نیک آهنگ کوثر

 

نیک آهنگ کوثر، دانش آموخته رشته زمین شناسی دانشگاه تهران که در سال 1370 فعالیت مطبوعاتی خود را با کشیدن کاریکاتورهای سیاسی آغاز کرد. در تیرماه 1382 از کشور خارج و عازم کانادا شد و بعد از خروج از ایران  به صورت ثابت در سایت روزآنلاین و رادیو زمانه فعالیت شد.

 


امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -زندگینامه

  نیک آهنگ کوثر در سال 1348 در تهران به دنیا آمد. وی دانش آموخته رشته زمین شناسی دانشگاه تهران بود و در سال 1370 فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرد.

   

 • +فعالیت ها

  او پیش از خروج از کشور با  نشریات متعددی از جمله گلآقا، همشهری، کیهان کاریکاتور، روزنامه زن، آفتاب امروز، صبح امروز، بنیان، دوران امروز، حیات نو، مشارکت، نوروز و همبستگی همکاری کرده و کلاسهای کاریکاتور خانه کاریکاتور ایران را در سال 1375 راهاندازی کرد.

  کوثر در وبلاگ خود توضیح می دهد: «من از سال 1370که با گل آقا کار را شروع کردم کاریکاتور سیاسی می کشیدم و انگیزه ام برای ورود به مطبوعات در آن سال کشیدن کاریکاتور سیاسی و آشنا شدن با دنیای سیاست از نزدیک بود. وقتی هم در سال 1372وارد روزنامه همشهری شدم اولین کاریکاتور رسمی من در آنجا که با نام خودم چاپ شد سیاسی بود. متاسفانه یا خوشبختانه فضای اجتماعی و شهری آنجا را هم من سیاسی کردم به نحوی که انتظار سردبیری روزنامه از بقیه ی بچه ها بیشتر شد و از آنها هم کاریکاتور سیاسی می خواستند. تند تر شدن کارهای من مربوط به انتخابات مجلس پنجم است نه دوم خرداد. از آن روزها تا انتخابات ریاست جمهوری آرشیو همشهری پر است از کارهای رد شده و نشده ی من»

   

  شکست در انتخابات شورای شهر و خروج از کشور 

  نیک آهنگ کوثر، در سال 1381 نامزد مستقل شورای شهر تهران شد و همراه با گروهی ائتلاف سبز را راه انداخت، او در این انتخابات هر چند رد صلاحیت نشد ولی شکست خورد و در تیرماه 1382 از کشور خارج و عازم کانادا شد.

   

 • +اهانت نیک آهنگ کوثر به آیت الله مصباح یزدی

  نیک آهنگ کوثر سه هفته پیش از انتخابات مجلس ششم در بهمن 1378، به علت اهانت به آیت الله مصباح یزدی در یک کاریکاتور بازداشت شد. در اعتراض به این کاریکاتور مردم متدین قم به مدت سه روز در مسجد اعظم این شهر متحصن شدند و این تحصن سرانجام با پیام رهبر معظم انقلاب خاتمه پیدا کرد . 

  کوثر به دلیل این اهانت 6 روز در بازداشت بود و سپس به صورت غیابی محاکمه و به چهارماه زندان محکوم شد. وی پس از گذشت چند ماه از اهانت به آیت الله مصباح یزدی در مصاحبه ای گفت :«ما تندروی کردیم. حاضرم قسم بخورم که بسیاری از ما مطبوعاتی ها تند رفتیم، چون بدون در نظر گرفتن ظرفیت ساختاری کشور، فکر کردیم بسیاری از محدودیت ها حذف شده است در حالی که حذف نشده بود و آثار متقابلش هم اتفاقاتی است که برای مطبوعات اتفاق افتاده است.»
   
 • +خروج از کشور

  پس از خروج از ایران برای امرار معاش در این کشور برای مدتی در یک خشکشویی کارکرد و بعدها توانست در یک خبرگزاری کانادایی مشغول به کار شود. بعد از خروج از ایران  به صورت ثابت در سایت روزآنلاین و رادیو زمانه فعالیت کرده است، این سایت ها از سوی دولت هلند حمایت می شوند.

   

 • +مرام نامه سیاسی

  شاید بهترین تعریف از مرام سیاسی نیک آهنگ کوثر متنی باشد که به حالت مرام نامه در وبلاگ وی منتشر شده است:
  ما به هیچ احدی وابسته نیستیم، از هیچ گروهی هم خیلی متنفر نیستیم! اگر هم حال کسی را می گیریم، قصدی جز سو نداريم.
   
  همه راست ها، راست نیستند و همه چپ ها چپ نیستند.
   
  همه چپ ها سر و ته یک کرباسچی هستند.
   
  از مسلمانانی که از زیبایی بدشان می آید، بیزارم.
   
  از اصلاح طلبانی مثل زید آبادی، افخمی، رجایی، بورقانی خیلی خوشم می‏آید. از تاج زاده و اصغرزاده و ابطحی و فائزه هاشمی خوشم می‏آید، از عبدی، میردامادی، بیطرف، مزروعی، آرمین، حجاریان خوشم می‏آمد، و دیگر نمی‏آید(به درک سیاه) از کرباسچی و مهاجرانی هم همینطور. از خیلی از روزنامه نگاران دوم خردادی خوشم می‏آید، به جز آنها که ذوب در افراد یا احزاب شدند. نوشته های نبوی، مطلبی، بهنود را دوست دارم. مطالب حسین درخشان را دنبال می کنم (و تحمل! ناراحت نشو حسین، تو هم نویسنده خوبی هستی!). مجید محمدی فقط یک کمی مطالبش یک جوری شده تازگی ها. از قلم (فقط قلم) محمد قوچانی بدم نمی‏آید، گرچه حس می کنم بارکد دارد.
   
  از راست ها بدم می‏آید. از کلیه کسانی که باعث تعطیلی مطبوعات شده‏اند که خیلی. از کسانی که از تعطیل شدن روزنامه ها حمایت کردند، خیلی خیلی بدم می‏آید! از جواد لاریجانی خوشم می آید! چون چپ ترین راست ممکن است! از محمدعلی زم هم خوشم می‏آید، چون آدم باحالی است و رسما می رود زن می گیرد! از روزنامه نگاران آن طرف، از معززی نیا و میرفتاح خوشم می‏آید. قلم ریا کارانه و بوقلمونی امیر محبیان را دوست دارم، انگار دارد رقص عربی می کند.
   
  در دوم خرداد 1376 به خاتمی رای دادم، از رای خودم خوشحالم.
   
  در هجده خرداد 1380 به خاتمی رای دادم، از رای خودم به شدت پشیمانم.
   
  اگر در مکتب گل آقا کارم را شروع کرده ام، و آن مرحوم را مانند پدر دوست داشتم، دلیل نمی شود که دنباله رو او باشم، هر کسی را بهر کاری ساختند.
   
  از گروه های اپوزیسیون داخل و خارج بدم می آید! چرا؟ چون بلاتکلیف هستند و دنبال سود خود می گردند، و آنچه برایشان اهمیتی ندارد، آینده ایران است. نمی دانند که جمعیت ایران جوان است و مشروعیتی نزد این جوانان ندارند.
   
  دوست دارم همه را خوشحال ببینم، حتی کسانی که عصبانیشان کرده ام- مگر آدم مرض دارد کسی را عصبانی کند و بعد بخنداند.
   
  معتقدم بیشتر مسوولین ایران، آدم های خوبی هستند. کاش خیلی بهتر از این بودند.
   
  درود بر کسانی که به مردم تهران در مورد زلزله احتمالی هشدار می دهند.
   
  از دکتر سروش خوشم می آید و از او بدم می آید! قربان انقلاب فرهنگی بازی هایش! عاشق سخنرانی حریت و روحانیتش هستم.
   
  متاسفانه یا خوشبختانه من سید هستم، ولی برای آنکه آبروی سادات حفظ شود، از این عنوان استفاده نمی کنم! در پانزدهم شعبان به دنیا آمده ام و اسم دوم من مهدی است.
   
  شماره پای من 47 است! از آدم پا گنده چه انتظاری دارید؟ اگر هم بخواهم پا را از حد خودم فراتر نگذارم، نمی شود. اختیار پای درازم را گاهی از دست می دهم.
   
  سیاست ما عین دیانت ماست، عجب موجودات بی سیاستی هستیم و...
   
  اگر کسی در جوانی شیر خر بخورد و بلد باشد مجوز فروش گنجشک رنگ شده را از ارشاد بگیرد، حکما بعد از استعفا از وزارت، رئیس مرکز گفتگوی تمدن ها می شود.
   
  اگر یک نقاش استعداد کافی نداشته باشد، احتمالا سردبیر روزنامه جمهوری اسلامی شده و بعد به مقام نخست وزیری ارتقا می یابد.
   
  اگر نخست وزیر نقاش بفهمد که سیاست به درد نمی خورد، و مجبور باشد کنار بنشیند، آبدزدک ها برای ادامه کار خود به او التماس می کنند تا برای حفظ دستاوردهای مردمسالاری، نامزد ریاست جمهوری شود.
   
 • +جوایز

  نیک آهنگ کوثر تاکنون برنده سه قلم بلورین جشنواره ی مطبوعات ایران در سال های 78، 79 و81  شده و علاوه بر این جوایزی نظیر دیپلم افتخار سال 1375، دیپلم افتخار مسابقه ی کاریکاتور چهره ی تولتینوی ایتالیا در سال 1995، نفر دوم مسابقه ی بین المللی کاریکاتور مطبوعاتی کانادا 2001، برنده ی نشان افتخار شجاعت در کاریکاتور مطبوعاتی جهان 2001 کانادا- آمریکا را کسب کرده است. 

   

 • +مکالمه دردسر ساز

  آذرماه سال 91  فایلی صوتی در فضای مجازی منتشر شد که طی آن مهدی هاشمی در گفت و گو با نیک آهنگ کوثر به صراحت بر مواضع ساختارشکنانه خود تاکید می کند. در این فایل صوتی 20 دقیقه‌ای، فردی که گفته شده ‌مهدی هاشمی رفسنجانی ‌‌است، می‌گوید: «تفاهم کردیم که همه نیروها باید متحد بشویم و جلوی نظام بایستیم.» او همچنین تأکید می‌کند که: ‌«هنوز هم معتقدیم باید به رهبری فشار آورد. این هزینه‌اش از همه چیز کمتر است.»

  به نوشته رسانه‌ها، فرزند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این نوار صوتی می‌گوید‌:‌ «حرف‌هایی که ماها می‌زنیم، حرف‌هایی که بابای من زد، از همه حرف‌های آقایون (‌اصلاح‌طلب‌) تند‌تر بوده است. ما تقسیم کار کرده‌ایم، هر کسی کار خودش را می کند. بابا (آیت‌الله هاشمی رفسنجانی) کار خودش را می‌کند...‌من وظیفه‌ای برایم تعریف شده که آن‌را انجام می‌دهم...‌‌دعوای من با بابا این است که ما باید تهاجمی‌تر شویم". این‌ رسانه‌ها همچنین گزارش داده‌اند که مهدی هاشمی در این مکالمه تصریح کرده است: "کارهایی که من کرده‌ام، صد برابر بدتر از سخنرانی‌های شما‌ست و نظام هم می‌داند که من ‌چه کار می‌کنم. ‌اینها ‌می‌دانند اخلال‌هایی که در زمان رفتن رییس جمهور ‌‌به سازمان ملل ایجاد شد، کار من بوده است ... البته من حرف‌های شما را  قبول دارم که آقای هاشمی باید فتیله را بالا بکشد. ما ‌هیچ امتیاز عملی الان نمی‌توانیم از رهبری بگیریم و خیالت راحت باشد نظام هیچ امتیازی الان به ما نمی‌دهد.»

  باشگاه خبرنگاران با انتشار متن صحبت‌های منتسب به مهدی هاشمی و نیک‌آهنگ‌ کوثر نوشت: «منتشر کننده این فایل در ذیل این دو فایل صوتی که در مجموع 20 دقیقه است، تأکید کرده بیست فایل صوتی در اختیار دارد و 18 مورد دیگر نیز به زودی منتشر خواهد شد.»

   

  تکذیب خانواده هاشمی و واکنش نیک آهنگ

  محسن هاشمی برادر مهدی هاشمی بلافاصله اصالت این فایل صوتی را تکذیب کرد ولی نیک آهنگ کوثر به عنوان یک بخش مهم ماجرا اصالت آن را تائید کرد. نیک آهنگ کوثر در پاسخ به این سوال که با توجه به رد صحت فایل صوتی مکالمه شما و مهدی هاشمی توسط برادر آقای مهدی هاشمی، آیا این فایل تقلبی است؟ گفت: «این فایل به هیچوجه تقلبی نیست بلکه اصل است. وی خاطرنشان کرد که مکالمه‌ای که در فایل صوتی موجود است بین من و مهدی هاشمی انجام شده.»

   

  حمله رسانه های نزدیک به خانواده هاشمی به نیک آهنگ

  به دنبال انتشار این فایل صوتی بود که تعدادی از سایت های نزدیک به خانواده هاشمی از جمله بازتاب امروز به شخص نیک آهنگ کوثر حمله و علیه او افشاگری کردند. بازتاب امروز در یکی از تحلیل هایی که در دفاع از مهدی هاشمی منتشر کرده نوشته است: «طبیعی ترین گزینه ای که به ذهن می رسد، این است که فردی که نیک آهنگ کوثر به سفارش وی با مهدی هاشمی تماس می گیرد و این گونه از او تحلیلهای رادیکال بیرون می کشد و برخلاف اظهار صریح خود که مکالمه خصوصی است، آن را ضبط  می کند، اکنون این مکالمه را فاش کرده است.»

   

  پاسخ تند نیک آهنگ که بازتاب فیلتر شده نیز نتوانست همه آن را منتشر کند

  اما نیک آهنگ نیز ساکت نمانده و به بازتاب پاسخ داد، پاسخی تند و توهین آمیز که بازتاب فیلتر شده نیز نتوانست همه آن را منتشر کند و البته نیک آهنگ خود متن کامل آن را در سایت خود منتشر ساخت.

  در پاسخ کوثر به سایت بازتاب آمده است: «سوای اینکه از زندانی بودن آقای هاشمی در ایران بسیار متاسفم و آرزو داشتم در خارج از ایران و در شرایطی کاملا آزاد به سوال‌های بی‌شماری که در باره نحوه بهره‌برداری از قدرت پدرشان در  معاملات و قراردادها، ماجرای استات اویل، قراردادهای پارس جنوبی، قراردادهای توتال و …. جواب بدهند. اما مایل بودم ایشان در باره پرونده‌ای که برای ایشان در کانادا گشوده بود پاسخ بدهد.»

  وی ادامه می دهد: «اما اینکه ادعا کرده‌اید نیک آهنگ از کسانی برای فایل‌ها پول دریافت کرده، مرغ پخته را به خنده وا می‌دارد. یعنی خیال می‌کنید نیک آهنگ در شرایطی که در آمریکای شمالی کوچک‌ترین رد و بدل شدن پول زیر ذره بین است، دست به چنین حماقتی زده باشد؟» 

  کوثر همچنین نوشت: «من رسما می‌گویم که فایل‌ها را نه به انتخاب خودم، که جبر قانون تحویل داده‌ام. در عین حال تاکید می‌کنم که ازماه آگوست بارها در تماس با نوه هاشمی رفسنجانی از او خواسته‌ام به وکلا تاکید کنند که نوع احضار مرا تغییر دهند تا مجبور به ارائه مدارک نباشم.»

  وی در ادامه با امنیتی و اطلاعاتی خواندن فؤادصادقی، مدیر سایت بازتاب امروز نوشت: «می‌گویید طرف، امنیتی است؟ من شک دارم نویسنده تحلیل‌گر بازتاب خود امنیتی نباشد! روش بازجویی در دستگاه‌های امنیتی مگر اینچنین نیست که جواب مورد نظر خودشان را از کسی جویا می‌شوند و تا زمانی که آن جواب داده نشود، کوتاه نمی‌آیند؟»

   ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر