شهید عماد مغنیه

 

شهید عماد مغنیه از فرماندهان نظامی حزب الله لبنان و از فرماندهان بزرگ جنگ 33 روزه لبنان بود.

 


امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -زندگینامه

  شهید عماد مغنیه معروف به "حاج رضوان" 7 دسامبر سال 1962 در شهر صور واقع در جنوب لبنان به دنیا آمد.
  خانواده شهید مغنیه که متشکل از پدرش، آیت ‌الله شیخ جواد مغنیه از علمای برجسته شیعه لبنان، مادر و جهاد و فؤاد دو برادر وی بودند که بعدها به شهادت رسیدند.
  عماد مغنیه در اوایل دهه 80 م. به شاخه نظامی جنبش آزادی بخش فلسطین پیوست و از همان زمان به جنبش امل پیوست اما با انتقال سید حسن نصرالله از امل، به حزب تازه تأسیس حزب الله پیوست. او که فعالیت جهادی خود را از همان زمان ایجاد حزب آغاز کرده بود، یگان نظامی این حزب را تأسیس کرد.
  شهید عماد مغنیه که به دوری از رسانه‌ ها شهرت داشت به "مرد سایه" در مقاومت اسلامی شهرت داشت و بسیاری او را مغز متفکر حزب ‌الله قلمداد می‌ کردند؛ تاجاییکه آمریکا او را فرد شماره یک تحت پیگرد قرار داده و برای دریافت هر اطلاعاتی از او جایزه تعیین کرده بود.
  عماد مغنیه در 12 فوریه 2008 در انفجاری در خودروی بمب گذاری شده در دمشق به شهادت رسید.
   

 • +تحصیلات

  خانواده مغنیه پس از مدتی از صور به ضاحیه جنوبی بیروت نقل مکان کردند و در این منطقه بود که شهید مغنیه، تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را گذراند و پس از آن در جوانی، وارد دانشگاه آمریکایی بیروت (AUB) شد.

   

 • +پیوستن به شاخه نظامی جنبش آزادیبخش فلسطین

  شهید مغنیه در اوایل دهه 80 میلادی به "نیروی 17" شاخه نظامی جنبش آزادی ‌بخش فلسطین پیوست که نیرویی ویژه بود که برای حفاظت از مبارزانی مانند ابوعمار، ابو جهاد و ابود ایاد تشکیل شده بود.
  او از همان زمان، در عملیات انتقال سلاح از جنبش آزادی‌ بخش فلسطین برای مقاومت اسلامی لبنان که در حزب ‌الله و جنبش امل نمود دارد، نقش اساسی داشت اما در پی اشغال لبنان در سال 1982 میلادی از سوی رژیم صهیونیستی، مبارزان جنبش آزادی ‌بخش فلسطین مجبور به ترک لبنان شدند.
   

 • +مسئول عملیات ویژه حزب الله

  محاصره بیروت، 3 ماه به طول انجامید و با خروج مبارزان فلسطینی و سازمان آزادی ‌بخش از لبنان، عماد مغنیه نیز به صفوف رزمندگان افواج مقاومت اسلامی (جنبش امل) پیوست که از سوی امام موسی صدر و شهید مصطفی چمران تأسیس شده بود اما شهید مغنیه در ادامه و همزمان با انتقال سید حسن نصرالله از امل، به حزب تازه ‌تأسیس حزب‌ الله پیوست.
  شهید مغنیه پس از اجرای موفقیت ‌آمیز چند عملیات‌ به عنوان فرمانده گارد حفاظت مقامات بلند پایه حزب ‌الله منصوب شد و پس از آن به عنوان مسئول عملیات ویژه حزب‌ الله انتخاب شد.
  رژیم صهیونیستی همچنین مدعی شده است عملیات ربودن دو تن از نظامیان اسرائیلی در تابستان 84 که به آغاز جنگ این رژیم علیه لبنان انجامید، از سوی عماد مغنیه هدایت شده است.
   

 • +نقش عماد مغنیه در جنگ 33 روزه لبنان

  از عماد مغنیه به عنوان فرمانده بزرگ جنگ 33 روزه یاد می شود.
  سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله می گوید: «عماد مغنیه شبانه روز در خصوص مقدمات جنگ تلاش می‌ کرد و کوشش فراوانی داشت و او متفکر و مخترع بود، تقلید نمی‌ کرد و با جدیت و دقت کار می‌ کرد و وی و دیگر برادران جهادگر در طول 33 روز اصلا دچار ضعف یا تردید یا سراسیمگی و نظایر آن نشدند بلکه عماد مغنیه آرام، مطمئن و ثابت قدم بود و این ویژگی‌هایش بود.‬»
  از این رو است که سخنگوی حزب‌ الله در ایران می گوید: «حاج عماد در جنگ 33 روزه ستون فقرات اسرائیل را شکست و به همین دلیل آنها از وی انتقام گرفتند.»
  زعیتر با بیان اینکه جنگ 33 روزه به نام حاج عماد در دنیا ثبت شده است، اظهار داشت: «درست است که شهادت حاج عماد خلأ بزرگی است اما مسیر و حرکت و جنبش مقاومت و شور و شوق برای شهادت تا پیروزی نهایی ادامه خواهد یافت.»
   

 • +اعترافات و ادعاهای دشمنان

  روزنامه انگلیسی "ساندی ‌تلگراف" درباره شهید مغنیه نوشت: «او یک انقلابی مجاهد است که با امام خمینی(ره) بیعت کرده که در راه انقلاب اسلامی از جان خویشتن نیز بگذرد.»
  تصاویر منتشر شدده از شهید عماد مغنیه بسیار اندک است به‌ گونه ‌ای که پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) مدعی شد وی دو بار اقدام به جراحی پلاستیک بر روی صورت خود کرده است تا شناسایی نشود.
  طراحی همه عملیات‌های نظامی حزب‌ الله به عماد مغنیه نسبت داده شده است‏.‏ وی فعالیت جهادی خود را از زمان ایجاد حزب آغاز و یگان نظامی را تاسیس کرد‏.‏
  بر اساس ادعای غربی‌ها و رژیم صهیونیستی، مغنیه به انجام برخی عملیات از جمله ربودن خارجی‌ها در لبنان، انفجار مقر نیروهای دریایی آمریکا در بیروت، انفجار مقر چتر بازان فرانسوی در بیروت، ربودن هواپیمای "تی دبلیو ای" آمریکایی، دو بار انفجار مقر سفارت آمریکا در بیروت، انفجار مقر سفارت عراق در بیروت و انفجار مقر یهودی در بوینس آیرس متهم شده بود‏.‏
  آمریکا، مغنیه را فرد شماره یک تحت پیگرد و در فهرست تروریستها می دانست و ‏25‏ میلیون دلار به کسی که درباره او اطلاعات ارایه کند، جایزه تعیین کرده بود‏.
   

 • +شهادت

  شهید عماد مغنیه 23 بهمن ماه سال 1386 مصادف با 12 فوریه 2008 در پی انفجار در خودروی بمب‌ گذاری‌ شده در دمشق، به شهادت رسید.
  حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب به مناسبت شهادت عماد مغنیه پیام تسلیتی صادر کردند که ابعاد شخصیت شهید را به وضوح نشان می دهد. در بخشی از این پیام آمده است: «شهادت برادر مجاهد مخلص و فداکار آقای حاج عماد مغنیه برای خود او که سراپا عشق و شور جهاد فی سبیل الله بود فوزی عظیم و سرانجامی سعادتبار است و برای ملت لبنان که چنین مردان بزرگی را پرورده و به عرصه آزادی خواهی و مبارزه با ستم، تقدیم کرده، مایه سرافرازی و سربلندی است.
  صهیونیستهای خونخوار و جنایتکار بدانند که خون مطهر شهیدانی همچون عماد مغنیه صدها عماد مغنیه می آفریند و مقاومت در برابر ظلم و فساد و طغیان را دو چندان میکند. مردانی چون این شهید بزرگوار زندگی و آسایش و بهره مندی های مادی خود را در راه دفاع از مظلوم و مبارزه با ظلم و استکبار فـدا کردند. و این ارزش والائی است که همه وجدانهای انسانی در برابر آن سر تعظیم فرود می آورند. رضوان خدا بر او و بر همه مجاهدان راه حق باد.»
   ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر