سردار اسماعیل کوثری

 

سردار اسماعیل کوثری،  معروف به محمد کوثری، از فرماندهان دوران دفاع مقدس و جانباز جنگ تحمیلی که از مسئولیت‌ها و سوابق اجرایی وی می‌توان به جانشینی فرمانده قرارگاه ثارالله تهران، جانشینی سپاه یکم ثارالله، فرماندهی بسیج استان تهران، ریاست اداره امنیت ستاد کل نیروهای مسلح و نمایندگی مجلس شورای اسلامی در ادوار هشتم و نهم اشاره کرد.

 


امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -زندگینامه

  سردار اسماعیل کوثری در سال 1334 و در محله "پیروزی" تهران متولد شد. وی دارای مدرک دکترای علوم دفاعی و امنیت ملی است. وی فرمانده لشگر 27 محمد رسول الله در دوران دفاع مقدس بود و با 84 ماه حضور در جبهه‌های جنگ، به مقام جانبازی 70 درصد نائل آمد.

  از جمله مهمترین مسئولیت‌های وی می توان به جانشینی فرمانده قرارگاه ثارالله تهران، جانشینی سپاه یکم ثارالله، فرماندهی بسیج استان تهران، ریاست اداره امنیت ستاد کل نیروهای مسلح و نمایندگی مجلس شورای اسلامی در ادوار هشتم و نهم به نمایندگی از مردم تهران، ری و شمیرانات اشاره کرد.

   

 • +تحصیلات

  اسماعیل کوثری دارای مدرک کارشناسی جغرافی سیاسی و کارشناسی ارشد مدیریت امور دفاعی است. وی  با مدرک دکتری علوم دفاعی و امنیت ملی، در دانشگاه امام صادق(ع) در زمینه  امور دفاعی مدرس بوده است.

   

 • +مسئولیت‌ها و سوابق

  مسئول عملیات سپاه 11 قدر در دفاع مقدس 
  جانشینی تیپ 20 زرهی رمضان
  جانشینی فرمانده قرارگاه ثارالله تهران
  جانشینی سپاه یکم ثارالله
  فرماندهی بسیج استان تهران
  ریاست اداره امنیت ستاد کل نیروهای مسلح 
  نمایندگی مجلس شورای اسلامی در ادوار هشتم و نهم به نمایندگی از مردم تهران
   
 • +دوران دفاع مقدس

  اسماعیل کوثری 84 ماه حضور داوطلبانه در جبهه های جنگ تحمیلی را در کارنامه خود دارد. وی از همان آغازین روزهای شروع جنگ با حضور در جبهه‌های حق علیه باطل و فرماندهی لشگر 27 محمد رسول الله به افتخار جانبازی 70 درصد نائل آمد. وی مفتخر به دریافت مدال درجه یک فتح از فرمانده معظم کل قوا بوده است.

   

  اظهارات کوثری در مورد دفاع مقدس

  سردار محمد کوثری در گفتگو با "رجانیوز" در خصوص دوران دفاع مقدس می گوید: «ببینید ما اصلاً شکل عملیات‌هایمان فرق می‌کرد، مثلاً ببینید در طول 8 سال جنگ یک هواپیما به ما ندادند. یک تانک یا نفربر به ما ندادند. یک توپ به ما ندادند. حتی کاردار ما را در مجارستان اخراج کردند، حتی وانت به ما نفروختند، یعنی این گونه بود...
  ما تاکتیک و تکنیک جنگ را عوض کردیم و با همان توانمندی خودمان طراحی کردیم و نیروهایمان را به همان صورت آموزش دادیم و آماده کردیم برای عملیات. اتفاقاً زمانی که تجهیزاتی غنیمت می‌گرفتیم آنقدر بچه‌ها با استعداد بودند با این که این گونه تجهیزات را ندیده بودند سریع یاد می‌گرفتند و به کار می‌بردند...
  آن زمان چون ما در سپاه چیزی نداشتیم همان غنیمت‌ها را بکارگیری می‌کردیم، حتی آنهایی که لازم بود و قطعات می‌خواست از خود دستگاه‌هایی که قسمتی از آن منهدم شده بود می‌رفتیم و استفاده می‌کردیم، پس ببینید تنها بحث نیروی انسانی نبود ما روی تک تک نیروها حساب باز می‌کردیم؛ یعنی زندگی تک تک آنها برای ما مهم بود و اگر چنین نبود که فرماندهان جلوتر از آنها نمی‌رفتند، همپای آنها بودند.
  شما نگاه کنید تعداد شهیدان فرمانده‌ها بیشتر از خود رزمندگان بود، چون احساس می‌کردند اینها برادران خودشان، فرزندان خودشان هستند، آن وقت روحیه به رزمنده می‌داد. یک خاطره بگویم که شنیدنی است، در کربلای 5 خودم در دژ کانال ماهی، با کمین دشمن کمتر از 100 متر فاصله داشتم نه تنها خود من، فرمانده لشکر 25، فرمانده لشکر 41 هم بودند، یکی از بچه بسیجی‌ها که تازه اولین اعزامش بود آمده بود و فرصت نشده بود برایشان صحبت کنم تا ما را بشناسد، به رفیق بسیجی قدیمی‌ترش می‌گفت: «این فرمانده توی عقبه دارند کیف می‌کنند و به فکر ما نیستند» و از این حرف‌ها،‌ اون بسیجی قدیمی گفت بی‌خودی حرف نزن. اونجارو ببین فرمانده آنجا نشسته! شهید همت هم این طور بود، شهید احمد کاظمی هم اینچنین بود، در کردستان هم شهید بروجردی رو می‌بینید، شهید ناصر کاظمی هم اینچنین بود، علتش هم این بود که ما فرقی بین خودمان و بچه‌ها نمی‌دیدیم، هیچ موقع فاصله‌ای بین خودمان و بچه بسیجی‌ها نمی‌دیدیم، چون خودمان هم بسیجی بودیم. اون موقع هم چون درجه نبود همه یک نوع لباس می‌پوشیدند...»
   
 • +حضور در مجلس هشتم شورای اسلامی

  اسماعیل کوثری در 24 اسفند 1386 در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و با کسب 27 درصد آراء در مرحله اول انتخابات موفق شد به عنوان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر از توابع تهران به خانه ملت راه پیدا کند. وی در این دوره در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی عضویت داشت و بیش از 50 طرح و لایحه را به امضا رساند که برخی از آنها عبارتند از:

  - طرح جواز عضویت بازنشستگان در فدراسیون ها و هیات های ورزشی و کمیته ملی المپیک

  - طرح الزام دولت به پیگیری حقوق قربانیان ایرانی اقدامات تروریستی در محاکم داخلی و بین المللی

  - طرح دوفوریتی کاهش روابط با انگلیس

  - طرح نظام جامع رسانه های همگانی

  - طرح احتساب سابقه تدریس معلمان حق التدریس استخدامی در آموزش و پرورش

  -  طرح ارتقای کیفی تولید خودرو داخلی

   و ...

   

 • +امضای نامه اعتراض به برخورد با رسانه های انقلابی

  پس از حوادث انتخابات سال 1388 و دستگیری افراد آشوبگر، حدود 175 نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی از جمله اسماعیل کوثری، در تاریخ 26 اردیبهشت ماه 1389 در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس دستگاه قضایی ضمن اعتراض و اظهار شگفتی از احضار و محاکمه مدیران رسانه‌های انقلابی به دلیل شکایت سران فتنه، خواستار تسریع در محاکمه سران فتنه و رسیدگی به شکایات ملت ایران از آنان شدند. نمایندگان در این نامه برخورد با رسانه های انقلابی را باعث تنفس مصنوعی جریان فتنه خواندند.

  در پی صدور این نامه سرگشاده برخی افراد، جریانات سیاسی و رسانه‌ها با تشکیک در امضای 175 نماینده ملت، مدعی جعل برخی از این امضاء‌ها شدند از این رو برای تنویر افکار عمومی در تاریخ 24 خرداد سال 1389، اسامی تمامی نمایندگان امضاء کننده این نامه منتشرشد.

   

 • +مواضع کوثری در جریان طرح وقف دانشگاه آزاد

  یکی از اقداماتی که در سال 1389 از سوی عبدالله جاسبی و با هدایت "هیئت مؤسس دانشگاه آزاد" دنبال شد، "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف پیگیری شد؛ یکی از این طرق، مجلس شورای اسلامی و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود.

  پس از فروردین سال 1389 که "تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی باعث شد تلاش‌های هیئت موسس این دانشگاه برای "وقف اموال دانشگاه آزاد" به نتیجه نرسد، در مورخ 29 اردیبهشت‌ماه 1389 مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، تحت عنوان "طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی" را با 129 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، به تصویب رساند. 

  این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، باعث شد نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی به این اقدام اعتراض کنند. با وجود این اعتراضات، برخی نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه (30 خرداد 1389) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وقف اموال دانشگاه آزاد را تصویب کردند. براین اساس، خانه‌ ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود.

   

  کوثری از طراحان معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

  پس از تصویب طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، در اول تیر ماه 1389، موجی از اعتراضات گسترده نمایندگان و اعضای شورای مرکزی اتحادیه‌‌های دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها در مقابل مجلس شورای اسلامی شکل گرفت.

  یک فوریت طرح "معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی" در واکنش به مصوبه روز یکشنبه 30 خرداد 1389 پارلمان مبنی بر وقف اموال دانشگاه آزاد و نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه علنی 2 تیر ماه سال 1389 از سوی 81 تن از نمایندگان از جمله اسماعیل کوثری در صحن علنی مجلس مطرح شد. بر اساس ماده واحده این طرح خانه ملتی ‌ها و در صورت تصویب نهایی به موجب این قانون کلیه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی همچنان معتبر و لازم الاتباع است.

  جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در 2 تیر ماه 1389 در حالی به پایان رسید که نمایندگان با 116 رای موافق، 56 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 199 رای، یک فوریت "طرح معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دانشگاه آزاد اسلامی" را به تصویب رساندند.

   

 • +تصدی کرسی نمایندگی مجلس نهم شورای اسلامی

  اسماعیل کوثری در 15 اردیبهشت 1391 موفق شد در مرحله دو انتخابات مجلس نهم شورای اسلامی 38 درصد ارا را کسب کند و به عنوان نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در خانه ملت حضور یابد. وی در این دوره در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی عضویت داشت. کوثری در مجلس نهم تعدادی طرح و لایحه را به امضا رساند که برخی از آنها عبارتند از:

  - طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان

  - طرح استانی شدن حوزه های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی

  - طرح افزایش جمعیت بهره مند روستایی کشور از آب شرب

  -  طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور

  -  طرح مدیریت و کاهش حوادث و سوانح رانندگی

  - طرح ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید ملی

  و ...

   

 • +انتقاد از اظهارات هاشمی رفسنجانی در خصوص اسرائیل

  در پی اظهارات آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب در ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ 8 اردیبهشت 1392، مبنی براینکه ما با اسرائیل سرجنگ نداریم، 150 نفر از نمایندگان مجلس نهم شورای اسلامی از جمله اسماعیل کوثری، در اعتراض به این اظهارات، بیانیه ای را در 4 بند، صادر کردند.


  بخشی از این بیانیه به شرح زیر است:
  «...ما نمایندگان مجلس ضمن تذکراتی چند از وی [آیت الله هاشمی رفسنجانی] می خواهیم که به اندیشه های امام و حضرت آیت الله خامنه ای بازگردد و به جای آن فاصله خود را از کسانی که دل در گروه انقلاب ندارند و تلاش می کنند انقلاب اسلامی را از مبانی خود تهی گردانند حفظ نمایند.
  این ساده اندیشی که ما اعلام کنیم با اسرائیل سر جنگ نداریم و اگر کشورهای عربی با اسرائیل جنگیدند ما از آرمانهای آنها حمایت خواهیم کرد. امام بزرگوار و رهبر عزیز همه تلاش خود را به کار بردند تا مسئله فلسطین را یک مسئله اسلامی نمایند و از حصار عربیت خارج نمایند. اگر امروز ظهور گروه هایی مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی را شاهد هستیم که پوزه اسرائیل را با همه مظلومیت و نابرابری به خاک مالیده اند نتیجه همین تفکر امام است. اگر ما با اسرائیل سر جنگ نداشته باشیم تا انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی باشد اسرائیل با ما سر جنگ خواهد داشت و نباید فراموش کنیم که امام خمینی محو اسرائیل را از آرمانهای انقلاب اسلامی قرار داده است...»

   

 • +موافق با استیضاح فرجی دانا، وزیر علوم دولت یازدهم

  21 مرداد ماه سال 1393، طرح استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم توسط 51 نفر از نمایندگان فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم از جمله اسماعیل کوثری کلید زده شد.

  محورهای این استیضاح عبارت بودند از: عدم پذیرش و سرگردانی پذیرفته شدگان قانونی بورسیه های تحصیلات تکمیلی، اعزام گروههای سیاسی بعضا دارای سوابق تندروی در قالب کارشناسان، ارزیابی عملکرد روسای دانشگاهها که زمینه ایجاد تنش را در دانشگاهها فراهم نموده، تغییر شیوه انتخاب روسای دانشگاهها برخلاف رویه های جاری شورای عالی انقلاب فرهنگی، منصوب نمودن عناصر دارای سابقه مشخص در اغتشاشات 1388 در مسئولیت های مهم ستادی ‌وزارت خانه و عزل اشخاص عالم، متعهد و مدیر از برخی دانشگاهها و نصب افراد دارای سوابق تند و افراطی به ویژه در مدیریت های میانی دانشگاهها و ...

  سرانجام در جلسه علنی، 29 مرداد سال 1393 و در جریان بررسی طرح استیضاح رضا فرجی‌ دانا بعد از استماع توضیحات وی و سخنان موافقان و مخالفان وی، با 145 رأی موافق، 110 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع از مجموع 270 نماینده حاضر در صحن، با "عدم‌اعتماد" به فرجی ‌دانا موافقت ‌کردند.

   

 • +مواضع کوثری پیرامون مسائل هسته ای

  امضای طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای

  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی 14 بهمن ماه 1393، یک فوریت طرح "الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای" را مورد بررسی قرار داده و با رأی بالایی به تصویب رساندند. اسماعیل کوثری یکی از 255 نماینده مجلس نهم بود که این طرح را امضا کرد.

  این طرح یک فوریتی در جهت حمایت از تیم مذاکره کننده و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و در پاسخ به ضرب العجل امریکایی ها مبنی بر تحمیل خواسته های نامشروع آنها به تیم مذاکره کننده هسته ای به مجلس ارائه شد. بر اساس این طرح در صورت تصویب تحریم جدید از سوی امریکا، توافق نامه ژنو لغو و اقدامات ایران در راستای فناوری هسته ای به نقطه قبل از این توافقنامه باز خواهد گشت.

  کلیات طرح "الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای" در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در 31 خرداد ماه 1394 با رأی بالایی از سوی نمایندگان به تصویب رسید؛ پس از آن جزئیات این طرح در جلسه علنی 2 تیر ماه مورد بررسی قرار گرفت و با 213 رای موافق، 10 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 244 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

   

  امضای طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای

  در جریان مذاکرات هسته ای ایران و 1+5، در اواسط اردیبهشت ماه 1394 جان کری، وزیر وقت امور خارجه امریکا و جو بایدن، معاون وقت رئیس جمهور امریکا در اظهارنظرهایی ضمن تهدید کشورمان باز هم از "گزینه نظامی" سخن به میان آوردند. هر چند انتظار می رفت با توجه به در جریان بودن مذاکرات هسته‌ای مقامات غربی سخنی از تحریم و فراتر از آن "گزینه نظامی" به میان نیاورند اما اظهارات دو مقام آمریکایی نشان از عدم تغییر رویکرد ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی ایران داشت.

  پس از این اظهارات خبر دیگری مبنی بر "طرح کنگره امریکا برای نظارت بر توافق هسته ای" به گوش رسید. طرحی که انتقاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در پی داشت؛ نمایندگان بر این اعتقاد بودند که این اقدام کنگره در راستای اظهارات مقامات رسمی این کشور و نوعی فشار بر جمهوری اسلامی ایران و تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان بوده است.

  در همین راستا، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تهیه و تدوین طرحی 3 فوریتی خواستار توقف مذاکرات هسته‌ای تا قطع تهدیدات آمریکایی‌ها شدند.

  علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس شورای اسلامی در جلسه فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در 20 اردیبهشت ماه 1394، بر حمایت جدی از تیم مذاکره کننده هسته ای و پرهیز از واکنش های سریع و بدون فکر در این زمینه تأکید کرد.

  طرح سه فوریتی که طرح "دفاع اسلامی و انقلابی و قانونمند از عزت، عظمت، هویت، شخصیت و اقتدار ملت ایران در طول ادامه مذاکرات هسته‌ای" نام داشت، با پیگیری جواد کریمی قدوسی (نماینده وقت مردم مشهد) توسط 80 تن از نمایندگان از جمله اسماعیل کوثری امضا شد و در 22 اردیبهشت ماه 1394، تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد؛ ماده واحده تنظیم شده در این طرح دولت و مسئولین سیاست خارجی و اعضای تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای را از هر گونه ارتباط و مذاکره با آمریکایی ‌ها در موضوع هسته‌ای تا زمانی که دولت آمریکا رسماً و علناً تهدید ملت ایران را کنار نگذارد، منع نموده و آنها را موظف می کرد تا مذاکره را با بقیه گروه 1+5 بدون حضور آمریکایی ‌ها ادامه دهند.

  پس از تقدیم این طرح به هیئت رئیسه مجلس، اعتراضاتی در چگونگی گرفتن امضا، از سوی برخی از نمایندگان مطرح شد؛ اعتراض بیشتر نمایندگان بر این اساس بود که آنها طرح دو فوریتی را امضا کرده اند و طرح کریمی قدوسی به هیچ وجه طرح سه فوریتی نبوده است.

   

   ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر