رضا فرجی دانا

 

رضا فرجی دانا، سیاستمدار اصلاح طلبی که بیش از 5 سال در دولت اصلاحات ریاست دانشکده فنی دانشگاه تهران و بیش از 3 سال ریاست دانشگاه تهران را برعهده داشت. وی اواخر مهر 1392، از سوی حسن روحانی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس شورای اسلامی معرفی شد. او پیشتر نیز در دولت هشتم به عنوان وزیر علوم به مجلس معرفی شد ولی نتوانست از مجلس اصلاح‌طلب ششم رأی‌ اعتماد بگیرد.

 


امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -زندگینامه

  رضا فرجی دانا، در سال 1339 در خانواده‌ای مذهبی در قم متولد شد. بعد از اخذ لیسانس برای ادامه تحصیل به کانادا رفت و مدرک دکترا گرفت. پس از بازگشت به ایران به عضویت در هیأت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران درآمد. از سال 1375 تا سال 1388در سمتهای مختلفی چون ریاست مرکز انفورماتیک دانشگاه تهران و ریاست دانشگاه تهران خدمت کرد.

  در سال 1382 و پس از استعفای مصطفی معین، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت هشتم، زمانی که رئیس دانشگاه تهران بود به عنوان وزیر پیشنهادی علوم از سوی رییس جمهور به مجلس ششم معرفی شد؛ اما نتوانست رأی اعتماد نمایندگان را کسب کند. با روی کار آمدن دولت یازدهم و معرفی 3 وزیر باقی مانده از کابینه در مهرماه 1392، نام او بار دیگر به عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی شد.

  سرانجام 5 آبان ماه سال 1392 در جلسه ای که به منظور بررسی صلاحیت وی و دو وزیر دیگر باقیمانده از کابینه یازدهم تشکیل شده بود؛ به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب شد ولی نه ماه بعد در تاریخ 29 مرداد 1393 با رای عدم اعتماد نمایندگان مجلس در جلسه استیضاح از کابینه یازدهم خداحافظی کرد.

   

 • +تحصیلات

  فرجی دانا در سال 1357 دیپلم خود را در رشته ریاضی فیزیک از دبیرستان حکیم نظامی قم گرفت و در همان سال در رشته مهندسی برق دانشگاه شیراز پذیرفته شد. وی پس از تعطیلی دانشگاه‌ها در سال 1359 به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و تا بازگشایی مجدد دانشگاه‌ها در پاییز سال 1361 مسئولیت‌های مختلفی را در سپاه عهده‌دار بود.

  پس از بازگشایی دانشگاه‌ها به دانشکده فنی دانشگاه تهران منتقل و در سال 1365 با کسب رتبه ممتاز دانش‌آموخته گردید. وی تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترای خود را در دانشگاه "واترلو کانادا" (University of Waterloo، یکی از دانشگاه‌های کانادا که در شهر واترلو قرار دارد) به پایان رسانید و در سال 1373 به عضویت هیأت‌علمی گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشکده فنی دانشگاه تهران درآمد.

   

 • +سوابق اجرایی

  رئیس مرکز انفورماتیک دانشگاه تهران، از بهمن 1375 تا شهریور 1381 
  رئیس دانشکده فنی دانشگاه تهران، از تیر 1377 تا شهریور 1381 
  رئیس دانشگاه تهران، از شهریور 1381 تا آذر 1384
  رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل بنیاد عام‌المنفعه حامیان دانشکده فنی، از خرداد 1385
  مؤسس و سرپرست آزمایشگاه تأیید نمونه آنتن دانشگاه تهران، از مرداد 1388
   
 • +فعالیت‏های علمی

  رضا فرجی دانا استاد تمام رشته مهندسی برق در دانشگاه تهران، استاد راهنما و مشاور بیش از 50 پایان‌نامه کارشناسی ارشد و 10 رساله دکترا بوده و چندین طرح پژوهشی کاربردی را به انجام رسانده است. بیش از 50 مقاله در مجله‌های معتبر بین‌المللی، 75 مقاله در کنفرانس‌های معتبر داخلی و خارجی، دو جایزه ملی و یک جایزه بین‌المللی دستاوردهای کار علمی او در زمینه تخصصی مخابرات است. 
  وی سخنران مدعو مجمع عمومی اتحادیه دانشگاه‌های جهان در سال 1384 بود و یک دوره یک ساله فرصت مطالعاتی را در دانشگاه واترلو کانادا از شهریور 1391 تا شهریور 1392 به پایان رساند.
   
 • +وزیر پیشنهادی علوم در دولت هشتم

  فرجی دانا پس از استعفای مصطفی معین، وزیر دولت هشتم در سال 1382، از سوی سید محمد خاتمی برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس ششم معرفی شد اما رأی اعتماد نمایندگان این مجلس اصلاح‌طلب را کسب نکرد و نتوانست راهی ساختمان وزارت علوم شود.

   

 • +چرا فرجی دانا از مجلس ششم رأی اعتماد نگرفت؟

  پس از آنکه رضا فرجی دانا از سوی سیدمحمد خاتمی به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس معرفی شد؛ جلسه علنی مجلس ششم برای بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی رییس جمهور هشتم در تاریخ 11 شهریور ماه سال 1382 برگزار و تعدادی از نمایندگان در مخالفت و یا موافقت در دادن رأی اعتماد به فرجی دانا صحبت کردند. بخشی از نظرات نمایندگان و صحبتهای فرجی دانا در جلسه مذکور به شرح زیر است:
   
  مخالفان وزیر پیشنهادی علوم
   
  چگونه بار علمی 18 هزار عضو هیأت‌علمی را بر عهده خواهید گرفت؟
  نورالدین پیر مؤذن، نماینده مردم اردبیل در مجلس ششم، در مخالفت با فرجی دانا گفت: «86 نفر از 125 دانش‌آموخته کشور كه از نظر علمی صاحب رتبه بوده‌اند در 3 سال گذشته در خارج از كشور در حال تحصیل هستند و امید بازگشت آنان به کشور فقط 3 درصد است. دانشجویان ‌ما تمایلی به ادامه ‌تحصیل و فعالیت ‌در داخل کشور ندارند و از دانشگاه‌های ‌دیگر نامه‌های فراوانی دریافت می‌كنند... شما چگونه بار علمی 18 هزار عضو هیأت‌علمی ‌دانشگاه‌ها را كه تجربه‌ بیشتری از شما دارند بر عهده خواهید گرفت.»
   
  ما شخصیت ‌سیاسی ‌می‌خواهیم‌ نه‌ شخصیت ‌حزبی.
  احمد پورنجاتی، نماینده مردم تهران در مجلس ششم، در مخالفت با رأی اعتماد به فرجی دانا گفت: «روند انتخابات در دولت [هشتم] متأسفانه روند مناسبی نیست... ما شخصیت سیاسی می‌خواهیم نه شخصیت حزبی. این انتخاب، انتخابی نیست كه با انتخابات وزرای قبلی قابل مقایسه باشد... كسی باید مسئولیت را بر عهده بگیرد كه در مجموعه دانشگاه‌های كشور صلابت علمی داشته باشد.»
   
  یکی از ویژگی‌های وزیران همراهی آن‌ها با اصلاحات است.
  ناصر قوامی، نماینده مردم قزوین در مجلس ششم، در مخالفت با فرجی دانا، با بیان اینكه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از مهم‌ترین وزارتخانه‌های كابینه است، گفت: «وزیر پیشنهادی باید از توان علمی برخوردار باشد... یكی از ویژگی‌های وزیران همراه بودن آنان با اصلاحات است... مسئولیت فرجی دانا در دانشگاه تهران به مدت یک سال نشان‌دهنده توانایی وی نیست و این انتخاب، مدیران برجسته دانشگاه‌ها را مأیوس می‌کند.»
   
  موافقان وزیر پیشنهادی علوم 
   
  مواضع فرجی دانا در 18 تیر 1378 روشن است.
  سید شمس‌الدین وهابی، نماینده مردم تهران در مجلس ششم، ‌از موافقان رأی اعتماد به فرجی دانا به تجربیات ‌وی‌ در دانشگاه تهران، دانشكده فنی دانشگاه تهران و بخش انفورماتیک این دانشگاه اشاره كرده و گفت: «با توجه به شخصیت فردی و اجتماعی فرجی دانا، در موفقیت وی در مدیریت كلان جای تردید نیست‌... وزیر پیشنهادی پایبند به‌ قانون است ‌و تجربه مدیریت وی ‌در بحران‌های سیاسی دانشگاه تهران موفقیت‌آمیز بوده است.» وی مواضع فرجی دانا درباره ناآرامی‌های 18 تیر 1378 را روشن ارزیابی كرد. 
   
  فرجی با پشتوانه علمی ‌و اجرایی وارد این عرصه شده‌ است.
  الهه كولایی، نماینده تهران در مجلس ششم، در موافقت با فرجی دانا تجربه کاری او را موفقیت‌آمیز دانست و گفت: «وزیر پیشنهادی تحول اساسی در دانشكده فنی دانشگاه تهران ایجاد كرده است. وی با پشتوانه علمی ‌و اجرایی وارد این عرصه شده‌ است.»
   
  فرجی ‌دانا در ناآرامی‌های دانشگاه تهران ‌برخوردی ‌مناسب‌ و عقلانی‌ انجام‌ داد.
  سید محمد حسن ابوترابی، نماینده قزوین در مجلس ششم، از جمله موافقان رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی به رضایت هیأت‌علمی دانشگاه تهران از نحوه مدیریت وی اشاره كرده و گفت: «آقای فرجی دانا در ناآرامی‌های اخیر دانشگاه تهران و بعد از آن برخوردی مناسب و عقلانی انجام داد كه حاكی از توانایی وی در عرصه عمل است.»
   
  فرجی دانا از شایسته ترین افراد علمی کشور است.
  سید علی محمد یثربی، نماینده قم در مجلس ششم، از موافقان رأی اعتماد، به تجربیات علمی و عملی رضا فرجی دانا اشاره كرد و وی را از شایسته‌ترین افراد علمی كشور دانست.
   
  عدم رأی اعتماد مجلس ششم 
  در جلسه رأی اعتماد به فرجی دانا به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، از مجموع 220 رأی مأخوذه، 86 نماینده به وزیر پیشنهادی رأی اعتماد (رأی سفید)، 127 نماینده مخالف (رأی كبود) و 7 نماینده نیز رأی ممتنع (رأی زرد) دادند. بدین ترتیب، او پس از نصرالله جهانگرد (وزیر پیشنهادی خاتمی برای تصدی وزارت پست و تلگراف و تلفن در دولت هشتم)، دومین وزیر پیشنهادی خاتمی بود كه موفق به كسب نظر مجلس برای حضور در كابینه نشد.

   

 • +واکنشها به عدم رأی اعتماد مجلس ششم به فرجی

  مهدی کروبی، رئیس وقت مجلس ششم از عدم كسب رأی اعتماد رضا فرجی دانا، وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار تأسف كرده و گفت: «من پیام رئیس‌جمهوری را نیز به نمایندگان اعلام كردم، اما سرانجام فرجی دانا موفق به كسب رأی اعتماد از مجلس نشد.»
  كروبی این موضوع را كه رأی عدم اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رضا فرجی دانا، سیاسی بوده رد كرد و رأی نمایندگان را حق طبیعی آنان دانست.
   
  فرجی دانا صلاحیت تصدی وزارت علوم را ندارد.
  بهزاد نبودی، نایب‌رئیس دوم مجلس ششم با بیان اینكه ایشان می‌تواند سال‌ها رئیس دانشگاه تهران بماند اما صلاحیت تصدی وزارت علوم را ندارد، تأكید كرد: «رأی ندادن به فرجی دانا به منزله مجرم بودن ایشان نیست.»
   
  با انتخاب فرجی دانا دانشگاه از سیاست‌زدگی خارج می‌شد.
  غلامعلی حداد عادل، رئیس فراكسیون اقلیت مجلس ششم نیز در مورد رأی عدم اعتماد به فرجی دانا گفت: «از فضای مجلس این‌گونه استنباط می‌شد كه بعضی‌ها نگران از دست دادن دانشگاه‌ها به عنوان ابزار سیاسی هستند... مسلماً رئیس‌جمهور با در نظر گرفتن همه جوانب وی را پیشنهاد كرده بود و رأی منفی نشانه این است كه تلقی مجلس با تلقی رئیس‌جمهور یكی نیست. با انتخاب فرجی دانا دانشگاه از سیاست زدگی خارج می‌شد اما این به منزله خارج شدن دانشگاه از سیاست نبود.»
   
  حزب مشاركت به برنامه‌های خود رأی می‌دهد نه به برنامه‌های رئیس‌جمهور.
  حمیدرضا حاجی بابایی، نماینده وقت مردم همدان و عضو فراكسیون اقلیت در مجلس ششم، در مورد رأی عدم اعتماد مجلس به فرجی دانا گفت: «علیرغم تأكیدات رئیس‌جمهور، پیام او، تلفن مجدد و اصرار به كروبی، حزب مشاركت به فرجی دانا رأی نداد.»
  او در پاسخ به این پرسش كه آیا رأی ندادن به فرجی دانا را كارشكنی در كار دولت می‌داند یا خیر؟ گفت: «تعبیر دیگری غیر از این نمی‌شود كرد. حزب مشاركت به دلیل كار حزبی به اعضا و برنامه‌های خود رأی می‌دهد و نه برنامه‌های رئیس‌جمهور.»
  حاجی بابایی در پاسخ به این پرسش كه آیا نسبت به این كار منسجم حزبی انتقاد دارد یا خیر؟ گفت: «خیر، كار حزبی منسجم، خوب و پسندیده است به همین دلیل امروز با جرأت گفتم كه مشاركت كار خوب و صادقانه‌ای كرد و از این جهت از احزابی كه ظاهر و باطنشان تفاوت دارد خیلی جلوتر هستند كه این قابل تشكر است.»
   
  فرجی دانا چهره سیاسی نبود.
  احمد شیرزاد، رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ششم در مورد علت رأی عدم اعتماد مجلس به فرجی دانا گفت: «در فضای پس از استعفای معین طبیعی بود كه حد انتظارات از جانشین وی بسیار بالا برود... رأی مجلس نشان داد كه توقع از كسی كه در این سمت می‌نشیند بالاتر است.»
  شیرزاد سیاسی بودن وزیر علوم را مورد تأكید قرار داد و گفت: «سیاسی بودن به معنای حزبی و جناحی بودن نیست بلكه مهم‌ترین عنصر، پایداری و ایستادگی بر روی مواضع است و فرجی دانا چهره سیاسی در این مورد نبود.»
   
  وزیر وزاتخانه‌های دولت جزء سطوح سیاسی کشور محسوب می‌شوند.
  مهدی آئینی، نماینده بیرجند در مجلس ششم، سیاسی و اجرایی بودن وزیر علوم را مهم‌تر از علمی بودن او دانست و گفت: «وزیر وزارتخانه‌های دولت جزء سطوح سیاسی كشور محسوب می‌شوند لذا باید از این نظر مواضع شفاف داشته و سابقه اجرایی آن‌ها مشخص باشد كه در مورد آقای فرجی دانا این ویژگی‌ها وجود نداشت.»

   

 • +حمایت از دانشجویان در حادثه حمله به کوی دانشگاه در 1382

  رضا فرجی دانا در بین سال‌های 1381 تا 1384 ریاست دانشگاه تهران را عهده‌دار بود؛ او در جریان حادثه حمله به کوی دانشگاه در سال 1382، در جمع دانشجویان حاضر شد و ضمن تلاش برای دلجویی از دانشجویان گفت: «در صورت تکرار حمله لباس شخصی‌ها (به دانشجویان، دانشگاه و کوی آن)، استعفا می‌کنم.»

   

 • +واکنش‌ها به احتمال حضور فرجی دانا در کابینه یازدهم

  مردادماه سال 1392، درحالی‌که تنها چند روز تا معرفی کابینه پیشنهادی دکتر حسن روحانی به مجلس باقی مانده بود، در گمانه‌زنی‌هایی که در خصوص افراد کابینه دولت یازدهم صورت می‏گرفت، نام فرجی دانا به عنوان وزیر پیشنهادی علوم به چشم می‌خورد که با واکنش‌هایی همراه بود. 

  حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان در همان روزها در یادداشتی نوشت: «عناصری از اصلاح‌طلبان سعی دارند با فشار به رئیس‌جمهور منتخب فردی را برای وزارت علوم به او تحمیل کنند. این سه گزاره را کنار هم بگذارید؛ اول؛ نگرانی و اضطراب بارها اعلام‌شده دشمنان بیرونی از پیشرفت‌های علمی حیرت‌آور دانشجویان و اساتید ایرانی، دوم؛ خیانت برملا شده اصحاب فتنه در همراهی با دشمنان بیرونی و سوم؛ تلاش کنونی آن‌ها برای تسخیر دوباره وزارت علوم. آیا از کنار هم گذاردن سه‌گزاره یاد شده به این نتیجه نمی‌رسید که اصحاب فتنه به منظور کور کردن خط علم و خوش‌رقصی دیگری برای دشمنان بیرونی در پی تسخیر وزارت علوم هستند؟! برای آن‌ها همین خوش‌رقصی‌ها حائز اهمیت است و نه موفقیت آقای دکتر روحانی.»
  حجت‌الاسلام صدیقی نیز در خطبه‌های نماز جمعه تهران در تاریخ 4 مرداد سال 1392 درباره وزارت علوم این‌چنین گفت: «خدا نکند که دولت دچار غفلت شده و وزیر علوم یا روسایی در دانشگاه‌ها منصوب کند که بوی فتنه می‌دهند؛ یا اینکه جریانات سکولار به عنوان حاشیه در دانشگاه‌ها فضای علمی را کمرنگ کنند.»
  البته در همان زمان که گمانه‏زنی‏هایی در مورد ورود او به کابینه یازدهم مطرح شد همچنین گفته شد فرجی دانا در کانادا به سر برده و از قبول این پست امتناع کرده است.
   
 • +وزیر پیشنهادی وزارت علوم در دولت یازدهم

  بعد از عدم رأی اعتماد مجلس به جعفر میلی‌منفرد به عنوان وزیر پیشنهادی علوم و تحقیقات دولت یازدهم، حسن روحانی، رئیس‌جمهور، جعفر توفیقی را به سمت سرپرست این وزارتخانه منصوب كرد.

  درحالی‌که اكثر گمانه‌زنی‌ها توفیقی را وزیر پیشنهادی دولت می‌دانست، شامگاه 27 مهرماه 1392، دفتر رئیس‌جمهور،‌ نامه حسن روحانی مبنی بر معرفی 3 وزیر پیشنهادی باقیمانده دولت یازدهم را برای تصدی وزارتخانه‌های "آموزش و پرورش"،"علوم، تحقیقات و فناوری" و "ورزش و جوانان" را جهت بررسی صلاحیت آنان از سوی نمایندگان مجلس به دفتر علی لاریجانی رئیس مجلس نهم شورای اسلامی ارسال کرد. ایشان رضا فرجی ‌دانا را به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده بود.

   

 • +چرخه بسته میلی منفرد، توفیقی و فرجی دانا

  پس از استعفای مصطفی معین در سال 1382، خاتمی میلی منفرد را به عنوان سرپرست وزارت علوم منصوب کرد ولی در نهایت فرجی دانا را که آن هنگام ریاست دانشگاه تهران را بر عهده داشت، به مجلس معرفی کرد؛ اما با عدم رأی اعتماد مجلس ششم به وی، جعفر توفیقی گزینه بعدی خاتمی بود که رأی اعتماد مجلس ششم را به دست آورد.
  همین چرخه 10 سال بعد با جابجایی نقش افراد در دولت روحانی نیز تکرار شد. حسن روحانی ابتدا میلی منفرد را به مجلس معرفی کرد که با عدم رأی اعتماد مجلس مواجه شد، سپس توفیقی سرپرست شد تا فرجی دانا گزینه نهایی روحانی برای تصدی وزرات علوم باشد.
   
 • +برنامه ‏های وزیر پیشنهادی علوم

  رضا فرجی دانا در ابتدای برنامه خود، در مقدمه‌ای به نقش انقلاب اسلامی در تغییر و تحولات اساسی در کشور اشاره کرده و آورده بود: «انقلاب اسلامی تغییر و تحولات اساسی در بنیان‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و علمی کشور رقم زد و در حوزه علم و فناوری، اندیشه و رهنمودهای حضرت امام (ره) در مورد دانشگاه و دانشگاهیان سرلوحه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی توسعه علوم، تحقیقات و فناوری گردید... انسجام و یکپارچگی در راهبری کشور با رهبری داهیانه رهبر فرزانه کشور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و تأکیدهای مکرر ایشان بر ضرورت توسعه علمی کشور همچون گذشته راه را برای در نوردیدن افق‌های جدید در حوزه علم و فناوری هموار کرد و باعث ارتقاء بیش از پیش شأن و جایگاه دانشگاه و دانشگاهیان گردید...»
   
  ارائه برنامه ای براساس دیدگاههای مقام معظم رهبری و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی
  وی این برنامه را با رویکردی آینده‌نگر و منعطف و بر اساس اسناد بالادستی دیدگاه‌ها و ابلاغیه‌های مقام معظم رهبری، قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه و تدوین کرده است؛ علاوه براین، دیدگاه‌ها و انتظارات نخبگان و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی در قالب کارگروه آموزش عالی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی و کارگروه تدوین برنامه وزارت اخذ گردیده و بر آن اساس، چارچوب برنامه وزارت متبوع احضاء و تدوین شده است.
  در برنامه فرجی دانا آمده بود: "همان‌گونه که در تدوین این برنامه، تبعیت از اسناد و قوانین بالادستی و مشی اعتدال و خرد جمعی حاکم بوده است، در اجرای آن نیز با کمک، همفکری و همکاری جامعه دانشگاهی، پیگیری نقشه راه ترسیم شده بر مبنای آرمان‌های حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در جهت تداوم پیشرفت علمی کشور مبنای عمل خواهد بود."
   
  مهمترین‏ها در برنامه فرجی دانا
  فرجی دانا در ادامه برنامه خود مهم‌ترین فرصت‌ها: توجه و اعتقاد ویژه مقام معظم رهبری به پیشرفت علمی کشور، دیدگاه‌های ریاست محترم جمهور، مرجعیت علمی و اجتماعی جامعه دانشگاهی در نگاه مردم و...
  مهم‌ترین نقاط قوت: وجود قوانین و مقررات و اسناد بالادستی خاص در حوزه علم و فناوری، سرعت بالای رشد علمی کشور، توسعه تحصیلات تکمیلی و کاهش اعزام دانشجویان به خارج، تنوع‌بخشی در نظام‌های عرضه آموزش عالی، ورود بخش خصوصی به آموزش عالی و ...
  مهم‌ترین تهدیدها: بالابودن میزان بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها، افزایش بی‌رویه مهاجرت دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها، عدم انسجام در نظام سیاست‌گذاری و اجرا در آموزش، پژوهش و فناوری.
  مهم‌ترین نقاط ضعف: فقدان رویکرد درست نسبت به موضوع اسلامی شدن دانشگاه‌ها، عدم تحقق اهداف اجرایی کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی در دانشگاه‌ها، عدم تناسب توانمندی‌های دانش‌آموختگان با نیازهای کشور، عدم تناسب بین رشد کمی و کیفی آموزش عالی، پژوهش و فناوری و ... را بیان کرد.
  و در نهایت به ارزش‌های بنیادین نظام علم و فناوری و اصول و باورهای نظام علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران، حرمت نهادن به مالکیت فکری و رعایت اکید حقوق مرتبط با آن، تاکید به عاملیت بی‌بدیل دانشگاه در توسعه پایدار و متوازن، اعتقاد به آموزش و پژوهش به مثابه سرمایه‌گذاری اشاره کرده بود.
   
 • +واکنشها به گزینه پیشنهادی وزیر علوم دولت یازدهم

  قاسم جعفری، نماینده مردم بجنورد، جاجرم، مانه و سملقان در مجلس نهم، در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت در 28 مهرماه 1392، اقدام رئیس‌جمهور در معرفی نکردن جعفر توفیقی به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت علوم را مثبت ارزیابی کرد و گفت: «اقدام رئیس‌جمهور برای معرفی نکردن توفیقی به مجلس برای اخذ رأی اعتماد اقدامی دور از انتظار؛ اما پسندیده بود از این جهت که صلاح کشور را در نظر گرفت... در طول مدتی که فرجی دانا ریاست دانشگاه تهران را بر عهده داشت کارهای مثبتی از وی دیده شد.»
  جعفری در ارزیابی نظر مجلس نسبت به فرجی دانا، ادامه داد: «تاکنون که مخالفتی با گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دیده نشده و به احتمال خیلی زیاد نظر مجلس درباره وی مثبت است. سه‌شنبه (30 مهر 1392) رضا فرجی دانا برای ارائه برنامه‌های خود میهمان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خواهد بود. با ارائه برنامه‌‌ها از سوی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری بی‌شک راه کسب رأی اعتماد برای فرجی دانا هموار خواهد شد.»
  علی مطهری، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر، در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در 30 مهرماه 1392، با اشاره به معرفی 3 وزیر پیشنهادی «علوم، تحقیقات و فناوری»، «آموزش و پرورش» و «ورزش و جوانان» به مجلس و در پاسخ به سؤالی درباره موضوعات مطرح شده مبنی بر برنامه‌ریزی دولت برای انتخاب جعفر توفیقی به عنوان سرپرست و بعد معرفی رضا فرجی دانا به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس گفت: «به طور حتم دولت روحانی مصمم به معرفی توفیقی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری بود؛ اما طبق اطلاع من رهبر معظم انقلاب با معرفی وی به عنوان وزیر پیشنهادی مخالفت کرده‌اند.»
   
  واکنش لاریجانی به صحبتهای مطهری
  علی لاریجانی، رییس مجلس نهم، در تاریخ چهارشنبه 1 آبان ماه سال 1392، در واکنش به صحبتهای مطهری در خصوص معرفی سه وزیر پیشنهادی باقی‌مانده دولت یازدهم، ارتباط آن با نظر مقام معظم رهبری را مردود دانست و تأکید کرد: «این مسایل به تصمیم قوه مجریه و مقننه مربوط است.»
   
 • +دفاعیات رییس دولت یازدهم از فرجی دانا در جلسه رأی اعتماد

  جلسه رأی اعتماد به سه وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان، یکشنبه 5 آبان ماه سال 1392 در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برگزار ‌شد. طبق آیین‌نامه داخلی پارلمان، پس از ورود مجلس به دستور کار، سخنرانی دکتر روحانی، رییس دولت یازدهم، در دفاع از وزرای پیشنهادی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد. وی در ادامه دفاعیات خود از سه وزیر پیشنهادی، در خصوص رضا فرجی دانا وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری گفت:
  "من در زمینه دانشگاه و آموزش عالی سخن فراوان دارم که در حوصله امروز این جلسه نیست به دلیل اینکه هم فرصت من محدود است و هم حوصله شما محدودتر بنابراین به طور خلاصه بر این نکته تاکید می‌کنم که ما نیازمند به دانشگاهی هستیم که بتواند مهارت‌های لازم را به دانشجو بیاموزد و پس از دوران دانشگاه بتواند به جامعه خدمت رسانی کند. دانشگاه باید به صنعت، تولید، بازار، جامعه و بازار کار متصل شود. چنین وزارتخانه‌ای که می‌خواهد این تحولات را در دانشگاه بر عهده بگیرد نیاز دارد به انسان فرهیخته‌ای که هم اهل علم باشد هم اهل حلم باشد. دکتر فرجی دانا، دارای این شایستگی‌ها هست که بتواند این تحول را در دانشگاه پیگیری کند."
  روحانی ادامه داد: "در اولین لیستی که این دولت برای وزارت علوم آماده کرده بود؛ در میان اسامی نام فرجی دانا هم بود اما وی در آن مقطع به دلیل اشتغالاتش نمی‌توانست مسئولیت را بر عهده بگیرد. فرجی دانا در یک محیط مذهبی مثل قم پرورش‌یافته و در دانشگاه‌های مختلف در آموخته و مدیریت‌های مختلف علمی را از دانشکده تا دانشگاهی مثل دانشگاه تهران، کسب کرده است. برخی از بخش‌های زندگی‌اش در خدمت سپاه پاسداران و دفاع مقدس، صرف شده است. وقتی با وی درباره آینده دانشگاه صحبت کردیم، احساس کردم که در بسیاری از موارد باهم هم نظر هستیم و وی برنامه‌های دولت را پذیرفته است."
   
 • +موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی علوم

  در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی که در تاریخ 5 آبان ماه سال 1392 برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی تشکیل شده بود؛ تعدادی از نمایندگان مجلس در موافقت و مخالفت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی رییس‌جمهور برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سخنرانی کردند. جواد هروی، زهره طبیب زاده نوری، نمایندگانی بودند که به عنوان مخالفان وزیر پیشنهادی علوم سخنرانی کردند.
   
  فرجی دانا چگونه درجه استاد تمامی را با این کارنامه علمی دارد.
  جواد هروی نماینده مردم قائنات در مجلس نهم در مخالفت با رضا فرجی دانا وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری بابیان اینکه آموزش عالی امروز ستون فقرات نظام است و وزیر علوم حساس‌ترین شخص علمی و با کفایت‌ترین و با درایت‌ترین پشتوانه را باید در این عرصه داشته باشد گفت: "آیا آقای فرجی دانا قدرت به دست گرفتن این سکان را در این دریای متلاطم دارد و آیا آشنایی وی با آموزش عالی و بحث آموزش و پژوهش به نحوی هست که بتواند از پس این منصب و جایگاه بر آید؟"
  عضو کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس تصریح کرد: "آیا آقای دکتر از ترکیب هیئت امنای دانشگاه‌های غیرانتفاعی و یا دانشگاه آزاد اسلامی اطلاع دارند؟ بعضی از مباحث کلیدی و بدیهی را در برنامه ایشان مشاهده نمی‌کنم. آیا آقای فرجی دانا با چند سال ریاست یک دانشگاه، اشراف دقیقی به دانشگاه‌های کشور دارند؟ امروز بالغ بر 2 هزار و 500 دانشگاه در این کشور وجود دارد و اینکه هدایت 2500 دانشگاه با هدایت صرفاً دانشگاه تهران تفاوت زیادی دارد."
  هروی با اشاره به لزوم تحول در علوم انسانی گفت: "آیا آقای فرجی دانا توانایی تحول در علوم انسانی را دارد با توجه به اینکه تخصص وی علوم انسانی نیست؟ ایشان با چه پیشینه‌ای می‌خواهند تحول در علوم انسانی و ارتقای جایگاه علوم انسانی را در کشور پیاده کنند؟ کسی می‌تواند در علوم انسانی تحول ایجاد کند که بر آن اشراف داشته باشد. حداقل این است که رشته و تخصص وی علوم انسانی باشد و مطالعات و تحقیقات نیز در این زمینه داشته باشد."
  وی بابیان اینکه آموزش عالی ما متأسفانه آموزش محور است گفت: "سکان این وزارتخانه را باید فردی به عهده بگیرد که با پژوهش یگانه باشد و نه بیگانه تا دانشگاه‌های ما را به سمت پژوهش محوری هدایت کند؛ اما آقای فرجی دانا حتی یک کتاب نیز در کارنامه خود ندارد و تمام مقالات یا کار گروهی بوده و یا کار دانشجویانش بوده است و این را از نمایندگان خواهش می‌کنم که دقت نمایند. فردی را می‌خواهیم انتخاب کنیم که می‌خواهد بر مسند آموزش عالی کشور بنشیند و این موارد جزو بدیهیات است که یک وزیر علوم باید سرآمد ملی و پژوهشی مملکت باشد اما در کارنامه فرجی دانا متأسفانه چنین مسئله‌ای دیده نمی‌شود." وی در پایان برنامه‌های ارائه‌شده از سوی فرجی دانا را کلیشه‌ای خواند و گفت: "به نظر بنده ایشان حتی فرصت اینکه یک بار قانون برنامه 5 ساله پنجم را بخوانند نداشته است."
   
  تضمینی برای عدم تکرار وقایع 78 و 88 با وزیر شدن فرجی دانا وجود ندارد.
  زهره طبیب زاده نماینده مردم تهران در مجلس نهم در سخنانی به عنوان دومین مخالف رضا فرجی دانا وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، برنامه‌های فرجی دانا را ایده‌آلیستی خواند و اظهار داشت: "این برنامه‌ها عملی و کاربردی نیست، ارائه این برنامه‌ها از سوی فرجی دانا نمایانگر عدم اشراف به امکانات و منابع کشور و منابع وزارت علوم است. برخورد ذهنی شما با امکانات موجود مغایرت دارد، برنامه‌های شما شعاری و بدون در نظر گرفتن منابع مالی است و هیچ مسیر مشخص زمان‌بندی برای حل مشکلات و دسترسی به اهداف در برنامه‌های فرجی دانا وجود ندارد." 
  این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنانش خطاب به فرجی دانا تصریح کرد: "خواهشمندم رابطه فکری خود را با مقوله‌های دانشگاه تک جنسیتی، تفکیک جنسیتی کلاس‌ها در حد مقدورات، اجرای اردوهای مختلط در دوران اصلاحات، رعایت کردن ظواهر اسلامی در دانشگاه‌ها، برخورد با دانشجویان و اساتید ستاره‌دار و افرادی که دانشگاه را به صحنه جنگ خیابانی تبدیل کرده بودند، بیان کنید."
  طبیب زاده ادامه داد: "در جریان انتخابات اخیر بارها در مورد دانشجویان ستاره‌دار صحبت شد که صرفاً کارکرد انتخاباتی داشت، اگر منظور شما از استاد و دانشجوی ستاره‌دار، افرادی هستند که سردمدار برپایی تحصن‌ها و تظاهرات دانشجویی و امثال واقعه 16 آذر در فتنه 88 در دانشگاه‌ها و خیابان‌ها هستند که مبادرت به حرمت‌شکنی به عکس امام و رهبر معظم انقلاب کرده‌اند یا عناصری که جریان فتنه 78 کوی دانشگاه را رقم زدند یا چادر نمایشگاه دانشجویان بسیجی دانشگاه علم و صنعت را به آتش کشیدند یا مسائل اخلاقی داشتند که کمیته انضباطی با آنان برخورد کرد، بفرمایید تا مجلس شورای اسلامی در این مقوله مواضع صریح شما را به روشنی بداند."
  طبیب زاده در ادامه سخنانش یادآور شد: "آیا پس از کسب رای اعتماد از مجلس تشکیل دانشگاه‌های تک‌ جنسیتی باید به تاریخ بپیوندد؟ آیا برای نشان دادن سعه‌صدر مسئولین به طیف‌های دانشجویی که سردمدارانشان نظیر علی افشاری‌ها هستند، به آن‌ها فضای باز فعالیت سیاسی می‌دهید؟ آیا دانشجویانی که چادر نمایشگاه بسیج را آتش زدند، بنا بر روحیه نقد‌پذیری، سوختن ارزش‌های دینی را در دانشگاه‌ها مشاهده و برخورد انضباطی با خاطیان به عمل نمی‌آورید؟
  با توجه به سوابق و گرایشات سیاسی شما چه تضمینی وجود دارد که وقایع سال 78 و 88 بار دیگر در دانشگاه‌های تحت مسئولیت شما تکرار نشود و تحصن دانشجویی و اعتصاب‌ها برای برداشتن حصر از سران فتنه شکل نگیرد؟ اردوهای مختلط اعزامی به خارج از کشور با پول بیت‌المال برای مشاهده معماری کشورهای اروپایی که به سفرهای سیاحتی بیشتر شباهت داشت تا اردوهای علمی، چه تضمینی وجود دارد که بار دیگر از سر گرفته نشود و دل مقام معظم رهبری به درد نیاید که زبان به اعتراض نگشایند."
   
  در ادامه جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی، چند تن از موافقین وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در صحن بهارستان به بیان علت موافقت خود با گزینه پیشنهادی رییس‌جمهور پرداختند.
   
  پیوستن فرجی دانا به سپاه پاسداران دلیل بر تبعیت وی از ولایت است.
  علی‌اکبر آقایی نماینده مردم سلماس در مجلس نهم در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی علوم در موافقت با وی اظهار داشت: "توجه ویژه و خاص به اسناد بالادستی، رهنمودهای مقام معظم رهبری، سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه، سند چشم‌انداز و قانون اهداف و وظایف وزارت علوم و تجاری‌سازی نوآوری‌ها، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و سند دانشگاه اسلامی از جمله برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم است."
  وی با اشاره به سوابق فرجی دانا نیز گفت: "فرجی دانا با درجه دکتری به عنوان هیئت‌علمی دانشگاه تهران، استاد تمام در رشته مهندسی برق این دانشگاه و در مسئولیت اجرایی تجارب ارزشمندی دارد. وی در فاصله تعطیلات دانشگاه‌ها در سال 1359 به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و تا بازگشایی دانشگاه‌ها در مسئولیت‌های مختلف در سپاه، به نظام جمهوری اسلامی ادای دین کرد؛ اما با بازگشایی دانشگاه‌ها به اشتغال در وزارت علوم پرداخت."
  آقایی با اشاره به دیگر برنامه‌های فرجی دانا تاکید کرد: "توجه ویژه به موضوع اسلامی شدن دانشگاه‌ها، تحقق اهداف اجرایی کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی، تمرکززدایی در مدیریت آموزش عالی در دانشگاه‌ها، همگرایی و هدفمندی پژوهش‌ها در کشور و افزایش سهم دانش کشور از مهم‌ترین اهداف فرجی دانا است. امروز، هم هدفی و اقبال مجلس با دولت می‌تواند نقطه عطفی در درک متقابل از مسائل کشور باشد؛ رای مثبت و بالا به فرجی دانا نشانه این اهمیت خواهد بود."
  وی ادامه داد: "برخی نمایندگان این سؤال را مطرح کردند که آیا می‌دانید تعداد اعضای کمیسیون آموزش و پژوهش چند نفر است؛ به فرض اینکه وزیر بداند یا نداند، آیا با دانستن این موضوع قطعاً شما به وی رای اعتماد می‌دهید و آیا این از ویژگی‌های یک وزیر است." 
  نماینده مردم سلماس با اشاره به اظهارات طبیب زاده نوری نماینده مردم تهران در مخالفت با وزیر علوم گفت: "تمام تمرکز خانم طبیب زاده بر اعتبارات بود. اعتبارات را مجلس مصوب می‌کند و هیئت دولت آن را پیشنهاد می‌دهد. وزیر، بخشش اعتبار بالا را از خدا می‌خواهد و ما باید این اعتبارات را در اختیار وزیر بگذاریم." 
  آقایی با اشاره به مطرح کردن موضوع تفکیک جنسیتی توسط یکی از نمایندگان افزود: "فرجی دانا در برنامه 28 صفحه‌ای خود 21 بار از مقام تبعیت از رهنمودهای مقام عظمای ولایت نام‌برده و وی به مقام ولایت، امام (ره) و انقلاب اعتقاد دارد و دلیل اصلی این موضوع هم پیوستن به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است."
   
  در زمان فرجی دانا در دانشگاه تهران هیچ‌گونه التهابی را شاهد نبودیم. 
  مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس نهم که به عنوان موافق وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در پشت تریبون مجلس قرار گرفت، با اشاره به انتقادات مطرح‌شده درباره فرجی دانا گفت: "آقای هروی از مشکلات و مسائل جاری وزارت علوم گفتند ولی آقای فرجی دانا تازه قرار است در صورت تأیید مجلس به این وزارتخانه بروند و قرار نیست مشکلات قبل را وی پاسخ دهد."
  نماینده مردم لنگرود انتقاد یکی از نمایندگان به عدم پرداخت به موضوعات دانش بنیان در برنامه فرجی دانا را رد کرده و تصریح کرد: "در برنامه آقای فرجی دانا به این موضوع توجه جدی شده و تمام 74 بند از برنامه ارائه‌شده از سوی وی منطبق بر اسناد بالادستی و برنامه پنجم است."
  نماینده مردم لنگرود با اشاره به تحصیلات فرجی دانا اضافه کرد: "وزیر پیشنهادی علوم از دانشمندان برجسته کشور بوده و سلسله‌مراتب کاری را دنبال و تمام سوابق کاری‌اش در وزارت علوم بوده است." وی مدیریت فرجی دانا در دانشگاه تهران را یادآور شد و تصریح کرد: "در زمان وی در دانشگاه تهران هیچ‌گونه التهابی را شاهد نبودیم و از رشد علمی خوبی برخوردار بودیم."
  نماینده مردم لنگرود با اشاره به اظهارات طبیب زاده گفت: "خانم طبیب زاده از یک طرف می‌گوید که فرجی دانا برنامه ندارد و از طرف دیگر ادعا می‌کند که برنامه‌های وی 20 سال زمان می‌برد تا اجرا شود؛ این اظهارات با یکدیگر در تناقص است البته نگرانی‌های او درست است."
   
  از برنامه‌های اساسی فرجی دانا توجه به مالکیت فکری و جلوگیری از خروج نخبگان است.
  محمدرضا خان محمدی، نماینده مردم ابهر و خرمدره در مجلس نهم، طی سخنانی در موافقت با برنامه‌های رضا فرجی دانا اظهار داشت: "در تقید در سلامت اخلاقی فرجی دانا چه در دوران تحصیل و چه در دوران مسئولیت وی و همچنین در تعامل سازنده با اقشار و تشکل‌های اساتید و دانشجویان در پردیس دانشگاه تهران کسی شکی ندارد و سلامت نفسانی وی بر کسی پوشیده نیست. آقای فرجی دانا با اینکه در رشته برق دارای دکترا است، اما به رشته‌های علوم انسانی نیز توجه دارد و در مدیریت کلان و استراتژیک می‌تواند یک مدیر لایق باشد، چرا که مدیریت کلان تنها 20 درصد تخصص می‌خواهد و 80 درصد بقیه آن تجربه است که فرجی دانا علاوه بر تخصص دارای تجربه‌های بسیاری نیز هست."
  خان محمدی با اشاره به برنامه‌های فرجی دانا گفت: "یکی از موضوعات مهم در بحث دانشگاه‌ها مالکیت فکری است که فقدان این موضوع سبب خروج نخبگان از کشور می‌شود، لذا یکی از برنامه‌های مهم و اساسی فرجی دانا توجه به بحث مالکیت فکری و جلوگیری از خروج نخبگان است. وی همچنین به تحصیل ایثارگران توجه ویژه‌ای داشته است و بیش‌ترین توجه به ایثارگران در دوره مسئولیت وی در دانشگاه تهران صورت گرفته."
   
  اولویت‌های علمی و پیوند زدن علم با صنعت در برنامه‌های فرجی دانا به چشم می‏آید. 
  در ادامه محسن علیمردانی نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس نهم نیز طی سخنانی در موافقت با فرجی دانا اظهار داشت: "باید وزارت مهمی چون وزارت علوم را به فردی مدیر و سالم سپرد که در این میان فرجی دانا علاوه بر اینکه متخصصی برجسته در رشته برق و در دانشگاه‌های معتبر است، دانشمندی شناخته‌شده و مطرح است که می‌تواند دغدغه‌های مقام معظم رهبری، دولت و ملت از آموزش عالی را تحقق بخشد.
  نماینده مردم زنجان تاکید کرد: "اولویت‌های علمی و پیوند زدن علم با صنعت از جمله موضوعات مهمی است که در برنامه‌های فرجی دانا به چشم می‏آید. همچنین انطباق بیشتر محتوا و برنامه‌های آموزشی با مقالات علمی دنیا و کاربردی کردن علوم از جمله نکات مهمی است که فرجی دانا به آن توجه ویژه‌ای داشته است."
  وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: "رویکرد علمی، عقلانی و اعتدالی فرجی دانا می‌تواند بسیاری از کاستی‌ها را برطرف کند و امید است که با دقت نظر و مسئولیت نمایندگان مجلس شاهد این موضوع باشیم که وزارتخانه کلیدی علوم یک مدیر لایق، صالح و سالم را به خود ببیند."

   

 • +دفاعیات فرجی دانا در صحن علنی مجلس

  سید رضا فرجی دانا که به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از سوی دکتر روحانی به مجلس معرفی شده بود؛ در جلسه رای اعتماد مجلس در تاریخ 5 آبان ماه سال 92 طی سخنانی ضمن تشکر از رئیس‌جمهور به دلیل معرفی وی برای این وزارتخانه و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به واسطه اعلام حمایت این کمیسیون از وزیر پیشنهادی به دفاع از برنامه‌های پیشنهادی خود پرداخت. بخشی از دفاعیات فرجی دانا به شرح زیر است: 
   
  رئوس برنامه‌ها با تکیه بر رهنمودهای مقام معظم رهبری و بر پایه اسناد بالادستی شامل قانون اساسی، سند چشم‌انداز 1404، سیاست‌های کلی نظام، قانون برنامه پنجم توسعه، قانون اهداف و تشکیلات وزارت علوم مصوب 1383 و قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان است.
   
  رئوس برنامه پیشنهادی من برای تصدی وزارت علوم در یک مقدمه و 6 سرفصل تقدیم نمایندگان شده است و در آنجا به اختصار گفته‌ام که نهاد آموزش عالی با چه فرصت‌ها و تهدیدهایی روبروست و چه نقاط ضعف و قوتی در شرایط فعلی دارد.
   
  به تعبیر حضرت امام (ره) دانشگاه مبدأ تحولات جامعه است و رهبری نیز علم را سرچشمه قدرت و ثروت ملی معرفی کردند و خوشبختانه در قالب برنامه‌ریزی‌های بنیادین برای توسعه علمی پیشرفت علم و فناوری در کشور در 12 سال گذشته شتابی چشم‌گیر یافته است و ما در این روند با فرصت‌ها و قوت‌های مهمی روبرو هستیم و درعین‌حال چالش‌ها و تهدیدهایی چون عدم انسجام در سیاست‌گذاری و اجرا برای آموزش، پژوهش و فناوری، افزایش بی‌رویه مهاجرت دانش‌آموخته دانشگاه‌ها و بالا بودن میزان بیکاری روبرو هستیم.
   
  عدم تناسب بین رشد کمی و کیفی آموزش عالی پژوهش و فناوری، عدم تناسب توانمندی‌های دانش‌آموختگان با نیازهای جامعه، تمرکز‌گرایی در مدیریت آموزش عالی و ضعف زنجیره تبدیل دانش به فناوری و عدم همگرایی و نبود نهادهای مستقل ارزیابی و اعتبارسنجی از جمله این ضعف‌هاست. من مخالف دانشگاه‌های تک جنسیتی نیستم، البته آن چه مورد تاکید است تقلیل اختلاط است، نه تفکیک جنسیتی.
   
 • +تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت یازدهم

  در جلسه علنی مجلس که در تاریخ 5 آبان ماه سال 1392 به منظور بررسی صلاحیت سه وزیر باقیمانده از کابینه یازدهم تشکیل شده بود؛ بعد از استماع نظرات موافقان و مخالفان و نیز دفاعیات وزرای پیشنهادی، نمایندگان مجلس نهم به سید رضا فرجی دانا، وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری رأی اعتماد دادند. فرجی دانا از مجموع 221 رأی مأخوذه نمایندگان، با 159 رأی موافق و 70 رأی مخالف و 32 رأی ممتنع، به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب شد.

   

 • +استیضاح و خداحافظی از کابینه یازدهم

  29 مرداد ماه سال 1393، جلسه علنی بررسی استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم، به ریاست علی لاریجانی، رییس مجلس وقت و با حضور 216 نفر از وکلای ملت  و 72 صندلی خالی در صحن علنی برگزار شد. 
  طرح استیضاح وزیر علوم 21 مردادماه همان سال پس از پایان فرصت یک ماهه وزیر مربوطه با اصرار نمایندگان خواستار استیضاح و با 51 امضا و در 4 بند از سوی هیأت رئیسه مجلس اعلام وصول شده بود.
  استیضاح کنندگان در نامه ارائه شده به هیأت رئیسه مجلس، دلیل استیضاح خود را عدم پایبندی به رویه‌های قانونی و مصالح کشور، مشی اعتدال و وعده های داده شده در زمان رای اعتماد مجلس و ترویج افراطی گری در دانشگاه ها عنوان کرده بودند. فرجی‌دانا، دومین وزیر استیضاحی در مجلس نهم و اولین وزیر استیضاحی دولت یازدهم بود. در این جلسه 14 نفر از وزرای کابینه، وزیر علوم را همراهی می کردند و رییس جمهور به دلیل سفر استانی در این جلسه غایب بود.
  در جلسه استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم علی رضا زاکانی، غضنفرآبادی، نقوی‌حسینی، قاسم جعفری، آصفری، علی‌اصغر زارعی، نوباوه و نادران در موافقت با استیضاح وزیر علوم و جواد هروی و غلامعلی جعفرزاده در مخالفت با استیضاح سخنرانی کردند. 
   
  متن کامل طرح استیضاح
  متن کامل طرح استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به شرح ذیل است:
  بسمه تعالی
  هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی
  با سلام و تهیات
  احتراماً همان‌گونه که مستحضر هستید دانشگاه‌های کشور محل تربیت نیروی انسانی متخصص، متعهد و دانشمند و کانون اصلی تولید علم و دانش در کشور است و به واسطه همین ارزش و اهمیت است که حضرت امام (ره) دانشگاه را کارخانه انسان‌سازی و ضامن استقلال کشور دانستند و رهبری معظم انقلاب اسلامی، اسلامی شدن آن را خواستار شده و تولید علم و تسریع در دانش‌اندوزی علم را از اولویت‌های ایران اسلامی برشمردند.
  با عنایت به شرایط ویژه کشور و ضرورت عبور عزت‌مدارانه از مقابله با جنگ تحمیلی اقتصادی نظام سلطه به رهبری آمریکا، لزوم آرامش و دقت‌نظر در پرهیز از ایجاد تنش و افراط در محیط‌های علمی صد چندان می‌نماید با کمال تأسف شیوه مدیریت جناب آقای فرجی‌دانا وزیر محترم علوم،‌ تحقیقات و فناوری خلاف مصالح کشور و انتخاب رویه‌ای است که مانع رشد تولید علم و در عوض قرار دادن دانشگاه‌ها در راستای تندروی و افراط است که با شعارهای دولت یازدهم هم تعارض دارد و حاصلی جز عقب‌افتادگی علمی کشور و بی‌ثباتی در حوزه علم و فناوری و ایجاد زمینه تنش و التهاب‌آفرینی در جامعه نخواهد داشت که نشانه‌های آن کاملاً آشکار است.
  از این رو ما امضاکنندگان، مطابق اصل 89 قانون اساسی به دلایل ذیل خواهان استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری به علت عدم پایبندی ایشان به رویه‌های قانونی مصالح کشور، مشی اعتدال و وعده‌های داده شده در زمان رأی اعتماد مجلس و به تبع آن ایجاد و فراهم‌سازی بستر و ترویج افراطی‌گری در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی هستیم.
  1- عدم پذیرش و سرگردانی پذیرفته‌شدگان قانونی بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی و متأسفانه ارائه مجوز پذیرش افراد ردّ صلاحیت شده در این دوره‌ها علیرغم تأکید مراجع ذی‌صلاح و قانونی در کشور و بازگرداندن برخی از اساتید اخراج‌شده توسط هیأت‌های رسیدگی به تخلفات یا مراجع ذی‌ربط دانشگاهی
  2- اعزام گروه‌های سیاسی بعضاً دارای سوابق تندروی در قالب کارشناسان، ارزیابی عملکرد رؤسای دانشگاه‌ها که زمینه ایجاد تنش را در دانشگاه‌ها فراهم نموده و تغییر شیوه انتخاب رؤسای دانشگاه‌ها برخلاف رویه‌های جاری شورایعالی انقلاب فرهنگی برخلاف دستور صریح ریاست محترم جمهوری
  3- منصوب نمودن عناصر دارای سابقه مشخص در فتنه 88 در مسئولیت‌های مهم ستادی ‌وزارتخانه و عزل اشخاص عالم، متعهد و مدیر از برخی دانشگاه‌ها و نصب افراد دارای سوابق تند و افراطی به ویژه در مدیریت‌های میانی دانشگاه‌ها
  4- عدم مواجه درست با تحرکات سیاسی ضد انقلاب و ضد نظام برخی عناصر فعال در دانشگاه‌ها و میدان دادن به برخی نشریات دارای رویکرد ضددینی و گرایشات شدیداً قومی و تجزیه‌طلبانه در محیط‌های دانشگاهی و احیای برخی تشکل‌های افراطی و آشوب‌طلب.
   
  همراهان فرجی دانا در جلسه استیضاح 
  در جلسه بررسی طرح استیضاح رضا فرجی‌دانا، هیات دولت به دلیل سفر استانی رییس جمهور به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌ جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حاضر شدند. 
  از بین 18 وزیر کابینه غیر از فرجی‌دانا وزیر علوم، محمدجواد ظریف وزیر خارجه، گودرزی وزیر ورزش، هاشمی وزیر بهداشت، رحمانی فضلی وزیر کشور، طیب‌نیا وزیر اقتصاد، زنگنه وزیر نفت، جنتی وزیر فرهنگ، واعظی وزیر ارتباطات، پورمحمدی وزیر دادگستری، چیت‌چیان وزیر نیرو، دهقان وزیر نیرو، ربیعی وزیر رفاه و فانی وزیر آموزش و پرورش در جلسه استیضاح وزیر علوم حضور یافتند. 
  سیف رییس بانک مرکزی، نوبخت معاون برنامه‌ریزی رییس‌جمهور، سلطانی‌فر رییس سازمان میراث فرهنگی، ابتکار رییس سازمان محیط زیست، انصاری معاون پارلمانی رییس‌جمهور و صالحی رییس سازمان انرژی اتمی نیز از دیگر حاضرین در جلسه استیضاح فرجی‌دانا بودند. 
   
  اظهارات موافقان طرح استیضاح
  در جلسه استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم علی رضا زاکانی، حجت الاسلام غضنفرآبادی، نقوی‌حسینی، قاسم جعفری، آصفری، علی‌اصغر زارعی، نوباوه و نادران در موافقت با استیضاح وزیر علوم سخنرانی کردند:
   
  علت اصلی استیضاح، قانون‌شکنی، التهاب‌آفرینی و فعال کردن گروه‌های فرقه‌ای و قومی در دانشگاه است.
  علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس نهم شورای اسلامی به عنوان اولین موافق استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سخنانی با ابراز تاسف از اینکه در آستانه هفته دولت راهی جز استیضاح وزیر علوم نمانده است گفت: با این استیضاح سعی داریم مانع ایرادات اساسی در دولت و آسیب‌هایی که به ایران عزیز وارد می‌شود را بگیریم.
  نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه استیضاح‌کنندگان عمدتا از حامیان فرجی‌دانا در روز رای اعتماد به وی بودند اظهار کرد: آنان امروز راهی بجز استیضاح برای اصلاح رویه وزارت علوم نیافتند. علت اصلی طرح استیضاح، قانون‌شکنی، التهاب‌آفرینی و فعال کردن همه گروه‌های فرقه‌ای و قومی و گروه‌گرا در دانشگاه به جای انسان‌سازی در این نهاد مهم است.
  وی با بیان اینکه برای نمونه به چند مورد اشاره می‌کنم، افزود: بکارگیری برخی مسئولان وزارتخانه بدون رعایت آیین‌نامه حراست‌ها مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام برای استعلام نظر وزارت اطلاعات در جهت انتساب مدیران وزارتخانه‌ها بود؛ ممکن است آقای وزیر با استعلامی که اخیراً درباره برخی مدیران از وزارت اطلاعات گرفته‌اند خود را تابع قانون نشان دهند اما سوال این است که چرا پس از یک سال و چرا بعد از طرح مسئله استیضاح اقدام به این کار کرده‌اند؟
  زاکانی ادامه داد: بازگشت عناصر بی‌صلاحیت به دانشگاه‌ها دلیل دیگری برای استیضاح علوم است؛ وزیر محترم اطلاعات دولت یازدهم طی نامه‌ای رسمی به سران قوا به جذب برخی افراد محارب و آشوبگر توسط وزارتخانه علوم و دانشگاه آزاد اعتراض کرد و سند این نامه نیز هم‌اکنون پیش چشم نمایندگان قرار دارد.
  وی اضافه کرد: ما به عنوان نمایندگان مجلس با اسامی اعلام شده از سوی وزارت اطلاعات کاری نداشتیم بلکه سوالمان این بود که چرا بدون استعلام از وزارت اطلاعات این افراد جذب شده‌اند. آن هم کسانی که در آن زمان صلاحیت انتساب در این سمت را نداشتند.
  نماینده مردم تهران اعتراض دیگر استیضاح‌کنندگان را به موضوع هیات‌های جذب اساتید و انتخاب روسای دانشگاه‌ها عنوان کرد و افزود: «علی‌رغم اعتراض شورای عالی انقلاب فرهنگی این رویه غلط ادامه پیدا کرد؛ طبق آیین‌نامه روسای دانشگاه‌ها با معرفی وزیر و تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می‌شود اما آقای فرجی‌دانا به بهانه کسب نظر اساتید هیات‌های 3 نفره‌ای را به دانشگاه‌ها فرستاد که منشأ التهاب‌آفرینی و اختلاف به این دانشگاه‌ها شدند و بعضا با انتخاب‌های سلیقه‌ای، التهاب‌آفرینی کردند.»
  نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به شباهت فعالیت‌های وزارت علوم دولت یازدهم با فعالیت‌های صورت گرفته در اواخر دهه 70 و 80 تصریح کرد: «آقای فرجی‌دانا باید در برابر نشریاتی که درخواست تجزیه ایران را دارند و یا با دعوت از آشوب بی‌اخلاقی را رواج می‌دهند جواب دهند چرا که آیا این نشریات دانشجویی است، چرا که در این نشریات مبانی انقلاب اسلامی وحدت ایران زیر سوال رفته است.»
  زاکانی با اشاره به رویه غلط حاکم بر وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: «اصلاح رویه غلط حاکم بر وزارتخانه یکی از دلایلی بوده است که موجب اعتراض نمایندگان مجلس شده است و باید نسبت به این امر توجه شود.»
   
  آقای وزیر شما به جای اینکه مدیریت کنید مدیریت شدید
  حجت‌الاسلام موسی غضنفر آبادی نماینده مردم بم در مجلس نهم شورای اسلامی نیز به عنوان موافق استیضاح وزیر علوم، با اشاره به تخلفات قانونی فرجی دانا در پست خود گفت:
  «با دلایلی که آنها را بررسی کرده‌ام متن استیضاح را امضا کردم و به دنبال این بودم که پس از بررسی‌های مجددم اگر دلایل را قابل اعتنا ندیدم امضا را پس بگیرم ولی امروز با بررسی‌هایی که انجام دادم اعتمادم به وزیری که به وی رای داده بودم سلب شد.
  فرجی دانا را همانگونه که رئیس‌جمهور بیان داشته است انسانی متدین، محترم و دانشمند می‌دانم و باور عمیق قلبی به این قضیه دارم ولی وظیفه‌ام است که دولت را همراهی و کمک کنم و با توجه به مطالب گفته شده از سوی نمایندگان و دلایلی که ارائه می‌کنم باید بگویم آقای وزیر نمی‌گویم که شما نخواستید فضای دانشگاه آشفته سیاسی شود ولی یقین دارم که نتوانستید مدیریت کنید تا این اتفاق نیفتد و حتی روز به روز بیشتر نشود.
  آقای وزیر شما به جای اینکه مدیریت کنید مدیریت شدید به طوری که برخی می‌گویند با رفتن وزیر علوم هم تغییری در روند حرکت وی به وجود نمی‌آید. براساس قانون یک سرپرست دانشگاه نمی‌تواند بیش از 6 ماه سرپرست باشد ولی در حال حاضر چندین سرپرست بیش از 6 ماه در دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند.
  شما 147 نفر از رد صلاحیت‌شدگان را در مقطع ارشد و 23 نفر دیگر را در مقطع دکتری پذیرفتید؛ از شما نقل شده است که اینها در زمان سرپرستی آقای دکتر توفیقی بوده است. سوال ما این است که نسبت شما با آقای توفیقی چیست؟ آیا در اعتراض به عملکرد او برخوردی با ایشان داشتید؟ چرا در طول مدت 9 ماه تصدی مسئولیت خود علیرغم استعلامی که وزارت اطلاعات به شما داد نسبت به اینها اقدامی نکردید؟‌»
  وی با اشاره به اینکه در میان رد صلاحیت‌شدگان کسانی هستند که سابقه هواداری از گروه تروریستی، چپ و تجزیه‌طلبی و نیز برخی که اهانت به مقدسات داشتند، وجود دارد، گفت: «چرا عناصر فتنه را به دانشگاه راه دادید؟ اگر مصوبه شورای عالی امنیت ملی در مورد ممنوع‌التصویر بودن آنها نبود امروز فیلم این اشخاص را پخش می‌کردید؟ آقای وزیر شما قول دادید که آرامش فضای دانشگاه را حفظ کنید ولی در مقابل چکار کردید که وزیر ضدانقلاب خارج نشین دولت اصلاحات، یکی از سران فتنه و بی‌بی‌سی فارسی و دیگر رسانه‌های معاند از شما حمایت می‌‌کنند.
  نایب‌رئیس کمیسیون قضائی مجلس با بیان اینکه اگر فتنه را درک کرده‌اید پس چرا افراد فتنه‌‌گر را بر سر کار آورده‌اید،‌اظهار داشت: «شما مجلس و تیزبینی آن را باور نکردید در حالی که این مجلس هنوز غیرت دینی دارد و رزمندگان و یادگاران دفاع مقدس هنوز در اینجا حضور دارند.مطمئن باشید از درون مجلس نهم مجلس ششم دیگری بیرون نخواهد آمد. آقای فرجی دانا شما اولین کسی بودید که چرخ‌های اعتدال دولت یازدهم را از مسیر خارج کردید و دیگر صلاح نیست که در این سمت قرار بگیرید.»
   
  چرا شبکه‌های ماهواره‌ای از وزیر علوم حمایت می‌کنند؟
   محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس نهم شورای اسلامی به عنوان سومین موافق طرح استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان اینکه همان اندازه که دشمن به دانشگاه چشم طمع دوخته است نظام به دانشگاه امید دارد اظهار داشت: «نظام در حالی که دانشگاه و دانشجو را سیاسی، اجتماعی و صاحب بصیرت و تفکر می‌داند براین اصل نیز تاکید دارد که دانشگاه محیط علم، عالم و پیشرفت اقتصاد دانش‌بنیان باشد و درگیری‌های جناحی و مسائل سیاسی محیط علمی دانشگاه را آشفته نکند. آقای فرجی‌دانا با این بی‌در و پیکری در فضای دانشگاه نمی‌شود فضا را علمی کرد. آیا خبر دارید از سه مهر سال 92 تا 21 خرداد سال 93 چه اتفاقاتی در دانشگاه‌ها رخ داد؟ که اگر تدبیر نیروهای دلسوز انقلاب نبود به حادثه کوی دانگشاه منجر می‌شد.»
  وی با بیان اینکه بخشی از اتفاقات یک ساله گذشته دانشگاه را براساس مستندات ارائه می‌دهم گفت: «توزیع شب‌نامه منافقان و همچنین شب‌نامه‌هایی در حمایت از آشوب‌گران و عاملان فتنه، انکار علنی معاد و باورهای دینی، زیر سوال بردن واقعه عظیم عاشورا، ممانعت از برگزاری مراسم 13 آبان روز مبارزه با استکبار جهانی، جمع‌آوری بنرهای ضد آمریکایی در زمان شما که بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب و تمام ملت ایران آمریکا دشمن درجه یک انقلاب است و همچنین ترویج کتب ضد انقلاب و تلاش برای آشوب در دانشگاه‌ها از اتفاقات یک سال گذشته دانشگاه‌ها بوده است.»
  وی به برخی اقدامات غیرقانونی در وزارت علوم اشاره کرد و گفت: «هزینه‌کرد پول بیت‌المال برای دستیابی به اهداف شخصی و سیاسی و کارهایی مانند این موضوع چه معنی دارد؟ آیا غیر از این است که بخواهند غائله‌ای مثل 18 تیر جدیدی در دانشگاه‌‌ها رقم بزنند.»
  وی به حمایت شبکه‌های ماهواره‌ای بیگانه از وزیر علوم اشاره کرد و گفت: «چرا باید شبکه‌هایی که با ما دشمن هستند از وزیر علوم دفاع و حمایت کنند؟ رسانه های بیگانه علیه نظام شایعه‌افکنی و سیاه‌نمایی می‌کنند و حال افرادی فضای دانشگاه را به سمتی بردند تا عضو هیأت علمی و ریاست دانشگاه نیز اینگونه جوسازی‌های رسانه‌های بیگانه را دنبال می‌کند. امروز صد نشریه دانشجویی غیرهمسو با نظام منتشر می‌شود که تعداد آن نیز در حال افزایش است و این نشریات برای جریان دانشجویی حاشیه درست خواهد کرد. این نشریات نه فقط در تهران بلکه در شیراز، اصفهان، مشهد و در اکثر دانشگاه‌ها وجود دارد.»
  عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه ترویج فرقه ضاله وهابیت و بهائیت در دانشگاه‌ها شکل گرفته است، گفت: «ما می‌خواهیم نظر آقای فرجی دانا را نسبت به ترویج فرقه وهابیت و بهائیت در دانشگاه‌ها بدانیم.»
  وی با اشاره به آنچه که در یک سال گذشته در وزارت علوم رخ داده است، گفت: «در این مدت سیاه‌نمایی علیه مجلس و صدا و سیما، تطهیر برخی چهره‌های سیاسی مسئله‌دار، کمرنگ کردن نقش استعمار در کودتای 28 مرداد، زیر سؤال بردن پشتوانه نظری ولایت فقیه، تمجید از آقای منتظری، مخدوش دانستن نظریه ولایت فقیه و ده‌ها موارد دیگر در دانشگاه‌ها وجود دارد که امروزه در برخی از نشریات دانشگاهی، این موارد انتشار می‌یابد.
  آصفری در ادامه تصریح کرد: «می‌گویند 16 آذر امسال بسیار آرام بوده است، فیلمی که از برگزاری مراسم 16 آذر در یکی از دانشگاه‌ها پخش شده است نشان می‌دهد چگونه در آن جلسه از فتنه‌گران حمایت می‌شود، آیا این 16 آذر آرامی است؟ نمی‌شود از این مسائل به سادگی گذشت.»
   
  دانشگاه‌ها دارند آبستن فتنه جدید می‌شوند
  حسین نقوی حسینی نماینده ورامین صبح امروز در مجلس به عنوان موافق استیضاح وزیر علوم با اشاره به روابط مجلس و دولت گفت: «این همه توهین، تهدید و تهمت به استیضاح‌کنندگان برای چیست؟ استیضاح کنندگان مگر چه می‌گویند و چه می‌خواهند؟ مگر چه اتفاقی افتاده است که نمایندگان مجلس را زیر سوال می‌برند؟ مگر استیضاح یک امر قانونی نیست و مردم به نمایندگان مجلس رای ندادند تا از حقوق آنها دفاع کند.»
  وی خطاب به فرجی‌دانا خاطرنشان کرد: «آقای وزیر علوم چه کسی از شما رانت، رشته و دانشگاه خواسته است. این همه توهین برای چه؟ من حتی یک بار هم با شما دیدار نکردم. چرا باید اینقدر توهین به نمایندگان مجلس شود. ما همه اصولگرا هستیم و باید از اصول خود ذفاع کنیم. نباید برای ما مهم باشد که نتیجه انتخابات بعد چه خواهد شد  و آیا ما رای خواهیم آورد یا خیر یا اینکه ما را تهدید کنند و به ما تهمت بزنند. ما باید در راستای قسمی که خورده‌ایم تلاش کنیم. دانشگاه‌ها دارند آبستن فتنه جدید می‌شوند و باید مراقب بود. برخی‌ها تهدید می‌کنند اگر استیضاح انجام شود دولت دیگر با ما کار نمی‌کند. نامه‌های ما را جواب نمی‌دهد و با ما مشکل پیدا خواهد کرد. ولی برای ما آنچه که مهم است عمل به قانون و حرکت در راستای آن است.
  انجمن اسلامی دانشگاهی در تهران مراسم افطاری‌ای برگزار می‌کند که نوری‌زاد نیز در این افطاری دعوت بود. چه کسی نوری‌زاد را نمی‌شناسد؟ وی در این جلسه خاطره‌ای را عنوان می‌کند که بنده نمی‌توانم آن را اینجا بیان کنم البته متن آن را به آقای لاریجانی تحویل می‌دهم»
   
  فضاسازی برای بورسیه یکی از دلایل استیضاح وزیر علوم است
  علی اصغر زارعی، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس نهم که به عنوان موافق استیضاح سخن می گفت با بیان اینکه من جزو تلاش کنندگان دریافت رأی اعتماد برای دکتر فرجی دانا بودم که خود نیز شاهد است گفت: «بعد از رأی اعتماد طی 6 ماه و بالاخص در 4 ماه گذشته فرآیندی پیش آمد که حداقل 6 جلسه در مجلس برای بررسی عملکرد وزارت علوم برگزار شد که در 2 جلسه آن رئیس مجلس و برخی از رؤسای کمیسیون ها حضور داشتند.
   با اشاره به بحث بورسیه ها با بیان اینکه ایرادات وارد شده به وزیر علوم موارد دیگری بود اما به یکباره دکتر صدیقی معاون دانشجویی وزارت علوم طی مصاحبه ای به 3 هزار بورس غیر قانونی در دولت گذشته اشاره کرد افزود: کمیسیون آموزش از وزیر علوم برای حضور در جلسه فراکسیون جهت توضیح در مورد این مسائل دعوت کرد اما به جای وی صدیقی حضور یافت همچنین کمیسیون مسئولان قبلی سازمان امور دانشجویان را نیز برای حضور در جلسه فرا خواند.»
  وی با بیان اینکه در همان جلسه مشخص شد براساس گزارش مسئولان حاضر در جلسه افرادی زیر معدل 14 و 16 بورسیه شدند گفت: «مسئولان قبلی نیز اعلام کردند که شورای مرکزی بورس که شورایی است که براساس قانون مجلس تشکیل می شود در همه دولت های گذشته مصوباتی دارد که آن مصوبات نیز باید مدنظر قرار گیرد.»
  زارعی با بیان اینکه کمیسیون برای بررسی این موضوع کمیته ای تشکیل داد که دو جلسه آن در سازمان امور دانشجویان برگزار شد افزود: «من طی دو روز برخی از پرونده ها را از نزدیک مطالعه کردم از ابتدا نیز معلوم بود که لیست ها با عجله تنظیم شده است.»
  نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به علت استیضاح وزیر علوم گفت: «بداخلاقی و فضاسازی در بحث بورسیه ها یکی از دلایل استیضاح وزیر علوم است.»
  زارعی با بیان اینکه در همان جلسه عنوان شد که نمایندگان چنین اقدامی را انجام ندادند بلکه دستگاه های نظارتی اقدام به انتشار اسامی فرزندان بورس شده مسئولان کرده اند، افزود: «عنوان کردیم که پرونده های این افراد را برای بررسی نزد ما بیاورید اما از این امر استنکاف کردند از همان ابتدا تعداد محدودی از پرونده های مسئولین را نزد ما آوردند.»
  زارعی با بیان اینکه برای جلسه بعدی لیست ها بر اساس مصوبات شورای مرکزی بورس که مسئولان قبلی مدعی اعمال کردن آنها بودند اصلاح شد، افزود: «در مجموع بعد از این جلسه مدیر کل امور بورس وزارت علوم نامه ای خطاب به من به عنوان مسئول کمیته تهیه کرد و نتیجه مصوبات اعمال شده کمیسیون قبلی در خصوص معدل وضعیت را تشریح کرد که 22 نفر سال 84 به 4 نفر و 213 نفر به 34 تقلیل یافته است.»
   
  ما دغدغه علمی کشور را داریم
  قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد در مجلس نهم در موافقت با استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پشت تریبون مجلس قرار گرفته و با بیان اینکه ما دغدغه علمی کشور را داریم اظهار داشت: «آقای وزیر آیا از دانشجویانی که از راه‌های مختلف به خارج کشور می‌روند و بلاهای عجیبی سر آنها می‌آید و سپس به کشور بازمی‌گردند خبر دارید؟ و برای پایان‌نامه‌هایی که کپی می‌شود برنامه‌ای در دست انجام دارید؟»
  این نماینده مجلس در ادامه اظهار داشت: مقایسه تعداد مقالات علمی ایران و کشورهای دیگر هم یک هشدار را نشان می‌دهد آهنگ ما آهنگ مناسبی نیست و در واقع درجا می‌زنیم. آیا این هشدار اشکالی دارد؟
  مقایسه رتبه 4 دانشگاه برتر ما را مشاهده کنید. رتبه دانشگاه تهران در سال 92، 712 اما در سال 93، 775 بوده رتبه دانشگاه شریف 973 و الان 1025، رتبه دانشگاه تربیت مدرس 980 و امسال 1206 است که این یعنی عقب‌نشینی و برعکس رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران شاید به دلیل آرامش حاکم بر آن 938 بود که امسال به 838 رسید. آیا این همان نکته‌ای نیست که استاد حدادعادل در شورای عالی انقلاب فرهنگی به رئیس‌جمهور گفت؟ حدادعادل اعلام کرد آقای رئیس‌جمهور دو وزیر دارید که یکی هرچه معرفی می‌کند با رای قاطع یا همه آرا رای می‌آورد و دیگری افرادی که معرفی می‌کند به او می‌گویند نیاورد که رای نمی‌آورد یا کلا رای نمی‌آورد. دلیل این چیست؟
  آقای وزیر دغدغه‌هایی که مجلس به شما در جلسه 16/4/93 منتقل کرد را بنده یادداشت کرده‌ام، استیضاح حق استیضاح‌کنندگان است، مسئله دانشجویان ستاره‌دار، بحث بورسیه‌ها، فضای سیاسی حاکم بر وزارت علوم، روسایی که انتخاب کرده‌اید، ایجاد بحران در دانشگاه‌ها، بازگشت برخی استادان نامناسب، معتدل بودن یک واژه کشدار است، برخی از سرپرستان را می‌شود تغییر داد و حتی رئیس مجلس گفت این جلسه برای تفاهم است و به معنای سد گذاری برای استیضاح نیست و در آخر جلسه نیز بعد از صحبت‌های حضرت عالی رئیس مجلس نکاتی اعلام کرد و گفت بدبینی بد است ولی زور زدن برای توجیه همه‌چیز هم خوب نیست. در ساری و جاری کردن این دغدغه‌ها باید اقدام کرد.
  برخی افراد که موضع تند دارند اگر کنار شما نباشند چه می‌شود؟ افراد خاص را کنار بگذارید، در خصوص بورسیه‌ها هم اصل بر صحت است مگر آنکه خلافش ثابت شود. رفتار خطی در این سطوح واگرایی ایجاد می‌کند. وزیر مصاحبه کند و جایگاه سازمان‌های تصمیم‌گیر مثل شورای انقلاب فرهنگی را رسمیت ببخشد و ده‌ها دغدغه دیگر.»
   
  ما نگران سیاست‌های حاکم بر دانشگاه‌ها هستیم و نه به دنبال استیضاح وزیر علوم.
  بیژن نوباوه نماینده مردم تهران در مجلس نهم در موافقت با استیضاح وزیر علوم پشت تریبون قرار گرفت. در ابتدای نطق نوباوه گزارشی از تبلیغات رسانه‌های خارجی درباره موضوع استیضاح فرجی دانا به درخواست وی پخش شد و نماینده مردم تهران پس از پخش این گزارش گفت: یکی از مهمترین مباحث من افشار جریان رسانه‌ای و هماهنگی ستاد داخلی وزیر علوم و جریانات رسانه‌ای خارج از کشور است.
  هماهنگی گسترده‌ای صورت گرفت تا یک دروغ کثیف به عنوان بورسیه‌ها به جای مطالبات اصلی نمایندگان جایگزین کنند. نماینده مردم تهران با بیان اینکه از این دروغ‌سازی‌ها دو هدف دنبال می‌شد اظهار داشت: اولین هدف انحراف موضوع اصلی استیضاح و نگرانی نمایندگان مردم از انحراف وزارت علوم با مسئله بورسیه‌ها بود و دومین موضوع نیز ناکارآمد نشان دادن وضعیت فعلی مجلس و نمایندگان بوده است.»
  نماینده مردم تهران در مجلس در مورد بحث رشد علمی در کشور، گفت:‌ «آیا رشد علمی ما در زمان شما بوده است یا از قبل وجود داشته؟ آیا سلول‌های بنیادین و پیشرفت نانوتکنولوژی در زمان تصدی شما رخ داد؟ وی افزود:‌ آیا این تفکرات الحادی احمدی‌روشن‌‌ها را تربیت کرد؟ ما دانشگاهی می‌خواهیم که تهرانی‌مقدم تربیت کند. در حقیقت ما نگران سیاست‌های حاکم بر دانشگاه‌ها هستیم و نه به دنبال استیضاح وزیر علوم. نشریه هنجارشکن «مکث» با تیتر «فاتحه این سپاه را باید خواند» در مقدمه خود می‌آورد که ما می‌خواهیم طعم تند نقد را بر هر نهادی که تاکنون از نقد مصون مانده است جاری کنیم و نوک انتقاد ما متوجه سپاه پاسداران است.»
   نوباوه با تأکید بر اینکه حتی کوموله نیز اینگونه نمی‌نویسد گفت:‌ «شما فرمودید 58 درصد روسای دانشگاه‌ها تغییر کرده‌آند من می‌پرسم چند درصد آنان افراد همسو با سیاست‌های شما هستند؛ در همدان 8 نفر را که همه رزمنده بوده و PHD دارند تغییر دادید.»
  نوباوه در پایان با یادآوری اینکه قطع کردن رگ دست امیرکبیر شریان‌های علمی کشور را قطع کرد و ما را صد سال به عقب برد، گفت: «نمی‌خواهیم دانشجو تربیت کنیم که سر از استانفورد دربیاورد.»
  در طول سخنرانی نوباوه مستندی پیرامون برنامه‌های رسانه‌های بیگانه درباره موضوعات مطرح در خصوص استیضاح وزیر علوم به نمایش درآمد. در هنگام پخش این مستند لاریجانی گفت: چرا حرف‌های بی‌ربط را اشاعه می‌دهید. ممکن است رسانه‌ای حرف مزخرفی بگوید، چرا حرفی را که رسانه بی‌ربطی راجع به کلیت مجلس می‌گوید اشاعه می‌دهید؟ 
  نوباوه در واکنش به اظهارات رئیس مجلس گفت: اظهارات من با توجه به این فیلم بیان می‌شود و در صورت عدم پخش آن حرفی برای گفتن ندارم. 
  گفتنی است در این فیلم مسائلی همانند بورسیه‌ها در رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی و صدای آمریکا مورد بررسی قرار گرفته بود.
   
  نگرانی ما از این است که دانشگاه به باشگاه سیاسی تبدیل شود
  الیاس نادران، نماینده مردم تهران در مجلس نهم در جلسه استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان موافق استیضاح صحبت کرد و گفت: «مسئله‌ای که درباره استیضاح‌ها وجود دارد آن است که بهتر بود وزیر علوم به موارد استیضاح مورد به مورد پاسخ می‌داد چرا که در زمانی که امضاها گرفته شد تعداد آن 50 و امروز به 60 عدد رسیده است و اگر بنا بود امضا گرفته شود تعداد آن به بیشتر از این حد می‌رسید. دغدغه ما این است که مسائل دانشگاهی تحت الشعاع مسائل انحرافی و سیاسی قرار گرفته است و از زمانی که در اسفند‌ماه به جمع‌بندی رسیدیم که کار وزارت علوم جز با استیضاح به نتیجه نمی‌رسد این امر را اعلام کردیم که تلاش نمایندگان بر این بود که در این زمینه موارد را اصلاح کند اما لجبازی‌ها نسبت به تصمیمات گذشته در این امر مانع شد.»
  این نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه دانشگاه تهران توسط سرپرست اداره می‌شود تصریح کرد: «در بین این همه مدیران هیچ فرد لایق و همفکری با شما وجود نداشت که از وی در اداره دانشگاه تهران استفاده کنید. آیا ما سیاه‌نمایی می‌کنیم. من نمی‌دانم که نشان دادن این فیلم به صلاح بود یا خیر اما رسانه‌های بیگانه از مخالفین استیضاح‌کنندگان دفاع می‌کنند.
  نادران با بیان اینکه نگرانی ما از این است که دانشگاه به باشگاه سیاسی تبدیل شود، گفت: با توجه به اینکه شما به خاطر دهن‌کجی به مجلس یا هر دلیل دیگری افرادی را سرکار گذاشته‌اید این امکان را ایجاد کرده است که دانشگاه جولانگاه احزاب شود و ما نگرانیم که فتنه دیگری همچون فتنه 88 شکل بگیرد. آیا حق نداریم نگران باشیم.»
  نادران با بیان اینکه ما در این مجلس استیضاح‌هایی را انجام داده‌ایم، گفت: «ما عهد اخوت با کسی نبسته‌ایم و در گذشته هم با استیضاح‌هایی که داشته‌ایم این موضوع را نشان داده‌ایم.
  وی تأکید کرد: وزیر علوم ما را متهم می‌کند که از وی دانشگاه و دانشکده خواسته‌ایم ولی آیا ما چنین چیزهایی را خواسته‌ایم و شما به ما ندادید و حال به خاطر این موضوع استیضاح می‌شوید. باید به فکر روز قیامت باشیم زیرا روز قیامت ما هستیم و عدل الهی.»
  این نماینده مجلس با بیان اینکه من برای اینکه کسی خوشش بیاید این حرف‌ها را نمی‌زنم اظهار داشت: «ما بارها به وزیر تذکر دادیم حتی التماسش را کردیم و خواستیم برای رفع نگرانی‌های ما قدم بردارد ولی هیچ قدمی از طرف وی برداشته نشد. با توجه به شرایط امروز جریانات درگیر با فتنه 88 فرصتی پیدا کرده‌اند که برای محیط دانشگاهی ما اظهارنظر و تعیین تکلیف می‌کنند. من با اعداد و ارقام کاری ندارم من اتفاقاتی را می‌بینم که در کف دانشگاه‌ها رخ می‌دهد.»
   
  نمایندگان مخالف با استیضاح
  حدود 270 نفر نیز بدون حتی وجود یک برگه در پرونده شان بورسیه شده اند.
  غلامعلی جعفرزاده، نماینده مردم رشت در مجلس نهم شورای اسلامی در مخالفت با استیضاح وزیر علوم با بیان اینکه‌ مشکلاتی وجود دارد گفت: «کسی می تواند ادعا داشته باشد که وزیری که منصوب می شود ابداً مشکلی در کار او وجود نداشته باشد.
  شیوه حل مشکلات در استیضاح نیست و به شدت بر این نکته تأکید دارم که برای برطرف کردن دغدغه های نمایندگان بدترین گزینه یعنی استیضاح انتخاب شد در حالی که روش های مختلفی را در پیش رو داشتیم که می توانستیم آن را طی کنیم و به استیضاح نرسیم.»
  این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با طرح این سؤال که چه کسی از استیضاح خوشحال خواهد شد گفت: «بروید ببینید افراطیون فراری خارج از کشور چه بوق و کرنایی راه انداختند،‌ چرا می خواهید از استیضاح چنین نتیجه ای را بگیرید؟ ما به دنبال این هستیم که چه کسی را از گردونه مدیریت در فرایند استیضاح خارج کنیم؟ خود شما در جلسات متعدد گفتید که وزیر علوم از ولایتمداران است و نماز شب می خواند و مؤمن و معتقد است و ما بر این اساس به وزیر رأی دادیم.»
  نماینده مردم رشت در مجلس با اشاره به اینکه ما هم قبول داریم در عملکردش دچار اشکالاتی است افزود: چرا هفته دولت را برای استیضاح انتخاب کردید؟ چرا آبی به آسیاب افراطیون فراری خارج از کشور و داخل کشور و معاندین ضد انقلاب ریختید؟ فیلمی در اینجا پخش شد که کاملا درست بود اما برای چه زمانی بود؟ چرا نمی گویید برای چه زمانی بود؟ فیلم بعد از جریان بعد از روز کوی دانشگاه و به دستور مسئولین به آقای توفیقی بود تا جریان کوی دانشگاه را مهار کند.»
  عضو کمیسیون برنامه،‌بودجه و محاسبات مجلس گفت: «بحث بورسیه ها به عنوان یکی از بحث های داغ استیضاح مطرح شد که بر اساس آمارها حدود 3 هزار نفر در این کشور به هر دلیلی بورسیه شدند و وزیر علوم پس از اطلاع از این آمارها گفت که وزارت علوم بر حسب وظایف قانونی و با احترام به دولت قبلی این گزارش ها را پیگیری می کند.»
  وی با تأکید بر اینکه حدود 700 نفر بدون هیچ قانون و دستورالعملی بورسیه شده اند گفت: «در این پرونده حدود 270 نفر نیز بدون حتی وجود یک برگه در پرونده شان بورسیه شده اند. حال چگونه می خواهید جواب مردم را بدهید، همان جوانانی که نخبه هستند و می خواهند بورسیه شوند.»
   
  وزارت علوم در تحقق عدالت آموزشی کارآمد عمل کرد
  جواد هروی نماینده مردم قائنات در مجلس در مخالفت با استیضاح رضا فرجی‌دانا گفت: «در روز بررسی رأی اعتماد به دکتر فرجی‌دانا نگران از این بودم که کشتی توسعه علمی کشور در ساحل بدنامی به گل ننشیند و ناخدایان علمی به خس و خاشاک تمسک نورزند. 9 ماه پیش از ترس این مسائل نمایندگان را به پرهیز از سراسیمگی در انتخاب وزیر فراخواندم  و در آن روز به عنوان مخالف وزیر امروز سخن گفتم.»
  هروی با تاکید بر اینکه کارنامه کوتاه فرجی دانا قابل تقدیر است، گفت: «جای آن دارد که بدون هیچ تعلل جناحی کارنامه کوتاه اما روشن وزارت علوم در دولت تدبیر و امید را بررسی کنیم.»
  عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از رفتار برخی رسانه‌ها در قبال وزارت علوم گفت: «ارائه آمار و اطلاعات دقیق ساماندهی نحوه صحیح توزیع اعتبارات آموزش دولتی و تعامل بالا با کمیسیون از مهمترین نکات مثبت وزارت علوم با کمیسیون آموزش است.
  وزارت علوم در طی چند ماه گذشته به طور شفاف هنگامی که بسیاری از وزارتخانه ها در بحث اقتصاد مقاومتی با شعار برخورد کردند این وزارتخانه به صورت عملیاتی ورود پیدا کرد و گام عملی برداشته است؛ یکی از مهمترین مباحثی که در سیستم آموزش عالی کشور معطل مانده بود بحث ارتباط دانشگاه با صنعت است که برای اولین بار فرجی دانا با شکل عملی به این قضیه ورود پیدا کرد و ما شاهد عملیاتی شدن ارتباط دانشگاه و صنعت بودیم.»
  نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی افزود: «یکی از وزرات خانه هایی که در چند ماه گذشته به تبعین و  تدوین برنامه های خود در راستای اقتصاد مقاومتی پرداخته وزارت علوم می باشد و تاکنون وزارت علوم کتابهای بسیاری را در راستای منویات مقام معظم رهبری و اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی ایران و تلاش عملی در جهت تحقق بخشیدن به این موارد چاپ کرده است.»
  هروی ادامه داد: «چرا نمایندگان استیضاح کننده این اقدامات را نمی بینند، در این جا لازم است وارد بحث جدی بورسیه ها شویم در سخن برخی از نمایندگان استیضاح کننده گفته شده که اگر هر تخلفی در این بحث انجام شده باشد باید بررسی شود. اساس قضیه در بحث بورسیه های غیرقانونی این موضوع است و من عضو کمیته بررسی پرونده بورسیه های 3 هزار نفری بودم و آنچه که گفته می شود مستند به اسناد است.
  از حدود سال 80 به بعد پدیده بورس که از سالهای گذشته برداشته شد برای اینکه داوطلبان بورس دو گروه بودند ،‌گروه اول نخبگان و شاگرد اولی های دانشگاهها و گروه دوم مربیان تمام وقت دانشگاهها می باشند. یعنی امکان ورود افرادی که ضعف بنیه علمی دارند به بورس وجود ندارد لذا یک فیلتر اساسی وجود  داشت که امروز هم این فیلتر در دوره دکترا به نام آزمون این مقطع است. از این رو از سال 85 دستورالعمل شورای بورس است که جایگزین آزمون اعزام بحث شورای بورس عملیاتی می شود.
  در تمام پرونده هایی که در تمام مدت بررسی شد فقط دو امضا از وزرای وقت وجود دارد و آنچه که تحت عنوان بورسیه های تبدیل به داخل انجام می شده است عملا از نگاه وزیر به دور بوده و خود وزرا اطلاعی نداشتند و سوال اساسی این است که چگونه در یک کشور وزرا از اینکه چند هزار نفر بورس شده و خبر نداشته اظهار نظر هایی در این زمینه بیان می شود. بنابراین از سال 87 در دستورالعمل شورای بورس این نکته اضافه می شود که آنهایی که خدمات برجسته فرهنگی انجام میدهند می توانند از بورس استفاده کنند.»
   
  چهره های مشهوری که استیضاح فرجی دانا را امضا نکردند
  در روزهایی که بسیاری از موافقان وزیر علوم در شبکه های اجتماعی کمپین حمایت از وزیر را راه اندازی کرده بودند، خبرگزاری ایسنا نام 50 نماینده امضا کننده این استیضاح را منتشر کرد. لیستی که شامل برخی اعضای جبهه پایداری و فراکسیون اصولگرایان به عنوان فراکسیون اقلیت مجلس بود. در این بین عدم حضور اسامی نمایندگانی چون حجت الاسلام روح الله حسینیان، حجت الاسلام حمید رسایی و کوچک زاده به عنوان نمایندگان مشهور منتقد دولت در این لیست از نکات قابل توجه بود:
   
  کوچک زاده
  کوچک زاده از جمله نمایندگانی بود که سابقه آشنایی اش با فرجی دانا، امضای او را پای برگه استیضاح نبرد. روزهایی که  کوچک زاده  در دانشگاه شیراز درس می خواند و با فرجی دانا هم دانشگاهی  و هم فکر بود.
  روایت کوچک زاده از هم فکری فرجی دانا با خودش این است که او در سالهای ابتدایی انقلاب فرجی دانا را به عنوان «یک بچه مذهبی خوب و فعال و به عنوان پاسدار » می شناخته است. 34 سال بعد از سال 58 نیز وقتی 25 دی ماه 92 رسانه ها خبر از شکایت او از وزیر علوم به همراه دو نماینده دیگر دادند، مصاحبه کرد و گفت که علی رغم انتقادهایی که نسبت به فرجی دانا دارد اما از او هیچ شکایتی نکرده است. از آن تاریخ هم مصاحبه ای بر ضد فرجی دانا از سوی کوچک زاده انجام نشد و کسی از موضع شخصی او نسبت به وزیر علوم خبر نداشت.
   
  رسایی و حسینیان 
  رسایی و حسینیان نیز چهره هایی بودند که استیضاح را امضا نکردند، اما از مدافعان اعلام وصول این استیضاح بودند. 8 تیر ماه 1393 بود که حسینیان از قول هیات رئیسه برای اعلام وصول استیضاح فرجی دانا خبر داد و بعد هم گفت که موضوع «انتصابات و بحث لغو بورسیه‌های دولت گذشته»، مهم‌ترین محورهای استیضاح است.
   
  احمد توکلی
  الیاس نادران به عنوان نماینده سه دوره مجلس از جدی ترین دنبال کنندگان استیضاح فرجی دانا بود و در هفته های منتهی به استیضاح بیشترین مصاحبه را در این خصوص داشت. احمد توکلی رفیق صمیمی نادران در مجلس نیز امضاء خود را پای استیضاح فرجی دانا نبرد. با این حال نظر توکلی به نادران نزدیک بود. این موضوع را می شد از مصاحبه های توکلی بیشتر درک کرد. جایی که او از « لجاجت» فرجی دانا انتقاد کرده و گفته بود که وزیر علوم«تفاهم بین مجلس و دولت»را از بین برده است.
   
  حداد عادل
  رئیس فراکسیون اصولگرایان نیز اگر چه چهره اصلی کمیته ای بود که قرار بود به نمایندگی از مجلس رفتار و عملکرد فرجی دانا را در یک ماه رصد کند، اما مرور آخرین اظهار نظر های او حاکی از این است که او هم در جمع موافقان استیضاح قابل دسته بندی است. برخلاف روزهایی که در مجلس ششم از نمایندگانی بود که برای رای آوری فرجی دانا رای جمع می کرد و در مقابل اکثریت اصلاح طلب مجلس ششم مدافع وزیر علوم بود.
   
  محمد رضاباهنر
  محمد رضا باهنر نائب رئیس مجلس نهم هم مرد دیگری بود که در قبال وزارت علوم «سیاست سکوت» را بر روش های دیگر ارجح دانست. آخرین باری که فعالیت جدی او در یک استیضاح دیده شد به روزهای مجلس پنجم باز می گردد. روزهایی که باهنر و حسینی وزیر ارشاد دولت دهم هر دو از مهاجرانی انتقاد کردند و او را برای این وزارتخانه مضر دیدند.
  در ماههای منتهی به استیضاح نمی توان مصاحبه ای از باهنر درباره وزارت علوم یافت، ولی جعفری یکی از نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری که سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس نهم بود می گوید که برخی چهره های تاثیر گذار مجلس از جمله باهنر نیز «دغدغه ها و انتقادات جدی نسبت به وزیر علوم» داشتند. 
   
   
  بیانیه فراکسیون روحانیت مجلس در حمایت از استیضاح
  به دنبال درخواست استیضاح وزیر علوم از سوی 51 نفر از نمایندگان مجلس نهم، فراکسیون روحانیت مجلس وقت بیانیه‌ای را در همین راستا منتشر کرد که متن این بیانیه به شرح زیر است:
  با شروع کار دولت یازدهم و رأی اعتماد به آقای دکتر فرجی‌دانا،‌برای تصدی وزارت علوم،‌تحقیقات و فناوری، با بکارگیری برخی از فعالان در جریان فتنه و منحرفین در مسئولیت‌های مهم و تغییرات وسیع و بکارگیری آنها در سطح گسترده وزارتخانه و دانشگاه‌های کشور به گونه‌ای که شرایط التهاب آفرین و پر تنش دانشگاه‌ها را در سال‌های 78 و 88 تداعی کرد،‌بحث استیضاح ایشان مطرح شد.
  پس از اعلان وصول استیضاح، ریاست محترم مجلس آقای دکتر لاریجانی،‌آقای دکتر حداد عادل و نیز شورای منتخب استیضاح‌کنندگان، برای برطرف کردن مشکلات موجود،‌جلسات متعددی را تشکیل دادند، ولی متأسفانه همکاری مطلوبی از جانب ایشان حاصل نگشت،‌لذا، اکثریت قاطع فراکسیون روحانیت برای دستیابی به پاسخ شایسته به ندای مراجع عظام تقلید،‌عالمان، فضلاء، دانشگاهیان و عموم ملت شریف و انقلابی ایرانی اسلامی، ادامه مسئولیت آقای دکتر فرجی‌دانا را به مصلحت نمی‌بیند.
   
  پخش فیلم فعالیت یک سرپرست دانشگاه و توفیقی در فتنه و اظهارات فرجی‌دانا درباره فتنه‌گران
  در حین سخنان نقوی حسینی، نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس نهم در موافقت با استیضاح رضا فرجی‌دانا، فیلمی از دیدار وزیر علوم با تشکل‌های دانشجویی در 30 تیر سال 1393 به نمایش درآمد.
  در بخشی از این فیلم حضور سرپرست فعلی دانشگاه شهید چمران اهواز (دکتر دعایایی) در تجمع فتنه‌گران در سال 88 هم به نمایش درآمد. پخش اظهارات توفیقی در جمع متحصنین فتنه 88 از دیگر بخش‌های این فیلم بود.
  در بخشی از این فیلم که به دیدار تشکل‌های دانشجویی با وزیر علوم در ماه مبارک رمضان اختصاص داشت، یکی از دانشجویان اظهاراتی پیرامون فعالیت فتنه‌گران در دانشگاه‌ها مطرح می‌کند که وزیر علوم پاسخ می‌دهد: متأسفم که سیستم اطلاعاتی این مملکت آنقدر عقب‌مانده است که .....
  نقوی حسینی که پخش فیلم در حین اظهارات او صورت گرفت، در واکنش به اظهارات وزیر در این فیلم اظهار داشت: سیستم اطلاعاتی کشور رد کرده (اشاره به حضور یکی از مسئولان دانشگاه‌ها در جمع فتنه‌گران)، سیستم اطلاعاتی کشور بسیار قوی است و به شما اطلاع داده اما شما نپذیرفتید.
  بخشی از این فیلم نیز تصاویر حضور سرپرست فعلی دانشگاه چمران اهواز (دکتر دعایایی) در جمع فتنه‌گران در سال 88 را به نمایش درآورد.
  بخش دیگری از این فیلم نیز به قرائت بیانیه توسط دکتر دعایایی اختصاص داشت.
  در حین پخش این بخش از اظهارات وزیر، تصاویر جعفر توفیقی در فیلم پخش شده در مجلس به نمایش درآمد. همچنین در بخشی از این فیلم، اظهارات جعفر توفیقی در جمع متحصنین فتنه 88 پخش شد که در آن وی بیان می‌کند: «واقعیت این است که تجربه خود من این است که در اتفاقی به اندازه این اتفاقی که افتاد روحیه مردم را جریحه‌دار نکرد. اینگونه متأسف و متأثرشان نکرد، آن هم در این سطح ملی، اینکه ما به رأی مردم توهین کنیم، در رأی آنها دستکاری کنیم و متأسفانه رأیی را به اسم کسانی بگذاریم که حریم اخلاق و ادب و همه چیز را فروریختند».
  توفیقی در ادامه بیان می‌کند: «از هر جنبه نگاه می‌کنیم خود این تأسف و تألم بسیار گسترده است. ما رأی به شخصیت سالم، مدیر، باتقوا و مدبری مانند مهندس موسوی را بگیریم و به اسم کسانی بنویسیم ... که انقلابیون چندروزه هستند؛ جالب است».
   
  حاشیه ها
  در پایان جلسه استیضاح حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس نهم کاغذی را بالای سر خود نگه داشته بود که روی آن نوشته شده بود "دوپینگ لاریجانی هم جواب نداد".
   
  و سرانجام... رای عدم اعتماد
  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح روز چهارشنبه، 29 مرداد سال 1393 و در جریان بررسی طرح استیضاح رضا فرجی‌ دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کابینه یازدهم بعد از استماع توضیحات وی و سخنان موافقان و مخالفان وی، با 145 رأی موافق، 110 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع از مجموع 270 نماینده حاضر در صحن، با "عدم‌اعتماد" به فرجی‌دانا موافقت ‌کردند و بر این اساس اولین وزیر استیضاحی دولت یازدهم، نتوانست مجدداً رأی اعتماد مجلس را کسب کند.

   ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر