سردار محمدعلی جعفری

 
سردار محمدعلی جعفری، معروف به "عزیز جعفری" که نه تنها دوره‌های عالی نظامی را گذرانده، بلکه دارای تحصیلات عالی در رشته معماری نیز است. سردار جعفری به عنوان چهره‌ای خوش‌نام و مقبول در سپاه که ریاست مرکز تحقیقات راهبردی سپاه، و فرماندهی نیروی زمینی آن را تجربه کرده، 10 شهریور ماه سال 1386 از سوی مقام معظم رهبری به مسئولیت فرماندهی سپاه پاسداران انتخاب شد.
 

امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -زندگینامه

  سردار محمدعلی جعفری، تیرماه سال 1335 در روستای نجف‏آباد در شرق شهرستان یزد متولد شد. او فرزند سوم خانواده‌ای بود که 10 فرزند داشت. پدرش مرحوم محمدحسین جعفری از معماران باسابقه شهرستان یزد و مادرش بانو صفا سلمانیه زنی متدین و مؤمنه بود. 5 ساله بود که به صلاح‌دید مادر برای یادگیری قرآن وارد مکتبخانه‌ای شد که توسط خانمی به نام ملا کبری اداره می‏شد.
  وی دوران تحصیل تا مقطع دبیرستان را در شهرستان یزد به پایان رساند. سال 1356 در رشته معماری دانشگاه تهران پذیرفته ‪شد و از آنجا بود که فعالیت‌های سیاسی خود را آغاز کرد.
  در جریان مبارزات مردم انقلابی تهران، همدوش مردم و دانشجویان در تظاهرات شرکت کرد و در آستانه پیروزی انقلاب نیز دستگیر و به زندان افتاد. وی در سال 1358 به عنوان نماینده دانشکده در انجمن اسلامی دانشگاه تهران حضور داشت و در تسخیر لانه جاسوسی فعال بود.
  پس از ماجرای انقلاب فرهنگی و بسته شدن دانشگاه‌ها، در جهاد علمی دانشگاه به فعالیت ادامه داد و پس از شروع جنگ به عنوان یک بسیجی عازم جبهه‌ها شد و در سال 1360 به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. وی تا پایان جنگ به صورت پیوسته و به عنوان فرمانده قرارگاه‌های عملیات غرب و جنوب مشغول خدمت شد.
  سردار جعفری همزمان با تحصیل به عنوان مسئول عملیات ستاد مشترک و جانشین نیروی زمینی سپاه مشغول فعالیت بود و از سال 1371 مسئولیت فرماندهی نیروی زمینی سپاه را به مدت 13 سال بر عهده گرفت که در 5 سال آخر آن، مسئولیت فرماندهی قرارگاه ثارالله تهران نیز بر عهده وی بود. سال 1384 از سوی فرماندهی معظم‌ کل قوا مسئول راه‌اندازی مرکز راهبردی سپاه شد.
  او که با شروع جنگ تحمیلی تحصیلات خود را رها کرده بود پس از پایان جنگ و در سال 1371 ‪موفق به اخذ مدرک كارشناسی ارشد در رشته معماری شد. دوره فرماندهی و ستاد که یکی از دوره‌های عالی نظامی است را در سال‌های 71 و 72 در دانشکده جنگ سپاه گذراند و مدتی نیز در دوره‌های دافوس سپاه به تدریس مشغول بود.
  وی در دوران دفاع مقدس از فرماندهان مهم سپاه و عنصری مبتکر در عملیات های نامتقارن بود که پس از دفاع مقدس، چند سال فرمانده نیروی زمینی سپاه، سپس رییس مرکز راهبردی سپاه و پس از آن با حکم رهبر معظم انقلاب از تاریخ 10 شهریور سال 1386 فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد.

   

  ازدواج

  سردار جعفری اوایل تیر ماه سال 60 با خواهر حجت الاسلام بشردوست که به عنوان رزمنده و مبلغ دینی در جمع رزمندگان سپاه سوسنگرد حضور داشت ازدواج کرد. بعد از برگزاری مراسم ساده عروسی در 17 مهر سال 60 زندگی مشترک او با همسرش در اهواز و در یکی از 2 اتاق منزل شهید حسن باقری آغاز شد. حاصل این ازدواج یک فرزند دختر و 3 فرزند پسر است.

   

 • +دوران تحصیل

  در مهرماه سال 1342، با آغاز سال تحصیلی وارد دبستانی به نام «مدرسه جامعه اسلامی یزد»، از دبستان‌های معتبر شهر یزد شد و 6 سال ابتدایی را در آنجا گذراند. در سال 48 وارد دبیرستان آینده شد؛ دبیرستانی که از مدرسه‌های ملی شهر یزد به حساب می‌آمد. اواخر خرداد سال 1354 مدرک دیپلم اش را در رشته ریاضی دریافت کرد. بعد از آن در کنکور سراری شرکت کرده و در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه تکنیکام نفیسی (دانشگاه خواجه نصیر فعلی) پذیرفته شد. چون هیچ علاقه ای به این رشته نداشت 2 سال بعد، یعنی در سال 1356 دوباره در کنکور سراری شرکت کرد و اینبار در رشته مهندسی معماری دانشگاه تهران، دانشکده هنرهای زیبا، با رتبه سوم قبول شد.
  وی که با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تحصیلات خود را نیمه کاره رها کرده بود بعد از پایان جنگ دوباره به دانشگاه بازگشت و موفق شد در سال 1371 مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته معماری از دانشگاه تهران دریافت نماید. وی همچنین در سالهای 71 و 72 موفق به گذراندن دوره فرماندهی و ستاد، از دوره‌های عالی نظامی در دانشکده جنگ سپاه شد. 
   
 • +فعالیتهای سیاسی قبل از انقلاب

  مهرماه سال 1356 و با برگزاری جشن‌های 2500 ساله شاهنشاهی، درحالی‌که جرقه‌های نفرت عمیق مردم از شاه در جامعه آن روز ایران در حال روشن شدن بود؛ عضویت در حزب رستاخیز ملت ایران برای همه شهروندان تقریباً اجباری شد. در چنین شرایطی محمدعلی جعفری با اینکه در آن زمان اطلاعات سیاسی کمی داشت ولی از پر کردن فرم عضویت سرباز زد و حتی مانع عضویت دوستانش نیز شد.
  با گذشت زمان که بر اطلاعات سیاسی‌اش افزوده می‌شد، انزجار او از شاه و حکومت هم زیادتر می‌شد و به طبع آن عشق و محبتش به خمینی کبیر بیشتر. در آن روزگار غیر از مساجد و حوزه‌های علمیه که تا حدودی آوازه نهضت امام خمینی در آن‌ها نفوذ کرده بود، زورخانه‌های شهر یزد به لحاظ حاکمیت روح پهلوانی از چنین امتیازی برخوردار بودند. در چنین شرایطی سردار جعفری هر زمان که فرصتی می‌یافت برای دیدن چنین فضایی به زورخانه «خواجه نصر» که در نزدیکی مسجد برخورداری قرار داشت می‌رفت.
   
  آغاز جدی فعالیت سیاسی بعد از ورود به دانشگاه
  زمانی که محمدعلی جعفری در دانشگاه پذیرفته شد دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده‌ای بود با حال و هوای شبهه روشنفکری که دانشجویانش برآمده از خانواده‌هایی مرفه و گریزان از مبارزه و سیاست بودند. آن روزها خبری از انجمن اسلامی هم در دانشکده نبود. سردار جعفری به همراه تعداد دیگری از دانشجویان مذهبی تازه‌وارد اقدام به تأسیس انجمن اسلامی نمود که با مخالفت رییس دانشکده مواجه شد. لذا برای کاستن از حساسیت‌ها، ابتدا یک کتابخانه و سپس انجمن کوه را در دانشکده راه‌اندازی کرد که بعدها مبنایی شد برای فعالیت‌های دانشجویان مسلمان که عمده این فعالیت‌ها کوهنوردی دسته‌جمعی بود چرا که کوه محل امنی بود برای فعالیت‌های سیاسی. اولین اعلامیه ضد رژیم را حبیب‌الله بی‌طرف، از دانشجویان دانشکده فنی و همشهری‌اش در دانشگاه تهران در اختیار وی قرارداد.
   
  علنی کردن مبارزه علیه رژیم
  اولین حرکت علنی سردار و دیگر دوستانش مربوط می‏شود به 16 آذر سال 56 که در سالگرد شهادت 3 تن از دانشجویان معترض به سفر ریچارد نیکسون، معاونت وقت آیزنهاور، رییس‌جمهور آمریکا در سال 1332 به ایران تجمعی اعتراض‌آمیز در محوطه داخلی دانشگاه به راه انداختند.
  دی ماه سال 56، در پی انتشار مقاله توهین‌آمیز «ابران و ارتجاع سرخ و سیاه» به قلم داریوش همایون و با نام مستعار احمد رشیدی مطلق که در آن صورت آشکار به ساحت مرجعیت دینی توهین شده بود؛ سردار جعفری به اتفاق دیگر اعضای کانون کوهنوردی با صدور اطلاعیه‌ای توطئه رژیم پهلوی علیه مرجعیت شیعه و توهین آشکار به رهبر در تبعید را محکوم کردند.
   
  محور فعالیتهای سیاسی سردار جعفری در دوران دانشجویی
  شرکت در تجمع اعتراض‌آمیز مردم یزد در محکومیت کشتار مردم تبریز که در تاریخ 10 فروردین‌ماه سال 57 و با رهبری آیت ا...محمد صدوقی که در آن زمان امامت مسجد حظیره را بر عهده داشت، برگزار شده بود. (تجمعی که در نهایت با تیراندازی نیروهای امنیتی و شهربانی یزد به سوی مردم بسیاری به خاک و خون کشیده شدند.)
  شرکت در تظاهرات 13 آبان 57 که همزمان با چهاردهمین سالگرد تبعید امام خمینی (ره) توسط دانش‌آموزان در خیابان انقلاب فعلی به راه افتاده بود.
  تکثیر نوار سخنرانی‌های حضرت امام و پخش اعلامیه‌های ایشان و سایر مراجع تقلید و برگزاری نمایشگاه‌های ادواری عکس و نقاشی با محوریت حضور مردم در صحنه انقلاب.
   
 • +فعالیتهای سیاسی بعد از انقلاب

  با فرار شاه از ایران، کم‌کم زمینه برای بازگشت امام از تبعید مهیا شد. اوایل بهمن 57 از طریق مسعود صدری به کمیته مردمی استقبال از امام ملحق شد تا مسئولیت تأمین امنیت بخشی از مسیر انتقال امام از فرودگاه به بهشت‌زهرا را بر عهده بگیرد. طبق تقسیم‌بندی حوزه‌های حراستی انجام‌شده از سوی کمیته استقبال؛ گروه سردار جعفری وظیفه داشت امنیت محل سخنرانی حضرت امام (ره) را تأمین نماید.
  21 بهمن 57 با صدور اعلامیه امام (ره) مبنی بر غیرقانونی بودن حکومت‌نظامی و دعوت از مردم برای نادیده گرفتن مقررات منع عبور و مرور، سردار جعفری به همراه تعدادی از دوستانش در خیابان رسالت فعلی توسط نیروهای رژیم دستگیر و تا بعدازظهر روز 22 بهمن را در سلولی در پادگان تیپ 58 تکاور ارتش، نزدیک چهارراه قصر سابق گذراندند تا اینکه با سقوط رژیم آزادشده و به مردم ملحق شدند.
  23 بهمن 57 به همراه تعدادی دیگر مأموریت حفاظت از تعدادی از سران دستگیرشده رژیم مانند عباس هویدا تیمسار نصیری سپهبد مهدی رحیمی را بر عهده گرفت.
   
  جهاد سازندگی در گود عرب‌ها
  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و صدور فرمان امام (ره) مبنی بر ساختن خرابی‌های کشور و تشکیل جهاد سازندگی، سردار جعفری با توجه به رشته تحصیلی‌اش که معماری بود به محله‌های فقیرنشین جنوب تهران مثل گود عرب‌ها، دروازه غار، شوش و علی‌آباد می‌رفت و خانه‌های محرومان را شناسایی کرده و به اتفاق دوستانش بازسازی می‌نمود.
  خردادماه سال 58 به اتفاق یکی از دوستانش که مهندس ساختمان بود برای بازسازی خانه‌های مردم شهرستان سردشت به استان کردستان.
  اعزام شد و این در حالی بود که ضدانقلاب وابسته به ساواک به همراه گروه‏های چپ و تجزیه‌طلب‌های تحت امر رژیم بعث، آتش جنگ داخلی را در مناطقی از کردستان و کرمانشاه و آذربایجان غربی شعله‌ور کرده بودند.
   
  عزیمت به قائن جهت بازسازی خرابی‏های زلزله 
  تابستان سال 58 زلزله قائن (شمال بیرجند از توابع خراسان جنوبی) خرابی‌های بسیاری به بار آورد. در چنین شرایطی سردار جعفری به اتفاق رضا کرمی و تعداد دیگری از دوستان عازم قائن شدند و به دلیل حجم بالای خرابی‌ها در روستای مهدی‌آباد، کار بازسازی را از آنجا آغاز نمودند. این روزها مصادف بود با فوت ناگهانی آیت‌الله طالقانی.
  سردار جعفری که تا اواخر تابستان سال 58 در قائن بود با بازگشایی دانشگاه‌ها در مهر همان سال به عرصه تحصیل بازگشت. در ابتدا به اتفاق دیگر دوستان کانون دانشجویی را به انجمن اسلامی دانشکده هنرهای زیبا تغییر نام دادند و تمام تلاششان این بود که رده‌های مدیریتی دانشکده به دست گروه‌های مخالف انقلاب نیفتد.
   
  نقطه آغاز ارتباط با سپاه پاسداران
  برگزاری اردوی 3 روزه دانشجویی  به منظور فراگیری فنون نظامی و جذب نفرات جدید از سوی انجمن اسلامی دانشکده فنی در پارک جنگلی چیتگر که در آن مربیانی از واحد آموزش نظامی سپاه تهران دعوت‌شده بودند؛ اولین نقطه تلاقی سردار با بچه‌های سپاه بود.
   
 • +همراه با دانشجویان در تسخیر لانه جاسوسی

  حوادث پیش‌آمده در استان‌های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، شرق مازندران و هم زمان با این اتفاقات حضور مهندس بازرگان، نخست‌وزیر دولت موقت به اتفاق ابراهیم یزدی، وزیر امور خارجه در جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب الجزایر و انتشار خبر ملاقات محرمانه آن‌ها با برژینسکی، مشاور وقت امنیت ملی رییس‌جمهور آمریکا در حاشیه آن جشن‌ها، نگرانی‌هایی را در محافل دانشجویی به وجود آورد. ترس از سازش دولت موقت با آمریکا موجب شد تا دانشجویان پیرو خط امام در اعتراض به‌ اقدامات بازرگان و جنایات آمریکا دست به تحرکاتی بزنند.
  بر این اساس هفته اول آبان ماه سال 58 جلسه‌ای مهم با محوریت انجمن اسلامی دانشگاه تهران که مسئولیتش با حبیب‌الله بی‌طرف بود و با مشارکت انجمن‌های اسلامی دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شد و سردار جعفری به عنوان نماینده انجمن اسلامی دانشکده هنرهای زیبا و شورای سیاست‌گذاری انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران در آن حاضر بود. تصمیم نهایی این جلسه بر این مقرر شد که ضمن یک حرکت نمادین دانشجویی سفارت ایالت متحده به دست دانشجویان مسلمان اشغال شود که بهترین موعد 13 آبان 58 بود. چرا که قرار بود در آن روز به مناسبت پانزدهمین سالگرد تبعید امام و اولین سالگرد کشتار دانش‌آموزان از سوی رژیم شاه و نیز اعتراض به دخالت‌های آمریکا در امور داخلی ایران راهپیمایی اعتراض‌آمیزی به سمت سفارتخانه آمریکا برپا شود. سردار جعفری در جریان اشغال سفارت و بازیابی اطلاعات و اسناد منهدم شده و همچنین حفاظت از محل نگهداری جاسوسان و نیز فعالیت‌های جانبی و فرهنگی، نقش به سزایی داشت.
   
 • +ادامه مبارزه در سنگر دانشگاه

  زمانی که حضور شبانه‌روزی سردار جعفری در محل لانه جاسوسی دیگر ضرورتی نداشت به دانشگاه بازگشت آنجا بود که با شهید محمدرضا دستواره آشنا شد.
  نیمه دوم سال 1358 وقوع چند حادثه مهم در کشور به سیاسی شدن دانشگاه‌ها دامن زد. یکی از آن حوادث تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از سوی مجلس خبرگان با اصل مترقی ولایت فقیه بود که تأیید آن از سوی مردم در رفراندوم سراسری پاییز 58، مخالفت‌هایی را در جمع سیاسیون چپ گرا، لیبرال و التقاطی به دنبال داشت.
  اتفاق مهم دیگر انتخابات اولین دوره ریاست جمهوری در ایران بود که در تاریخ 5 بهمن‌ماه سال 1358 برگزار شد. هم زمان با این انتخابات، انتخابات دوره اول مجلس شورای اسلامی نیز برگزار شد که تقارن این دو اتفاق تشدید قطب‌بندی سیاسی جامعه ایران را به دنبال داشت.
  در چنین فضای سیاسی دانشگاه‌ها بهترین محل برای جولان دادن مخالفان خط مکتبی انقلاب بود. وقتی که مجاهدین خلق به روند یارگیری‌هایشان شدت دادند و در مهم‌ترین اقدام توانستند ابوالحسن بنی‌صدر، اولین رییس‌جمهور منتخب را به سمت خود بکشانند. این واقعه در روحیه بسیاری از توده مذهبی یازده میلیونی رأی دهنده به بنی‌صدر از جمله سردار جعفری تأثیری به شدت منفی گذاشت و باعث نفی بنی‌صدر از سوی وی شد.
   
  مشارکت در انقلاب فرهنگی
  با وقوع چند حادثه برای عناصر دلسوز نظام و ارگان های انقلابی کشور مسجل شد که بسیاری از توطئه‌ها در موجودیت غیرقانونی گروه‌هایی ریشه دارد که در فضای دانشگاهی سنگر گرفته‌اند. وضعیت موجود بعلاوه متون درسی دانشگاهی که عمدتاً با اصول اعتقادی انقلاب مغایرت داشت، وضعیت حجاب دانشجویان دختر و خانم‌های شاغل در محیط دانشگاهی و فضای ملتهب دانشگاه‌ها سردار جعفری و تعدادی از دوستانش را متقاعد کرد که تعطیلی چنین دانشگاهی صد در صد به سود انقلاب است. لذا حرکت خودجوش این دانشجویان انقلابی در بهار 59 سرآغاز حرکتی شد به نام انقلاب فرهنگی که با همراهی اکثریت مردم و نیروهای دانشگاهی همراه شد.
  سردار جعفری در انجمن اسلامی دانشگاه تهران مسئول عملیات تعطیل کردن این دانشگاه بود اما در آخرین لحظات قبل از اجرایی شدن طرح پیامی از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که در آن زمان عضو شورای انقلاب فرهنگی بود رسید مبنی بر اینکه عجله نکنید و منتظر ابلاغ رسمی شورا باشید. 2 روز بعد با ابلاغ رسمی شورای انقلاب، کلیه دانشگاه‌ها بسته شد و روند انقلاب فرهنگی آغاز گردید.
   
  پیوستن به جهاد دانشگاهی
  با تعطیل شدن دانشگاه‌ها و حاکم شدن ثبات و آرامش در مراکز علمی کشور، فرصتی برای دانشجویان و استادان انقلابی مهیا شد تا با راه‌اندازی جهاد علمی بر روی مبانی علوم انسانی کار نمایند. با چنین انگیزه‌ای سردار جعفری نیز به تشکیلات نو بنیاد جهاد علمی در دانشکده معماری دانشگاه تهران پیوست.
  به دنبال حوادث پیش‌آمده در بهار و تابستان 59 و تعطیل شدن دانشگاه‌ها سردار جعفری برای استمرار فعالیت‌های انقلابی خود 2 تصمیم مهم گرفت:
  تجهیز خود از حیث علوم اسلامی و شرکت در کلاسهای پژوهشی به همین منظور.
  مهاجرت به خارج از کشور برای از بین بردن توطئه‌های ضد انقلاب به دنبال 2 حادثه مهم. یکی حمله عناصر نیروی دلتای ارتش آمریکا در اردیبهشت 59 به صحرای طبس که فضاحت را برای آمریکایی‌ها در برداشت و دیگری کودتای شبکه سلطنت‌طلب در 18 تیر 59
   
 • +دوران دفاع مقدس

  اواسط شهریورماه سال 1359، سردار جعفری به همراه یکی از دوستانش به نام علی‌رضا عندلیب برای فراگیری آموزش‌های لازم به ستاد مرکزی سپاه رفت و تشکیل پرونده داد. در گیرودار این امر بود که در 31 شهریور همان سال جنگ تحمیلی رژیم صدام علیه ایران آغاز شد.
  هفته سوم جنگ، وقتی خرمشهر در آستانه سقوط قرار گرفت با معرفی‌نامه انجمن اسلامی دانشگاه تهران به همراه علی‌رضا عندلیب عازم جبهه‌های نبرد شد.
   
  حضور در مقر سپاه اهواز
  در مقر سپاه اهواز، قبل از اعزام به خرمشهر در یک دوره آموزشی کار با خمپاره‌انداز شرکت کرد. در آنجا بود که با شهید حسن باقری (غلامحسین افشردی) آشنا شد. اواخر مهر 59 به اتفاق شهید اسماعیل دقایقی عازم شهر سوسنگرد شده و در آنجا مسئولیت هدایت و استقرار خمپاره‌اندازها را بر عهده گرفت. وی در جریان آزادسازی سوسنگرد نیز حضور داشت. اوایل دی ماه 59 مسئولیت واحد آموزش سپاه سوسنگرد را برای آموزش نیروهای داوطلب مردمی بر عهده گرفت. از جمله عملیاتهایی که در اوایل جنگ سردار جعفری در آنها حضور داشت می توان به این موارد اشاره کرد:
   
  عملیات امام مهدی (عج)، 26 اسفند 59 
  تهیه، طراحی و اجرای عملیات امام مهدی (عج) در تاریخ 26 اسفند 59 باهدف نابودی کامل دشمن و پاک‌سازی منطقه غرب سوسنگرد که دستاوردهایی چون: اسارت 70 تا 80 نفر از نیروهای دشمن، کشته و مجروح شدن بیش از 150 نفر از آن‌ها و به غنیمت گرفتن چندین دستگاه تانک و نفربر و از همه مهم‌تر بالا رفتن روحیه نیروهای خودی به خصوص نیروهای ارتشی و ایجاد رعب و وحشت در اردوی دشمن به همراه داشت.
   
  عملیات امام علی (ع)، 31 اردیبهشت 60 
  به دنبال اجرای موفقیت‌آمیز عملیات امام مهدی (عج) و اصرار تعدادی از فرماندهان نظامی به ادامه آن، با ادامه شناسایی‌ها و تهیه طرح جدید، عملیات امام علی (ع) در شامگاه 30 اردیبهشت سال 60 با موفقیت اجرا شد که نتیجه آن عقب‌نشینی دشمن و پیش روی نیروهای خودی در جنوب کرخه و تپه‌های الله‌اکبر و به خطر افتادن موقعیت دشمن در حد فاصل دهلاویه تا سابله بود.
  سردار جعفری از خرداد 1360 رسما وارد واحدهای رزمی سپاه شد و به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و تا پایان جنگ به صورت پیوسته و به عنوان فرمانده قرارگاه‌های عملیات غرب و جنوب حضور داشت و در این دوران چندین بار مجروح شد.
  فرماندهی عملیات سوسنگرد، معاونت سپاه شوشتر، فرماندهی تیپ‌های عاشورا و الغدیر، فرماندهی قرارگاه‌های غرب، قدس و نجف بخشی از مسئولیتهای سردار جعفری در زمان جنگ تحمیلی می‌باشد. مشارکت در عملیات کربلای 4 و 5 که به مجروح شدن او منجر شد نقطه برجسته کارنامه جنگی عزیزجعفری است. جعفری پس از بهبودی به ستاد سپاه منتقل شد و در سمت معاون عملیات ستاد کل و سپس جانشین رئیس ستاد خدمت کرد.

   

 • +انتصاب به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

  10 شهریورماه سال 1386 دوره مسئولیت 10 ساله سردار یحیی رحیم صفوی در فرماندهی سپاه به پایان رسید و محمدعلی جعفری که پیش‌تر فرمانده نیروی زمینی سپاه بود، از سوی فرمانده کل قوا به مسئولیت فرماندهی سپاه پاسداران انتخاب شد.
  فعالیت‌های سپاه به خصوص پس از دوران فرماندهی سردار جعفری به گونه‌ای پیش‌رفت که تمامی رسانه‌های معاند و دشمنان نظام با وجود دشمنی‌های بسیار بر تحول چشمگیر در این دوران اعتراف کردند. 
  عمیق‌تر کردن برنامه‌ها و اقدامات سپاه، اعطای اختیارات بیشتر به سپاه در مناطق و استان‌ها، افزایش زاید الوصف توانایی‌ها و قدرت بازدارندگی پاسداران انقلاب اسلامی از مهم‌ترین مواردی بود که در طی دوران فرماندهی سرلشگر جعفری در سپاه پاسداران به وقوع پیوست؛ و همین ویژگی‌ها بود که فرمانده کل سپاه را به مشهورترین فرمانده ایرانی در کشورهای خارجی اعم از دوست دشمن تبدیل کرد.
   
  دلایل انتصاب جعفری از دید کارشناسان
  سردار جعفری از چهره‌های مستقل و فرماندهان خوش‌نامی بود که انتصاب او به فرماندهی سپاه، سه سال پس از ریاست مرکز تحقیقات راهبردی، به دلیل نگاه جامع وی به سپاه، به ویژه زمانی که مورد هجمه تبلیغاتی دشمن قرار گرفت برای وجود سپاه و این تشکیلات عظیم بسیار سودمند و موثر واقع شد.
   
  به عقیده برخی کارشناسان دو دلیل عمده در انتصاب وی به فرماندهی کل سپاه مطرح بود:
  نخست آن که با توجه به تجربه بالای وی در نبردهای نامتقارن و جنگ‌های نامنظم که جعفری از پایه‌گذاران این‌گونه نبردها در سال‌های دفاع مقدس بوده و نیز افزایش تهدیدهای آمریکا مبنی بر حمله نظامی به ایران در آن زمان، انتصاب جعفری معطوف به این مسئله بوده  و چون جعفری در دوران فرماندهی نیروی زمینی سپاه، بررسی و ارزیابی نکات ضعف و قوت آمریکا در حمله به افغانستان و عراق را مورد توجه داشته برای سمت فرماندهی کل سپاه مناسب بوده ‌است. تحقیقاتی که نتایج آن به یقین در صورت حمله به ایران به کمک نیروهای نظامی کشور خواهد آمد.
  اما دومین احتمال برای این انتصاب، سابقه حضور جعفری در مرکز تحقیقات راهبردی سپاه بود. جعفری که سه سال رئیس این مرکز بود و در واقع مسئولیتی تحقیقاتی و پژوهشی داشت، بی‌شک به اهمیت دانش و تخصص در نیروهای پاسدار واقف بود و از همین رو با رویکردی مبتنی بر علم و تخصص به مجموعه تحت امرش می‌‌نگریست.
  علاوه بر اینکه وی نه تنها دوره‌های عالی نظامی را گذرانده بود، بلکه دارای تحصیلات مهندسی در رشته معماری هم بود و از این جهت می‏توانست نگاه علمی - دانشگاهی بازتری نسبت به مسایل پیرامون کشور داشته باشد.
   

  بازتاب گسترده انتصاب جعفری در رسانه های غربی

  انتصاب سردار جعفری به عنوان فرمانده سپاه، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های غربی داشت.
  خبرگزاری فرانسه با غیرمنتظره خواندن این جابجایی در فرماندهی سپاه که به اعتقاد نویسنده آن، در «بحبوحه تنش‌های روزافزون ایران با غرب» صورت گرفته بود، این موضوع را با تهدیدات آن روز غرب علیه سپاه پاسداران مرتبط دانست.
  خبرگزاری فرانسه افزود: "هنوز علت این اقدام که به طور غیرمنتظره و پیش‌بینی‌نشده اعلام شد، مشخص نشده است، اما آیت‌الله خامنه‏ای با قدردانی از خدمت ارزشمند سردار صفوی به جانشین وی توصیه کرد پیشرفت فزاینده سپاه پاسداران را ادامه دهد." از سوی دیگر شبکه الجزیره هم از تغییر فرمانده سپاه به اقدامی پیشدستانه برای مقابله با تهدیدات آمریکا یادکرد.
  اما CNN، از این تغییر در فرماندهی ارشد سپاه، اقدامی برای کاستن از فشارها تعبیر کرد. CNN در مورد فرماندهی جدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفت: "سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اکنون فرمانده جدید دارد."
   
 • +عزیز کیست؟

  می‌گویند افراد بسیاری در دنیا بوده‌اند که وقتی مسئول یا وزیر و مدیر ارشد شده‌اند، مردم و همسایه‌ها و دوستان خود را فراموش کرده‌اند و یادشان رفته که بوده‌اند، کجا بوده‌اند و کدام محله زندگی کرده‌اند و پدر و مادر و همسایه‌شان که بوده است! به عبارت دیگر، کمتر کسانی هستند که وقتی مسؤولیت دشوار و بزرگی را به عهده می‌گیرند، همچنان زندگی و خلق و خوی خود را مانند قبل حفظ می‌کنند و خدمت به مردم برای آن‌ها اصل است.
  اما سردار جعفری با داشتن مسئولیتهای خطیر و مهم کشوری و لشکری در همان محله در جنوب شهر تهران زندگی کرد و با این که فرمانده کل سپاه و فرمانده قدرتمند یکی از مهم‌ترین تشکیلات نظامی جهان بود بدون قدرت‌نمایی با مردم و زندگی و محله و فامیل ارتباط برقرار کرد. دقت در استفاده از بیت‌المال، رعایت حقوق مردم و رسیدگی به امور آنها از ویژگیهای بارز وی به شمار می‏آید. 
  اگر چه عملکرد مطلوب داشتن و کسب رضایت مردم در جایگاه فرمانده کل سپاه و یک مسئول نظام و انقلاب، بسیار سخت‌تر از فداکاری در جبهه جنگ و برخورد با مردم و دفاع از حقوق همسایه و همشهری و هم‌وطن است.

  کسانی که در جبهه‌های جنگ بوده‌اند او را فرماندهی شجاع، صبور، بی‌ادعا و فداکار و دقیق می‌دانند. محسن رضایی، از فرماندهان سپاه در طول جنگ تحمیلی در وصف او می‌گوید: «عزیز جعفری دقیق ترین فرمانده ما در جنگ بود». از دیگر خصوصيات بارز جعفری توجه ويژه وی به جوانگرايی در مجموعه‌‌های تحت امر خود بوده است.

   

 • +سپاه پاسداران در دوره فرماندهی جعفری

  تغییرات صورت گرفته در سپاه پاسداران بعد از انتصاب سردار جعفری چشمگیر و راهبردی بود، برخی تغییرات ساختاری در سپاه‌های استانی، ایجاد و تقویت چشمگیر بخش سایبری سپاه که در فضای اینترنت به فرماندهی پدافند سایبری مشهور شد و گوشه‌ای از خدمات آن در سال‌های بعد در قالب عملیات گرداب (برخورد با سایت‌های مستهجن) و از کار انداختن شبکه‌ی جاسوسی سایبری سیا (فروردین 89) مشهود بود، ورود و مقابله‌ی بسیج با تهدیدات نرم، به دست گرفتن مسؤولیت امنیت خلیج‌فارس و حضور در خلیج عدن، گسترش و تقویت نیروی هوافضای سپاه، برخی تغییرات در راستای گسترش اشراف اطلاعاتی سپاه... از جمله این تغییرات بنیادین بود.

   

 • +نمونه‏ای از مهم‌ترین مقاطع کارنامه سپاه پاسداران

  دوم اردیبهشت‌ماه، سالروز تصویب اساس‌نامه سپاه را باید روز تولد رسمی مهم‌ترین نهاد انقلاب دانست که طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وظیفه حراست از انقلاب و دستاوردهای آن را دارد. وقتی نهادی مسئول حراست از انقلاب و به تبع آن دستاوردهای آن می‌شود، دیگر گستره مسئولیتی آن تنها در مقابله سخت با دشمنان خارجی نیست بلکه هرکجا، هر موضوعی که به انقلاب اسلامی مربوط باشد، خودبه‌خود حراست و حفاظت آن بر عهده سپاه پاسداران قرار خواهد گرفت.
  همین گستره مسئولیتی است که موجب شد سپاه پاسداران در سال‌های اولیه انقلاب به مقابله با گروهک‌های معاند و مسلح و بعد از آن به مقابله با هجوم همه‌جانبه رژیم بعث با پشتیبانی تمامی دنیای کفر یعنی جنگ هشت ساله تحمیلی بپردازد و بعد از پایان طولانی‌ترین جنگ قرن بیستم، خود را برای نبردهای آینده با مؤلفه‌های جدید آماده می‌کند.
  اما در این مسیر، هنوز هم بار اصلی حراست از انقلاب و دستاوردهای آن بر دوش سپاه است؛ وظیفه‌ای که پاسداران انقلاب نشان دادند به خوبی می‌توانند از عهده آن برآیند. در ذیل مطلب به برخی از مهم‌ترین مقاطع کارنامه سپاه پاسداران اشاره می‌شود که اگرچه این اقدامات در سال 1391 صورت گرفته اما نشان‌دهنده پویایی این نهاد انقلابی بعد از گذشت سی و چهار سال از عمر خود است.
   
  خنثی‌سازی عملیات های‌ انتحاری در تهران همزمان با نوروز 91
  بنا بر آنچه در رسانه‌های کشور منتشر شد، یگان‌های اطلاعاتی سپاه پاسداران در آخرین روزهای سال 90 موفق به ردیابی چهار تیم تروریستی می‌شوند که به قصد عملیات انتحاری، از مرزهای شرقی وارد کشور شده بودند. پس از مشخص شدن ماهیت این تیم ها و درگیری نیروهای عملیاتی سپاه با آن‌ها که منجر به کشته شدن تعدادی از تروریست ها شد، مشخص شد اعضای هر یک از این تیم ها جلیقه‌های انفجاری حاوی 20 کیلو مواد منفجره به همراه داشتند و قرار بود در تجمعات مردمی در برخی نقاط مهم کشور سلسله انفجارهای انتحاری انجام دهند.
  در ادامه اعترافات دستگیرشدگان این گروهک، مشخص‌شده که این تیم ها علاوه بر تلاش برای استفاده از این جلیقه‌ها، قصد داشتند با سرقت اتومبیل در برخی شهرها و جاسازی مواد منفجره در آن‌ها، این اتومبیل‌ها را نیز منفجر کنند که خوشبختانه با واکنش به موقع سپاه با شکست مواجه شد.
  پس از انتشار این اخبار، سردار محمد پاکپور، فرمانده وقت نیروی زمینی سپاه بابیان جزئیاتی جدید از این اقدام مهم سپاه، اعلام کرد که عناصر باقی‌مانده گروهک تروریستی ریگی برای عملیات خرابکاری و تروریستی در ایام نوروز 91 برنامه‌ریزی کرده بودند که تیم مذکور پس از ورود به کشور به طور کامل منهدم شد و برخی از عناصر آن به هلاکت رسیدند. جلیقه‌های انتحاری که آن‌ها آورده بودند قریب به 3 برابر قدرت جلیقه‌ای بود که در منطقه «پیشین» باعث شهادت سردار شوشتری و یارانش شد، بود. آن‌ها می‌خواستند در تجمعات جشن مردم در ایام عید در میان خانواده‌ها و فرزندان کشورمان عملیاتی انتحاری انجام دهند که موفق به این کار نشدند.
   
  موشک‌هایی که بدون «حاج حسن» شلیک شدند.
  12 تیرماه 91 بود که یکی از گسترده‌ترین رزمایش‌های موشکی سپاه با نام پیامبر اعظم (ص) 7 در اقصی نقاط کشور برگزار شد که طی آن، انواع موشک‌های بالستیک سپاه به صورت همزمان با شلیک از نقاط مختلف، هدفی واحد که شبیه‌سازی از پایگاه‌های کشورهای فرا منطقه‌ای است را در کویر ایران و نیز اهدافی در دریا را منهدم خواهند کرد. بنا بر اعلام سپاه پاسداران، در این رزمایش انواع موشک‌های شهاب، زلزال، فاتح، تندر، خلیج‌فارس و قیام شلیک شدند که در متن زیر به بررسی اجمالی این موشک‌ها پرداخته‌ایم؛ موشک‌هایی که نتیجه کار، خلاقیت، ایمان، تجربه و تخصص سربازان گمنامی چون سردار شهید حسن طهرانی‌مقدم هستند که در رزمایش پیامبر اعظم 7 به کار گرفته شد، رزمایشی که اولین تجربه بدون حضور شهید حسن طهرانی مقدم بود.
   
  «قیام» دروازه ورود به عرصه جدید موشکی
  29 مردادماه سال 1389 برای اولین بار جدیدترین موشک بالستیک میان برد ایرانی با نام "قیام" با موفقیت تست و شلیک شد. این موشک از کلاس جدید موشک‌های ایرانی بود که دارای ویژگی‌های فنی جدید و قدرت تاکتیکی منحصربه‌فرد است. "قیام" را دروازه ورود ایران به عرصه جدید در ساخت موشک‌های بالستیک نامیدند به طوری که می‌توان گفت تجربه بیست و پنج ساله صنعت دفاعی کشور در عرصه هوافضا در این موشک خلاصه می‌شد؛ موشکی که نداشتن بالک به عنوان یکی از ویژگی‌های آن، علاوه بر افزایش سرعت، قابلیت پرتاب موشک از انواع لانچرهای خاص را به آن می‌داد. این موشک بالستیک بنا بر مأموریت‌های تعریف‌شده، می‌توانست اهداف را در فواصل مختلف مورد اصابت قرار دهد. سرعت آماده سازی و شلیک موشک قیام، یکی دیگر از ویژگی‌های مهم آن بود و البته تمامی ویژگی‌ها از قبیل جنس، مواد و دیگر خصوصیات نیز در این موشک رادار گریز مد نظر قرار گرفته بود.
   
  «خلیج‌فارس» شاهکار شهید طهرانی مقدم
  موشک هوشمند و بالستیک "خلیج‌فارس" یک موشک مافوق صوت و کشتی زن بوده و تفاوت آن با موشک‌های قبلی این است که دیگر موشک‌ها عمدتاً با سرعتی زیر صوت و به صورت کروز عمل می‌کنند اما "خلیج‌فارس" با سرعتی مافوق صوت و به صورت بالستیک از سطح زمین شلیک‌شده و به صورت عمودی از ارتفاع بالا می‌تواند هرگونه ناو و یا شناور دشمن را مورد هدف قرار دهد. این موشک می‌تواند انواع شناورهای دشمن را در فاصله 300 کیلومتری مورد هدف قرار دهد.
  موشک "خلیج‌فارس" به صورت هدایت ترکیبی عمل کرده به طوری که جستجوگر آن در فاز نهایی بر روی هدف قفل می‌کند و در این حالت هرگونه شناور دشمن هیچ راه گریزی از اصابت این موشک که کلاهکی با حدود 650 کیلوگرم مواد منفجره دارد، نخواهد داشت. سوخت موشک "خلیج‌فارس" جامد است و این موشک توسط مرکز تحقیقاتی نیروی هوافضای سپاه طراحی و توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تولید شده است. لازم به ذکر است که این موشک استراتژیک که یکی از شاهکارهای سردار شهید حسن طهرانی مقدم به حساب می‌آید قابلیت شلیک از روی لانچرهای سه‌تایی را نیز دارد.
   
  "تندر"ی بر سر شناورهای سنگین
  موشک تندر در کلاس موشک‌های بالستیک که به عنوان یکی از موشک‌های کوتاه برد می‌تواند از عمق خاک کشور، شناورهای دشمن در تنگه هرمز را مورد هجوم قرار دهد. استفاده از موشک تندر در کنار دیگر موشک بالستیک دریایی ایران یعنی "خلیج‌فارس" می‌تواند احتمال اصابت به هدف را بسیار بالا ببرد.
   
  "فاتح" دقیق‌ترین موشک ایرانی
  فاتح را دقیق‌ترین موشک ایرانی معرفی کرده‌اند که به‌کارگیری سیستم هدایت و کنترل بسیار دقیق این موشک را قادر می‌سازد با دقت بالا به اهداف مورد نظر اصابت کند. افزایش برد و دقت، کاهش زمان مورد نیاز برای استقرار و پرتاب و سهولت در نحوه انبارداری در مناطق مختلف آب و هوایی را می‌توان از ویژگی‌های نسل جدید موشک فاتح 110 عنوان کرد؛ موشکی که به دست متخصصان داخلی صنایع هوا فضایی وزارت دفاع طراحی و تولیدشده و از هیچ یک از موشک‌های موجود در دنیا الگوبرداری نشده است. با به‌کارگیری این موشک‌ها، توان و تحرک عملیاتی یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه، به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.
   
  "زلزال" زلزله‌ای در پایگاه‌های آمریکایی
  زلزال با سوخت جامد از جمله مهم‌ترین را کت‌هایی است که می‌تواند اهداف و پایگاه‌های دشمن در اطراف ایران را در فواصل کوتاه مورد هجوم قرار دهد. برای اولین بار موشک‌های زمین به زمین زلزال از روی لانچرهای سه‌تایی در رزمایش پیامبر اعظم 6 شلیک شد که این امر شلیک تعداد بیشتری از موشک‌های زلزال در مدت زمان کم را امکان‌پذیر کرده و موجب شد تا تعداد موشک‌های بیشتری برای شلیک در آنِ واحد آماده شوند. در رزمایش پیامبر اعظم 6، تعداد 9 فروند از این موشک‌ها به صورت همزمان از روی لانچرهای سه‌تایی شلیک شدند.
   
  "شهاب" کلیدواژه مرگ در سرزمین‌های اشغالی
  خانواده موشک‌های شهاب (شهاب 1، 2 و 3) را باید معروف‌ترین موشک‌های ایرانی در دنیا دانست. این موشک‌ها که در انواع میان برد و دوربرد ساخته‌شده‌اند، می‌توانند به راحتی سرزمین‌های اشغالی را مورد هدف قرار دهند و شاید همین ویژگی بود که نام شهاب را به عنوان کلیدواژه مرگ برای رژیم صهیونیستی در جهان جا انداخت. در رزمایش موشکی پیامبر اعظم (ص) 6 بود که برای اولین بار موشک شهاب از سیلوهای پرتاب موشک‌های بالستیک دوربرد از زیرزمین شلیک شد. با دستیابی به این فناوری پیچیده که بنا بر گفته فرماندهان نیروی هوافضای سپاه، طی 15 سال کار تخصصی به دست‌ آمده است، می‌توان انبوه موشک‌های دوربرد و بالستیک مانند شهاب را از نقاط زیرزمین به سمت اهداف از پیش تعیین‌شده پرتاب کرد.
  تکثر و جا نمایی‌های متنوع این سیلوها به همراه سرعت عمل آماده‌سازی موشک در آن‌ها می‌تواند یکی از ابزارهای مهم ایران برای یک ضربه متقابل و قاطع به هر متجاوز باشد. با استفاده از این سیلوها، امکان ردیابی محل موشک‌ها از سوی ماهواره‌های دشمن وجود ندارد.
   
  سپاه حافظ امنیت بزرگ‌ترین اجلاس بین‌المللی در ایران
  پنجم تا دهم شهریورماه سال 1391، جمهوری اسلامی ایران میزبان اجلاس مهم جنبش عدم تعهد در تهران بود. اجلاسی که بعد از مجمع عمومی سازمان ملل، بزرگ‌ترین جنبش و اجلاسیه جهان محسوب شده و ایران اسلامی در سال جاری میزبان این اجلاس بود. در شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد که در تهران برگزاری شد، بیش از 120 هیئت در سطح مقامات سیاسی کشورهای عضو و همچنین نمایندگان تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی به ایران سفر کردند.
  با توجه به سطح برگزاری این اجلاسیه، آنچه در وهله اول بیشتر به چشم می‌آمد، برقراری امنیت کامل در همه زمینه‌ها برای اجرای آن بود؛ وظیفه‌ای که بر دوش سپاه پاسداران قرار گرفت. با توجه به حجم گسترده تبلیغات و عملیات روانی دشمن در ناامن جلوه دادن ایران به منظور برگزاری اجلاس سران غیر متعهدها در تهران ستاد فرماندهی کل قوا با اطمینان کامل به سپاه مسئولیت تأمین امنیت اجلاس را به این نهاد انقلابی سپرد و تحت نظارت و کنترل عملیاتی سپاه تمامی دستگاه‌ها و نهادهای نظامی، انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی با هماهنگی کامل در این خصوص گام برداشتند. تشکیل کمیته‌ای مشترک و متشکل از سپاه، ارتش، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و سایر نهادهای امنیتی ذی‌ربط اقدامات پیش از برگزاری اجلاس مانند شناسایی، مکان‌یابی محل‌های استقرار و اقامت سران و هیات‌های همراه و سایر تدابیر و طرح‌های امنیتی به خوبی به سرانجام رسید. در مدت برگزاری اجلاس تهران فعالیت‌های بسیار وسیع‌تری صورت گرفت؛ اسکورت و تأمین حفاظت شخصیت‌ها و مقرهای متعدد اسکان آن‌ها که غالب هتل‌های تهران میزبان هیات‌های خارجی بود توان امنیتی زیادی را طلب می‌کرد. فرمانده سپاه حفاظت افزود: در کنار این موارد یک سری اقدامات امنیتی نامحسوس نیز انجام شد تا ایجاد هرگونه خطرآفرینی از جانب دشمن سلب شود.
   
  «رعد» سپاه پیشرفته‌تر از «بوک» روسیه
  عملیاتی شدن سامانه پیشرفته پدافند هوایی سپاه با نام «رعد» که از نوع سامانه‌ «بوک» شرقی پیشرفته‌تر است. رعد در برد 50 و ارتفاع 25 تا 27 کیلومتر (70 هزار پا) یک سامانه متوسط به بالا محسوب می‌شود و می‌تواند جمهوری اسلامی را در عرصه مقابله با تهدیدهای هوایی افزایش دهد. در کشورمان ایران سامانه‌های میان برد پدافند هوایی موشکی «هاوک» و «استاندارد» پیش از انقلاب و سامانه‌های «اچ-کیو-2/صیاد-1»، «سام-6» و «مرصاد» و پس از انقلاب به خدمت گرفته شده بود که بجز صیاد-1 و مرصاد بقیه سامانه‌ها ساخت خارج هستند. برد این سامانه 50 کیلومتر و سقف پرواز آن توسط فرمانده کل سپاه 25 تا 27 کیلومتر و توسط فرمانده نیروی هوافضای سپاه 75 هزار پا (معادل 22.8 کیلومتر) عنوان شده است.
   
  شاهد 129؛ جدیدترین پهپاد تهاجمی و دوربرد سپاه
  عملیاتی شدن جدیدترین پهپاد دوربرد و تهاجمی سپاه با نام شاهد 129 در مهرماه سال 91. این هواپیما علاوه بر اینکه از قابلیت نصب بمب و موشک برخوردار است، می‌تواند در فاصله 1700 تا 2 هزار کیلومتری پایگاه خود به انجام مأموریت بپردازد. این هواپیمای راهبردی قابلیت مداومت پردازی 24 ساعته، قادر به اجرای مأموریت‌های مراقبت، شناسایی و انحراف اهداف با بمب و موشک است. با به‌کارگیری این هواپیما، جمهوری اسلامی ایران با کمترین هزینه، اشراف اطلاعاتی خود بر مناطق مرزی، کویر مرکزی، خلیج‌فارس و دریای عمان را گسترش داده و امنیت تروریست‌ها و قاچاقچیان را با تهدید جدی مواجه ساخت.
  این پرنده به گونه‌ای طراحی شده است که انواع تجهیزات بر روی آن قابل نصب بوده و در کنترل ترافیک جاده‌ای، مراقبت جنگل‌ها و منابع طبیعی نیز می‌توانست مورد استفاده مؤثر قرار گیرد. شاهد 129 از محصولات جدید، در شرایط تهدید و تحریم دشمنان علیه ملت ایران به شمار می‌رود. با نصب موشک‌های «سدید» که طراحی خود سپاه است بر روی این پهپاد این هواپیمای بدون سرنشین می‌تواند اهداف را در دوردست مورد اصابت قرار دهد.
   
  شکار اولین پهباد آمریکایی
  روز یک‌شنبه 13 آذرماه 1390 برای نخستین بار برخی منابع از شكار یک فروند هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا توسط نیروهای مسلح ایران در شرق کشور خبر دادند؛ در ادامه و با انتشار اطلاعات جدیدی از این عملیات غرور‌آفرین مشخص شد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران توانسته‌اند با اقدامات عملیاتی خود یك هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته جاسوسی آمریکایی از نوع"RQ170" را کنترل و در اختیار بگیرند.
  در آن مقطع زمانی، این خبر و اعلام نوع پهپاد شکار شده، به سرعت به خبر اول رسانه‌های داخلی و بین‌المللی تبدیل شد؛ هر چند مقامات آمریکایی در واکنشی شتاب‌زده، بابیان اینکه جمهوری اسلامی ایران توانایی نفوذ در سیستم هدایت و کنترل این پهپاد را ندارد، سعی کردند تا خبر شکار RQ-170 را تنها یک بازی رسانه‌ای نشان دهند اما نمایش این پهپاد پیشرفته در اختیار سپاه پاسداران خط بطلانی بود بر اظهارات بی‌اساس مقامات آمریكایی.
   
  شلیک به شکارچی
  آبان 91 هنوز به اواسط خود نرسیده بود که وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد دو جنگنده ایرانی به سوی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی بر فراز خلیج‌فارس شلیک کرده‌اند. پنتاگون مدعی شد هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی بر فراز آب‌های بین‌المللی در حال پرواز بوده است. پیش‌تر نیز شبکه «سی‌ان‌ان» آمریکا مدعی شده بود دو جنگنده سوخو 25 ایران به سوی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی بر فراز خلیج‌فارس شلیک کرده‏اند.
  سی‌ان‌ان در ادامه به نقل از یک مقام آمریکایی مدعی شد این هواپیمای بدون سرنشین بر فراز حریم هوایی بین‌المللی کویت پرواز می‌کرده و در حال انجام فعالیت‌های شناسایی عادی خود بوده است. این شبکه خبری آمریکایی اعلام کرد اگر چه شلیک جنگنده‌های ایرانی به هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی برخورد نکرده اما نگرانی وزارت دفاع آمریکا را برانگیخته است.
  همچنین دو مقام آمریکایی اعلام کردند این دو جنگنده سوخوی 25 متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودند البته سی‌ان‌ان اعلام نکرد چگونه متوجه شده که این جنگنده‌ها متعلق به سپاه بوده است. دولت اوباما این حادثه را که چند روز پیش از انتخابات آمریکا روی داد فاش نکرد اگر چه سه مقام برجسته آمریکایی بروز این حادثه را تأیید کرده‌اند. سی‌ان‌ان اعلام کرد این مقامات آمریکایی به دلیل حساسیت موضوع خواستند تا نامشان فاش نشود. بر اساس خبر سی‌ان‌ان، فیلمی که هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی گرفته، نشان می‌دهد دو جنگنده سوخوی ایران در حال نزدیک شدن به این هواپیما بوده و به سوی آن شلیک کردند. سی‌ان‌ان ادامه داد: «خلبانان ایرانی به شلیک خود ادامه دادند اما شلیک‌های آنان به هواپیمای بدون سرنشین برخورد نکرد.» بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، آمریکا به این اقدام ایران اعتراض کرده اما هیچ‌گونه پاسخی از ایران دریافت نکرده است.
   
  واکنش سرداران سپاه به اظهارات مقامات آمریکایی
  اندکی بعد، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده وقت کل سپاه در حاشیه مراسم سالگرد شهید طهرانی مقدم به اظهارنظر در این رابطه پرداخت و ضمن تأیید آن، گفت: «یکی از پهپادهای دشمن به صورت اشتباه و یا عمدی وارد منطقه خلیج‌فارس و منطقه FIR که منطقه ممنوعه پروازی بود شد و سیستم‌های پدافند جمهوری اسلامی و جنگنده‌های سپاه که وظیفه مقابله را داشتند، به وظیفه خود عمل کردند. اگر باز هم این اتفاق بیافتد چنین حرکتی از طرف ایران انجام می‌شود.»
   
  سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده وقت نیروی هوافضای سپاه در همان مراسم سالگرد شهید طهرانی مقدم به خبرنگاران گفت: «هواپیمای جاسوسی آمریکا وارد سواحل جنوبی استان بوشهر و فضای ایران شده بود که با عکس‌العمل به موقع جنگنده‌های سپاه مواجه شد». وی بابیان اینکه این هواپیما از مدل MQ1 است، گفت: «طبق گزارش آمریکایی‌ها این هواپیما وظیفه جمع‌آوری اطلاعات و همان جاسوسی را دارد. این هواپیما مشغول پرسه زدن در اطراف جزیره خارک بود و ما فکر می‌کنیم علاوه بر اهداف نظامی در حال جمع‌آوری اطلاعات جزیره خارک و تردد نفت‌کش‌ها بوده است. قبلاً هم این هواپیماها وارد منطقه FIR شده بودند و به آن‌ها اخطار داده بودیم که این بار اخطار شدید‌تری دادیم. ما از منافع ملی خود کوتاه نمی‌آییم که اگر دشمن از خطوط قرمزمان عبور کند و این قضیه تکرار شود شدیدتر برخورد می‌کنیم.» حاجی‌زاده با تأیید شلیک به این پهپاد گفت: «ما شلیک هم کردیم که اخطار بود و اگر آن‌ها توجه نکنند ممکن است اقدامات و پاسخ شدیدتری ببینند.» وی در پایان در خصوص همزمانی انتخابات آمریکا و مقابله با پهپاد آمریکایی گفت: «اگر لاشه آن در اختیار ما بود آن را رسانه‌ای می‌کردیم اما ما به وظیفه خود عمل کردیم و کاری که انجام دهیم شجاعت اعلام آن را نیز داریم.»
   
  سردار احمد وحیدی، وزیر دفاع دولت دهم نیز در واکنش به انتشار خبر شلیک جنگنده‌های سپاه به پهپاد آمریکایی در خلیج‌فارس گفت: «هفته گذشته یک فروند هواپیمای ناشناس به فضای فوقانی دریای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج‌فارس وارد شد که با اقدام به هنگام هوشمندانه و قاطع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مجبور به فرار گردید. این تجربه و نیز سوابق قبلی حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران با هوشیاری لازم، همه تحرکات را به طور دقیق رصد نموده و با اقتدار موثر، اقدام‌هایی قاطع، لازم و به موقع را معمول خواهد کرد. همچنین جمهوری اسلامی ایران با استفاده از همه ظرفیت‌های ذی‌ربط از جمله مراجع ذی‌صلاح بین‌المللی موضوع را در دست پیگیری دارد.»
   
  آنجا که عقاب پر بریزد.
  اواسط آذرماه 91 و در اولین سال شکار پهپاد جاسوسی RQ170 وقتی همه منتظر شنیدن اخبار جدید از وضعیت این پرنده پیشرفته جاسوسی بودند، خبر دیگری مبنی بر شکار یکی دیگر از پهپادهای شناسایی آمریکا توسط سپاه این بار در خلیج‌فارس، در صدر اخبار دنیا نشست. این برای چندمین بار بود که هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی اقدام به جمع‌آوری اطلاعات از مرزهای جمهوری اسلامی ایران کرده و هر بار با مقابله نیروهای مسلح کشورمان مواجه می‌شدند.
  این بار پهپاد جاسوسی Scan Eagle (عقاب تیزبین) بود که به دام نیروی دریایی سپاه در منطقه خلیج‌فارس افتاد. پهپاد Scan Eagle در ابتدا یک هواپیمای بدون سرنشین کوچک و کم هزینه بود که توسط شرکت «اینسیتو» که یکی از شرکت‌های تابعه بوئینگ است، ساخته شد. این هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا، بسیار کوچک و غیرمسلح بوده و توسط نیروهای عملیات ویژه استفاده می‌شود. این پهپاد با 1.19 متر طول و 3.05 متر عرض (دو سر بال) و 18 کیلوگرم وزن برای پرواز نیاز به باند ندارد و در عوض با یک سامانه هوای فشرده به بالا پرتاب می‌شود و برای فرود هم یک جرثقیل با طناب و قلاب آن را در میان هوا می‌گیرد که تفنگداران دریایی آن را از روی ناوهای خود به پرواز در می‌آورند. پهپاد اسکن ایگل با سرعت 120 کیلومتر بر ساعت و سقف پروازی 16000 پا می‌تواند بیش از 20 ساعت استقامت پروازی داشته باشد. تجهیز سپاه به رادارهای کشف و شناسایی دقیق و رصد لحظه‌ای تحرکات و اقدامات نیروهای فرا منطقه‌ای و آمریکایی در منطقه خلیج‌فارس باعث شد این بار نیز پهپاد آمریکایی به محض ورود به مرزهای جمهوری اسلامی، شکار شود.
   
  سپاه چگونه پهپادهای آمریکایی را شکار می‌کند؟
  بعد از انتشار اخبار مربوط به شکار این پهپاد، روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور در گزارشی به روش مورد استفاده نیروی دریایی سپاه برای شکار Scan Eagle در منطقه خلیج‌فارس پرداخت. این روزنامه در گزارشی نوشت ایران احتمالاً این پهپاد آمریکایی را با استفاده از روشی موسوم به «فریبکاری» به دام انداخته است.
  این روزنامه آمریکایی به نقل از پترسون ـ که به نوشته کریستین ساینس مانیتور فردی است که موفقیت ایران در شکار پهپاد  RQ170 را در سال 90 منتشر کرد ـ نوشت اگر ادعای ایران برای شکار این پهپاد صحیح باشد این کشور با استفاده از روشی که بار قبل از آن استفاده کرده موفق به انجام این کار شده است.
  پترسون گفت: «فنون الکتریکی مورد استفاده ایران برای شکار این پهپاد، به نام «فریبکاری» شناخته می‌شود که در آن متخصصان ایرانی مختصات GPS مربوط به پهپادها را به گونه‌ای باز آرایی کرده و سپس آن‌ها را وادار می‌کنند در ایران فرود آیند که پهپاد مذکور به اشتباه تصور می‌کند پیام‌های مذکور از پایگاه اصلی‌شان به آن‌ها ارسال می‌شود.»
   
  سپاه میزبان بزرگ‌ترین رزمایش معنوی قرآنی
  در اولین روزهای بهمن‌ماه سال 91، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی میزبان مسابقات قرآنی نیروهای مسلح کشورهای اسلامی بود. این دوره از مسابقات طی 3 روز با حضور حافظان و قاریان نیروهای مسلح از 15 کشور با حضور داوران بین‌المللی و با شعار وحدت، عزت و اقتدار نیروهای مسلح در پرتو قرآن برگزار شد.
   
 • +اظهارات رهبر معظم انقلاب در خصوص عملکرد جعفری در سپاه

  یکی از مهم‌ترین شواهد موفقیت مدیریت سردار جعفری در فرماندهی سپاه، رضایت رهبر معظم انقلاب از عملکرد سپاه در شرایط بسیار بحرانی حوادث پس از انتخابات بود؛ چرا که چشم امید تمام بدخواهان و مخالفان نظام و انقلاب اسلامی ایران به این اغتشاشات دوخته شده بود که سپاه با حضور قاطع خود، نظام اسلامی را استوار نگاه داشت.
  سردار جعفری در حوادث بعد از انتخابات نیز نقش خود را به عنوان مدافع انقلاب اسلامی به خوبی ایفا کرد وی در جایی گفته بود: «امروز تهدید اصلی را باید بشناسیم و بدانیم که دشمنان واقعی راه امام (ره) و شهدا چه کسانی هستند. امروز پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس باید تهدیدات جدید را بشناسند و خط شکن تهدیدات باشند...»
  او بارها تاکید کرد که فرماندهان جوان جبهه جنگ نرم باید به عرصه‌های سیاسی و فرهنگی این میدان آشنا شوند و در هر مکانی که هستند، عکس‌العمل‌های مناسب نشان داده و روشنگری کنند.
  سرلشکر جعفری ناآرامی‌های پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران را «بزرگ‌ترین خطر برای محتوای نظام و انقلاب اسلامی در 30 سال گذشته و حتی خطرناک‌تر از جنگ ایران و عراق ارزیابی کرد».
  وی در جایی گفته بود: «انقلابی ماندن سخت تر از انقلاب کردن است و ممکن است در این فضا افرادی که انقلابی بودند و در کنار امام بوده‌اند دچار مشکل شوند و در غربال انقلاب تصفیه شوند.»
   
 • +سرلشکر جعفری در لیست قدرتمندترین افراد جهان

  اردیبهشت سال 1392 بود که نشریه آمریکایی "فارین پالیسی" نام چند شخصیت ایرانی را در بین لیست 500 نفره قدرتمندترین افراد جهان منتشر کرد . در این لیست نام افراد سیاستمدار، فعالان اقتصادی، رهبران مذهبی و … به چشم می‌خورد. نام‌های ایرانی آمده در این لیست عبارت بودنند از: آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، سردار رستم قاسمی ، سردار محمدعلی جعفری و حجت‌الاسلام حیدر مصلحی. در این لیست 500 نفره همچنین نام 141 آمریکایی از جمله باراک اوباما و بیل گیتس نیز دیده می‌شد.

  سردار جعفری در مهرماه سال 1392 در پاسخ به این سؤال که آیا از این موضوع اطلاع دارد، اظهار داشت: "نشریات، سایت‌ها و رسانه‌‌های خارجی خیلی چیزها می‌نویسند؛ از این نکته اطلاع داشتم و در واقع این نشانگر اقتدار سپاه است که ما چون خادم آن هستیم و مسئولیت سپاه را بر عهده داریم نام بنده را برده‌اند، غربی‌ها توجیه نیستند که فرد یا افراد خیلی در جمهوری اسلامی یا نظام اسلامی و الهی مطرح نیستند بلکه این سازمان قدرتمند سپاه پاسداران است که تولید قدرت کرده است اما اینها اینطور برداشت کرده‌‌اند."

   

 • +واکنش سردار جعفری به تهدید آمریکا علیه سوریه

  با بکار رفتن سلاح شیمیایی در حمله‌ای در سوریه (21 اوت 2013 - 3 مرداد 1392)، غرب به رهبری آمریکا انگشت اتهام خود را به سمت دولت بشار اسد گرفت و دولت سوریه را متهم به انجام این حمله کرد و این مسئله را بهانه دخالت احتمالی نظامی خود قرارداد.
  در این راستا سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به تهدیدهای آمریکا با لابی صهیونیست‌ها در خصوص حمله نظامی به سوریه گفت: "جنگ‌افروزی جدید آمریکا به بهای نابودی اسرائیل تمام می‏شود و سوریه برای آمریکا به ویتنام 2 تبدیل خواهد شد."
  وی با یادآوری بهانه دروغین آمریکا در حمله به عراق، ادعای استفاده از سلاح‌ شیمیایی توسط دولت سوریه را بهانه‌جویی آمریکا در تهدید سوریه خواند و در ادامه با اشاره به حمایت برخی دولت‌های منطقه و رژیم‌های مرتجع عربی از حمله نظامی به سوریه اظهار داشت: "آتش این جنگ‌طلبی تنها به سوریه محدود نخواهد شد و دامن همه جنگ‌افروزان و حامیان آن‌ها را خواهد گرفت."
   
 • +کتاب خاطرات

  کتاب "کالک های خاکی"، خاطرات شفاهی سرلشکر محمدعلی (عزیر) جعفری از زمان تولد تا سال1361 است که در 11 فصل به قلم "گل‏علی بابایی" تدوین و توسط انتشارات سوره مهر در سال 1391 منتشر شد.

   ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر