رضا گلپور

رضا گلپور چمر کوهی خبرنگار آزاد، پژوهشگر و نویسنده کتاب  جنجالی شنود اشباح. گروههای مختلف سیاسی وی را "متخصص پروژه های سفارشی تخریب " می‏دانند.


امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -زندگینامه

  رضا گلپورچمركوهی متولد ارديبهشت سال 1356ش خبرنگار آزاد، پژوهشگر و نویسنده کتاب جنجالی شنود اشباح (کتابی که به خاطر آن در دولت خاتمی بازداشت شد) میباشد. وی مدعی است در پژوهش هایش شبهات جدّی در مورد افراد به دست می آورد و برای كتاب‌هايش حق التأليف نمی‏گيرد و از راه ترجمه و نوشتن كتاب و كار آزاد و تجاری (خرید و فروش عطر) و تهيه فيلم‌های مستند امرار معاش میکند.

  مستند تجاوز تموز شامل پنج قسمت 30 دقيقه‌يی از آثار او میباشد که از شبکه 3 پخش شد. از دیگر آثار او میتوان به "لبنان از ديروز تا امروز" اشاره کرد.

  گلپور، شهید سید حسن آیت را قهرمان زندگی اش می‏داند.

   

 • +خانواده و تحصیلات

  رضا گلپور دارای سه خواهر و یک برادر میباشد. پدرش اصالتاً از روستای چمرکوه از توابع كجور مازندران و راننده جرثقيل‌های سنگين پالايشگاه (شرکت نفت) بوده و مادر اصالتً از صدیقی های آمل و خانه دار است. رضا گلپور تحصیلات  دانشگاهی ندارد و در این مورد میگوید:

  «پدرم از دوران خردسالی من به شدت سعی میكرد كه فضای مطالعاتی و پرورش ما را چه علمی و چه اجتماعی فراهم كند. مانند كتاب و يا باتوجه به اينكه مقطع تحصيلي ما نيز در فضای فنی- مهندسی بود انواع ابزارات الكترونيك مانند كيت‌های الكترونيكی و يا هرچيزی كه كمك كرد به ارتقای سطح آموزشی و علمی من انجام میداد. ايشان خيلی هم علاقه ‌داشت كه من همان رشته فنی- مهندسی را ادامه میدادم. اما خود من علايق و سلايقی كه در درونم شكل می گرفت حتی در همان سال‌های راهنمايی، فعاليت و تحصيل در علوم انسانی بود و شايد تا سال سوم دبيرستان هم به حرمت خانواده و احترام به خواست پدر و مشاوره‌های كه مشاوران سمپاد (سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) میدادند، اين دوگانگی را سعی میكردم بپذيرم. برای مثال عرض میكنم كه سال سوم رشته رياضی در حالی كه المپيادی بودم تلاش برای تست زدن و كنكور را رد كردن برای من نفرت آور و پارادوكسیکال بود. ولی در سال آخر اين مساله برايم حل شد و رسيدم به اينكه ولو با هزينه بسيار سنگينی كه احتمالا ناراحتی های كه در جامعه هست، مدرك‌گرايی‏ای كه در جامعه هست اينكه لزوما همه بايد دانشگاه بروند و سيكل مدرك‌گرايی را طی كنند ديگر برايم اهميتی نداشت و تداوم اين شيوه برايم جذابيتی نداشت. احترام به صداقت و یکرنگی برايم اهميت بسيار بيشتری پیدا کرد.»

   

 • +کتاب شنود اشباح و حمله به اصلاحات

  کتاب شنود اشباح در زمان حاکمیت اصلاحات برای یک بار اجازه انتشار یافت و بلافاصله از بازار جمع آوری شد. عمده این کتاب علیه اصلاح طلبان است و اتهامات سنگینی از جمله جاسوسی را متوجه مسئولین  اصلاحات کرده بود. در این کتاب سعی بر این بود تا سران جریان اصلاحات از اساس منافق و جاسوس و . .. معرفی شوند. به طور مثال بهزاد نبوی و خسرو تهرانی و... از قاتلان شهید رجایی معرفی شدند. درباره سعید حجاریان ادعا شد که اول انقلاب، وقتی یکی از منافقان قصد ترور او را داشت وی فرزند خردسال خود را مقابل صورتش گرفت تا در پناه فرزندش از ترور در امان بماند! و درباره موسوی خوئینی ها نوشته بود که او سابقه تحصیل حوزوی نداشته اما مطابق برخی اسناد در دانشگاه پاتریس لومومبای مسکو تعلیمات ایدئولوژیکی و چریکی کمونیسم را فرا گرفته است. اینها نمونه هایی از اتهامات مطرح شده از سوی رضا گلپور بود.

  این کتاب سؤالات بسیاری را درباره سران جریان اصلاحات و گذشته آنان مطرح می نمود که به جای پاسخ با تیغ سانسور و برخورد جریان اصلاحات مواجه شد. عناصر جریان اصلاحات که منادی آزادی شده بودند و در برابر برخورد با توهین ها به مقدسات دم از تساهل و تسامح می زدند، دستور جمع آوری این کتاب را صادر و با عناصر صدور مجوز آن برخورد کردند. در همین زمان نام رضا گلپور چمرکوهی به عنوان نویسنده جوان شنود اشباح با رسانه ها، دادگاه ها و نهادهای امنیتی گره خورد.

  انتشار این کتاب با واکنش‌های شدیدی روبرو شد و گلپور به خاطر چاپ آن بازداشت و سرانجام به دلیل اتهامات امنیتی و تبلیغ علیه نظام، به جزای نقدی محکوم شد.

   

 • +انتقاد حسین شریعتمداری از شنود اشباح

  پس از انتشار کتاب شنود اشباح، حسین شریعتمداری بلافاصله در سرمقاله روزنامه کیهان ضمن رد این نوع اتهامات غیراخلاقی این نکته را به نویسنده کتاب یاد آور شد که برای نقد و طرد چهره های خودفروخته جریان اصلاحات، آن قدر دلیل و مدرک وجود دارد که نیازی به طرح شبهات من درآوردی و تمسک به روش های معارض با تقوا وجود ندارد. شبهاتی که قابل رفع و پاسخگویی مستند بوده و به طور طبیعی باعث تضعیف دیگر انتقادات بر حق نیز گردیده و در نهایت به نفع سران جریان اصلاحات رقم خواهد خورد.

  در واکنش به این اظهارات رضا گلپور به تندی در مقابل شریعتمداری موضعی خصمانه گرفت. وی مدیر مسئول کیهان را با واژه " تو " مورد خطاب قرار داد و مدعی شد شریعتمداری نیز سوابق مشکوک گروهکی داشته و شائبه وابستگی و روابط خاص با انگلیس و آلمان را دارد.

   

 • +ابهام در هویت موسوی و زهرا رهنورد از زبان گلپور

  رضا گلپور معتقد است که ابهامات زیادی در مورد گذشته میرحسین موسوی و همسرش و سفرشان  به آمریکا و تحصیلاتشان وجود دارد و میگوید:

  چگونه  میرحسین موسوی حدود 2 سال مانده به پيروزی انقلاب اسلامی و سقوط نظام ستمشاهی، به همراهی همسرش سر از آمريكا درآورد؟

  هزينه‌ اقامت قريب به 2 سال ميرحسين و همسرش از كجا و چگونه تأمين گرديده بود؟

  ايشان در قبل از پيروزی انقلاب به مفهوم مبارزاتی (و نه فاميلی و نژادی) ارتباط با كداميك از بزرگان حول امام خمينی را داشت؟

  ميرحسين 2 سال سپاهی دانش در شهركرد بوده است و سپس سر از واشنگتن دی.سی درآورده است. دفتر شركت مشاوره معماری سمرقند با چه هدفی و با سرمايه چه مجموعه‌ای توسط ایشان تأسيس و راه‌اندازی گرديد؟

  هيچ سابقه‌ ی تحصيلي در اين دوره از ايشان در اسناد و لينك های رسمي دانشگاه های آمريكا مشاهده نشده. چرا درست پس از سفر ژنرال هایزر به تهران (که جهت برخی تدبیرهای وی در پذیرش سقوط ستمشاه و برنامه ریزی جهت ترور یا کودتا و یا انحراف در مسیر میلیونی طرفداران امام خمینی صورت پذیرفت)، جناب ميرحسين موسوی با همسرش سر از تهران در آورده‌اند؟

   

  چرا بانوی اول ایران! از بيان اسم واقعی خود طفره میرود؟ 

  به چه دليل بعد از سی سال كه از استقرار نظام جمهوری اسلامي می‏گذرد، بايد خانمی كه داعيه بانوی اول شدن را دارد، از بيان اسم و هويت واقعی خود طفره رفته و همچنان و همواره از یکی دو اسم مستعار استفاده ‌كند؟چه اسراری در سال های اقامت در آمريكای ایشان یعنی "زهره کاظمی آزاد" و یا همان "زهرا رهنورد" كمي قبل از انقلاب در ايران وجود داشته است؟

  چه افرادی و در چه كشورهایی واسطه سفر اين خانم، یعنی زهره كاظمی آزاد، با اسامی مستعار دیگر، مثل "زینب بروجردی" یا همان "زهرا رهنورد" به آمریکا بوده اند؟

  این چه آریستوکراسی است که دو خواهر کاظمی (زهرا با اسم مستعار ژاله و زهره با اسم مستعار زهرا رهنورد) بعد از اخراج پدرشان از ارتش توسط معلوم الحالی مثل احمد شاملو کشف میگردند.؛ که یکی سوگلی هویدا آخرین نخست وزیر جدی قبل از انقلاب در مصاحبه های تلویزیونی ؛ و دیگری همسر اولین نخست وزیر پابرجای بعد از انقلاب بوده اند.

  چرا خواهر مرحومه ايشان، زهرا كه تا سال 1383، كه در واشنگتن دی.سی در گذشت از اسم مستعار "ژاله" استفاده ميكرد؟

  آيا خانم زهره كاظمی آزاد (همسر ميرحسين موسوی) می‏توانند ليست مسافرت های قبل از انقلاب خود را بويژه به پايتخت‌های اروپايی و آمريكا به خاطر بياورند؟

  آيا احكامي كه ميرحسين موسوی يا سيدمحمد خاتمی با نام مستعار برای این خانم صادر كردند (حداقل در سطح رياست دانشگاه الزهرا) یا مدارک تحصیلی او برای دریافت حقوق ، قانونی بوده است و حتی يك كپی از شناسنامه ی حقیقی ضميمه داشته است؟...

   

  موسوی با چه سازمانها و افرادی تعامل داشته است؟

  خود جناب آقای ميرحسين موسوی همانند بسياری ديگر از عناصر مرتبط با جريانهای مبارزه مسلحانه قبل از پيروزی انقلاب دارای اسم مستعار (حداقل "حسين رهجو") می‏باشند كه اين هويت از مؤسسين به اصطلاح جنبش مسلمانان مبارز بوده‌است.

  سؤال اينجاست كه آقای ميرحسين موسوی به عنوان يكی از کلیدهای خداپرستان سوسياليست چه نسبتی با اين مبارزات مسلحانه (كه غالباً غيرشرعی و ناهماهنگ با فقهای جامع‌الشرايط بوده است) داشته‌اند؟

  از آنجا كه در خط مشی جاما همكاری های تاكتيكی با چريك های اكثريت فدايی خلق و نيز حزب توده كاملاً تعريف شده بوده است و هر دوی اين دو جريان مستقيماً با سرويس های جاسوسی ابرقدرتها در تعامل مستقيم بودند، جناب ميرحسين موسوی به عنوان عضو همراه اين گروهك (جاما) تا چه اندازه درگير اين تعاملات بوده‌است؟

  خداپرستان سوسياليست سه هدف عمده از تشكيل جاما را به اين شرح تبليغ می‏كنند: حمايت از مذهبی‏های سازمان مجاهدين خلق، پشتيبانی از انديشه‌های دكتر علی شريعتی، حمايت از جنبش توده‌ای مردم ايران؛ ميرحسين موسوی در راستای تحقق سه هدف فوق با چه سازمانها و افرادی تعامل داشته است؟

  در بحث بعد از انقلاب ايشان هم كه به شهيد بهشتی و شهيد رجايی وصل شدند، مطالب و اسناد بسيار مهمي از شهيد آيت (ره) و هشدارهای اين شهيد گرانقدر به شهيد بهشتی وجود دارد.

   

 • +شکایت مشایی از گلپور

  گلپوردر یاداشتی که در قالب نامه سرگشاده به مشایی منتشر شده است، مدعی شده که در سه جلسه با اسفندیار رحیم مشایی درباره یافته های خود از پیشینه امنیتی، سیاسی و عقیدتی وی گفتگو کرده است و تصمیم به افشاگری گرفته. گلپور در این نامه ادعاهای عجیب و غریبی درباره سوابق مشایی در قبل و بعد از انقلاب و همچنین اعضای خانواده وی مطرح می کند. وی مدعی است در بین نزدیکان مشایی، افرادی دارای سوابق گروهکی نظیرمنافقین، توده ای، پیکاری و چریک فدایی وجود دارد. و مشایی معمولاً جز در منزل خود و یا غذایی که با خود حمل می کند لب به هیچ غذا، میوه وحتّی چای نمیزند و اوج نمود انحرافات عقیدتی مشایی را ناشی از ایمان او به ادّعاهای " قدرت الله لطیفی نسب " (از اعضای تولیت مسجد جمکران) می داند.

  او میگوید آقای اسفندیار رحیم مشایی صلاحیت لازم برای قرار گرفتن در یک پست مدیریتی راهبردی مثل معاونت اول رییس جمهور و دریافت تفویض اختیارات اقتصادی و فرهنگی و استراتژیک و غیره ی رییس‌جمهور را بدلایل سوابق مبهم و تماس اعضای درجه ی یک خانواده ی او با "سازمان منافقین خلق ایران "، نداردوی مدعی است در پژوهشهای تاریخ انقلاب به این وقایع برخورده است که برادر اسفندیار، یعنی بختیار رحیم مشایی با اسم مستعار کورش رحیمی بدلیل سابقه ی همکاری با محاربین سازمان تحت امر رجوی در شُرُف اعدام بوده. برادر خانم بختیار هم سابقه ی فوق و زندان به همین دلیل را دارد. برادر فوت شده ی دیگراسفندیار، ناصر رحیم مشایی همین سابقه و اخراج از آموزش و پرورش. علی صالحی خواهرزاده ی اسفندیار به دلیل همان سابقه اعدام شده . احمدرضا رحیم مشایی اعدام شده و در حیاط منزلش در کتالم رامسر دفن است. صدیقه رحیم مشایی با همان سابقه از اقتصاد و دارایی اخراج شده. عظیم رحیم مشایی پسر اکبر عموی اسفندیار؛ چندین سابقه ی زندانی وفعلاً متواری و خارج از کشور از نیروهای فعال سازمان منافقین بوده است. عبدالکریم رحیم مشایی کارمند بانک در گیلان با همان سابقه اخراج از بانک. جواد رحیم مشایی کارمند فرودگاه مهرآباد با همان سابقه دستگیر و اخراج شده. خجسته رحیم مشایی فعلاً خانه دارهمان سابقه و زندانی داشته. طاهره ذبیحیان همسراسفندیار همان سابقه و در اعضای خانواده ی او نیز به همین ترتیب. محمد رضا رحیم مشایی پسر عموی دیگر الان ساکن آمریکا است. در بین دوستان حلقه های محفلی و بسیار نزدیک مشایی، افرادی دارای سوابق گروهکی نظیر منافقین، توده ای، پیکاری و چریک فدایی به چشم می خورند.

   

  شکایت و محکومیت گلپور: پس از انتشار نامه های گلپور، وکیل اسفندیاررحیم مشایی، شکایتی را علیه وی و سایت عماریون در شعبه 12 دادسرای فرهنگ و رسانه مطرح کرد. در این شکایت ادعا شده بود رضا گلپور با انتشار مطلبی در این سایت مطالبی خلاف واقع را علیه رئیس دفتر رئیس جمهور مطرح کرده است. در ادامه پرونده با صدور کیفرخواست علیه رضا گلپور و مدیر سایت عماریون به شعبه 1057 مجتمع قضائی کارکنان دولت فرستاده شد. صبح 24 مرداد، جلسه دادگاه با حضور رضا گلپور برگزار شد و او پس از قرائت کیفرخواست به دفاع از خود پرداخت. مدیر سایت عماریون هم به دلیل سفر خارج از کشور در دادگاه حاضر نشدسرانجام رضا گلپور، نویسنده مطلب علیه رییس دفتر سابق رییس جمهوری به 91 روز حبس و جزای نقدی به مبلغ 250 هزار تومان محکوم شد.

   

 • +گلپور و تعدد زوجات

  رضا گلپور دارای 3 همسر می‏باشد که یکی از آنها لبنانی است. وی در اینباره اظهار داشت: «در واکنش  به پیغام استهزاگونه‏ی مشایی  که فلانی  برود زن چهارمش را بگیرد چه به دخالت در سیاست ما .. از من چیزی به او نمی ماسد... و مطالبی از این دست !!! فریاد میزنم که افتخار میکنم در این لحظه 3 همسر دائم رسمی دارم! ودر صورت فراهم بودن شرایط شرعی لحظه ای در تجدید و تداوم این روش الهی تردید نخواهم کرد و خود و خانواده ام را از شر شیطان رجیم در بدام انداختننمان به حرام ها ی گوناگون و بویژه دروغ ، به دامان لطف عام و خاص خداوند پناهنده میدانم.»

   ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر