مسعود باستانی

 

مسعود مرادی باستانی، از روزنامه‌ نگاران فعال در فتنه 88 که سردبیری سایت خبری جمهوریت و فعالیت در روزنامه‌های شرق و کارگزاران از سوابق حرفه ای اوست. 

 

 


امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -زندگینامه

  مسعود مرادی باستانی در سال 1357 در اراک به دنیا آمد. وی سردبیری سایت خبری جمهوریت را برعهده داشته و سابقه خبرنگاری در روزنامه‌های شرق و کارگزاران را دارد.

  در سال 1383، باستانی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی محاکمه و در دادگاه تجدیدنظر اراک به 6 ماه حبس، 5 سال محرومیت از کار مطبوعاتی و 100 ضربه شلاق محکوم شد. او همچنین در جریان اعتصاب غذای اکبر گنجی و بستری شدن او دربیمارستان میلاد به پوشش خبری وضعیت گنجی پرداخت که به این دلیل چندین روز بازداشت و به شلاق و 350 هزار تومان جریمه نقدی محکوم شد.

  مسعود باستانی، در جریان فتنه بعد از انتخابات 88 دستگیر و در دادگاه بدوی به 6 سال حبس تعزیری محکوم شد. وی هم اکنون در زندان رجایی‌شهر به سر می‌برد. همسر او مهسا امرآبادی نیز از روزنامه‌ نگاران فعال در فتنه 88 می باشد که دستگیر و در زندان به سر می برد.

   

 • +باستانی و فتنه 88

  مسعود باستانی از جمله افرادی است که در جریان فتنه بعد از انتخابات بازداشت شد. اعترافات او از آن جهت که با متهم دیگر این فتنه یعنی مهدی هاشمی ارتباط نزدیکی دارد از اهمیت زایدالوصفی برخوردار است.

  مسعود باستانی در چهارمین دادگاه متهمین كودتای مخملی با اشاره به سابقه فعالیت خود با سایت جمهوریت كه مكرر، گرداننده اصلی این سایت را مهدی هاشمی رفسنجانی اعلام می‌كرد، گفت:

  «سایت جمهوریت زیر نظر مهدی هاشمی رفسنجانی اداره می‌شد و من به عنوان عضو شورای سردبیری شیفت بعدازظهر، زیر نظر افرادی چون كرمی و نوربخش كار می‌كردم.»

   

 • +محور فعالیت های سایت جمهوریت علیه نظام اسلامی

  مسعود باستانی، متهم به كودتای مخملی و اغتشاشات بعد از انتخابات تهران، با اشاره به محورهایی كه از سوی مهدی هاشمی، مدیریت كلان سایت جمهوریت به آنها ارائه می‌شد، گفت: 

  «حمله به عملكرد 4 ساله دولت و تضعیف نهادهای قانونی كشور همچون شورای نگهبان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی مقاومت بسیج و نیز نیروی انتظامی، تضعیف شخص احمدی‌نژاد، ایجاد شبهه در انتخابات، ارائه اخبار ضد و نقیض مبنی بر سوء استفاده از اموال دولتی، القاء تقلب در انتخابات، جزو محورهایی بود كه در راستای وحدت شكنی و ایجاد التهاب در جامعه ما آن را در دستور كار داشتیم. 
  وی با اشاره به گردانندگی سایت جمهوریت توسط مهدی هاشمی رفسنجانی و نیز استقرار این سایت در محل دانشگاه آزاد گفت: «دفتر این سایت در یكی از دفاتر دانشگاه آزاد مستقر بود و مبالغی كه به ما ارائه می‌شد از طریق چكی از سوی دانشگاه آزاد بود.»
   
 • +سایت جمهوریت، اتاق جنگ روانی علیه مسئولین نظام

  باستانی با اشاره به سندسازی‌ها و استفاده از امكانات دولتی در سایت جمهوریت افزود: «سندسازی‌ها و استفاده از امكانات این سایت مانند ریاست مهدی هاشمی رفسنجانی در سازمان بهینه‌ سازی بود.»

  وی سایت جمهوریت را اتاق جنگ روانی علیه مسئولین نظام دانست و گفت: «در این سایت با درج اخباری نادرست به نمایش ناكارآمدی دولت نهم اقدام می‌كردیم.» این متهم اغتشاشات 88 تاكید كرد: «سوژه ده برابر شدن صندوق‌های سیار از طریق مهدی هاشمی رفسنجانی به سایت جمهوریت داده شد. همچنین اخبار ستادهای موسوی نیز در دستور كار این سایت بود.» 
  وی با اشاره به انتشار شب‌نامه‌ای توسط وی و گردانندگان سایت جمهوریت علیه رئیس جمهور، این شب‌نامه را مصداق توهین و افترا عنوان كرد و گفت:
  «مقرر شد تا هزینه مالی این ویژه‌‌نامه از سوی كرمی و هاشمی رفسنجانی تامین شود و سپس پس از تهیه به اعضای ستاد 88 تحویل داده شد تا آنان این شب‌نامه را توزیع كنند.» 
   
 • +انتشار بیانیه‌های موسوی و التهاب آفرینی

  باستانی با تاكید بر اینكه در سایت جمهوریت اخبار مربوط به مواضع و بیانیه‌های موسوی در اعتراض به نتیجه انتخابات دائما از سوی سایت جمهوریت برای التهاب‌ آفرینی منتشر می‌شد گفت:

  «من تحت تاثیر القائات برخی از آقایان دچار توهم شدم و در سایت جمهوریت مطالبی را همسو با روزنامه‌های بیگانه منتشر كردم از این رو از عملكرد خود پشیمانم و از آنجا كه خود را متعلق به نظام می‌دانم از محضر خداوند متعال، رهبر معظم انقلاب و دادگاه درخواست عفو می‌كنم. با توجه به امیال سیاسی نادرستی كه داشتم وسیله‌ای برای پیشبرد اغراض سیاسی برخی افراد قرار گرفتم.»
  وی در پایان گفت: «از سوی رادیو ضد انقلابی چكاوك به صورت ماهانه بین 300 تا 350 دلار طی 2 تا 3 سال دستمزد دریافت می‌ كردم.» 
   


ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر