنجیره‌ای شرق کشیده است اشاره کرد. وی در هفته گرامیداشت دفاع مقدس به رزمندگان و مدافعان اسلام و ایران اهانت کرد. در این کاریکاتور سعی شده این مطلب به مخاطب القاء شود که رزمندگان دفاع مقدس چشم بسته به جبهه‌های حق علیه باطل می‌رفتند.
  او به همراه همسر و فرزندش بعد از انتخابات 88 پای ثابت تجمعات محکومان فتنه بود که در منازل برخی از محکومان امنیتی یا خانواده‌های محکومان امنیتی برگزار می شد .
   
 • +کاریکاتور توهین آمیز به رزمندگان

  مهر ماه سال 91، هادی حیدری به اتهام کشیدن کاریکاتوری توهین آمیز در مورد رزمندگان دفاع مقدس به دادسرا احضار شد . 

  این کاریکاتور در روز سه شنبه 4 مهر ماه در روزنامه شرق منتشر شد. در طرح، صف طویلی از مردانی دیده می شود که پشت سر هم ایستاده اند و بندی را که با سربند و چشم بند هم اندازه است، برای فرد جلویی می بندند.لذا سمبل ها عبارتند از «صف» و «بند» و فعل «بستن از پشت سر توسط فرد ماقبل». 
  زمان انتشار این کاریکاتور، «هفته دفاع مقدس» است و مشهور است که در جریان جنگ تحمیلی، بسیجیان در «صفوف» اعزام، «سربند»های یاحسین(ع)، یازهرا(س)، یا مهدی(عج) و... را از پشت به پیشانی رزمنده جلوی خود می بستند.
   


ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر