شیخ احمد مجتهد بیدآبادی

 

شیخ احمد مجتهد بیدآبادی، معروف به میرزا احمد مجتهد، از علمای قرن سیزدهم هجری و برادر و استاد آیت الله شاه آبادی می باشد.

 


امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -زندگینامه

  شیخ احمد بیدآبادی، در حدود سال 1278 ق (1240 ش) در اصفهان به دنیا آمد. او بزرگترین فرزند آیت‌الله شیخ محمد جواد حسین آبادی بود. جدش میرزا محمد حسن ملقب به ناقوس بود، چون خطی بسیار زیبا داشت عمدتاً به كتابت قرآن و متون اسلامی و نیز تابلوهای خطی اشتغال داشت.
  به دلیل استعداد بسیار زیادی که داشت، قبل از سن بلوغ به اجتهاد رسید. نزد اساتید بزرگی چون صاحب روضات درس خواند و شاگردان بزرگی چون برادرش آیت الله شاه آبادی و حجت الاسلام شفتی تربیت کرد. شیخ احمد بیدآبادی در سال 1357 ه.ق وفات كرد و در تخت فولاد اصفهان به خاك سپرده شد.

   

 • +مدارج تحصیلی و اساتید

  شیخ احمد بیدآبادی در آغاز از محضر پدر دانشمندش بهره‌مند شد و همواره با جدیت كامل به فراگیری دانش مشغول بود. از دیگر اساتید وی، میرزا محمد باقر چهارسوقی (علامه صاحب روضات) و نیز برادرش علامه میرزا محمد هاشم چهارسوقی بودند.
  وی چهارده سال توفیق شاگردی مرحوم صاحب روضات را داشت. از آنجا كه هوش و ذكاوتی سرشار داشت قرآن را در سن چهارده سالگی حفظ كرد. كتاب معالم را در سن هفت سالگی خواند و از حفظ كرد. اشعار ابن مالك در كتاب سیوطی را كه حاوی حدود هزار بیت است از حفظ می‌خواند.
  از همه مهمتر اینكه در سن سیزده سالگی به مرتبه رفیع اجتهاد نایل آمد و از اساتید معظم خود اجازه اجتهاد گرفت و به میرزا احمد مجتهد معروف گردید. وی شش اجازه از اساتید خود دریافت كرد كه یكی از علامه صاحب روضات به سال 1304 ق و دیگری اجازه اجتهاد از علامه میرزا محمد هاشم چهارسوقی به سال 1305 ق (1266 ش) در سن سی سالگی است.
  وی حدود پنجاه سال در اصفهان به اقامه جماعت و هدایت و ارشاد مردم پرداخت. در هفته سه چهار شب منبر می‌رفت و مردم را با مواعظ و نصایح خود بهره‌مند می‌نمود و در ماه مبارك رمضان نماز و منبر آن مرحوم، رونق و اهمیت بسزایی داشت.

   

 • +تدریس و تربیت شاگردان

  بیدآبادی به امر تدریس نیز همت می‌گماشت و محل تدریس وی یكی در مدرسه میرزا مهدی و دیگری كنار منزلشان بود كه هنوز موجود است.
  در مدت پنجاه سال حضور در محله بیدآباد و مدرسه میرزا مهدی، بزرگانی چند در محضر آن استاد بزرگ حضور می‌یافتند و از علوم و كمالات و فضایل وی بهره‌ها می‌بردند از آن جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره كرد:
  میرزا محمد علی شاه آبادی
  آقا جمال الدین خوانساری
  شیخ محمد رضا كلباسی
  ملا علی ماربینی
  آقا رضا مظاهری
  سید عبیدالحسین طیب
  آقا محمد مقدس
  شیخ احمد بیان الواعظین  
  آقا سید محمد رضا شفتی

   

 • +آثار و تالیفات

  از مرحوم میرزا احمد مجتهد بیدآبادی تألیفات مرتبی باقی نمانده است و جزوات فقه و اصول نامرتب از تقریرات اساتیدش پس از فوت وی توسط اولادش نزد آیت‌الله شاه آبادی فرستاده شد.

   

 • +منش اخلاقی و سیره زندگی

  شیخ احمد مجتهد از جایگاه ویژه‌ای در اخلاق و زهد و تقوی برخوردار بود و در فضایل انسانی و مكارم اخلاقی، مدارج بالایی را پیمود؛ چنانكه شاگردش بیان الواعظین اشاره كرده است او در اخلاق و ارادات به خاندان عصمت و طهارت جدیت تام داشت. همه ساله در منزلش مراسم روضه خوانی دهه اول محرم برپا بود؛ چنانكه این سنت بعد از 115 سال هنوز ادامه دارد.
  وی از شب بیست و یكم ماه رمضان شبانه روزی در مدرسه میرزا مهدی معتکف می‌شد و عبادت می‌كرد و در نوافل و مستحبات، بسیار جدی بود. در مورد جدیت در امر تحصیل همین بس كه در طول چهارده سال شاگردی مرحوم صاحب روضات، حتی روزهای تعطیل هم به درس وی می‌رفت.
  مرحوم شیخ احمد مانند پدر بزرگوارش در اصفهان به اجرای حدود الهی می‌پرداخت. وی در مدرسه میرزا مهدی(مسجد المهدی) محكمه و مراجعه داشت و علاوه بر تدرس به امور قضا و رفع اختلافات نیز اشتغال داشت.

   

 • +وفات

  شیخ احمد بیدآبادی در روز چهارشنبه 21 جمادی الاول 1357 ق (29 تیر 1317 ش) در حدود هشتاد سالگی وفات كرد و در تخت فولاد داخل بقعه بروجردی به خاك سپرده شد.

   ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر