دمیتری مدودف

 

دمیتری‏آناتولیوویچ مدودف، سومین رئیس جمهور روسیه در فاصله بین سال‌های 2008 تا 2012 است. وی در سال 2012 به عنوان نخست وزیر روسیه انتخاب شد. 

 


امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -زندگینامه

  دمیتری آناتولیوویچ مدودف (Dmitry Anatolyevich Medvedev)، در 14 سپتامبر سال 1965 برابر با 24 شهریور سال 1344، در سن پترزبورگ، دومین شهر بزرگ روسیه به دنیا آمد. پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه در این شهر، در سال 1987، در رشته حقوق از دانشگاه دولتی "لنینگراد" فارغ‌التحصیل شد. مدودف در اوایل دهه 1990 در کمیته روابط خارجی شهرداری سن پترزبورگ که ولادیمیر پوتین ریاست آن را به عهده داشت، فعالیت می‌کرد.

  از نوامبر سال 1999 تا دسامبر 1999 (در دوره نخست وزیری پوتین) معاون دفتر نخست وزیر و پس از آن تا 30 اکتبر 2003 معاون دفتر ریاست جمهوری روسیه بود و سپس به سمت ریاست این دفتر منصوب شد. مدودف از 14 نوامبر سال 2005 تا پیش از ریاست جمهوری، معاون نخست وزیر روسیه بود. وی در فاصله بین سال‌های 2008 تا 2012 رییس جمهور روسیه بود و بعد از انتخاب مجدد پوتین به ریاست جمهوری در سال 2012، به عنوان نخست وزیر روسیه انتخاب شد. 

   

 • +انتخاب به عنوان سومین رئیس جمهور روسیه

  مدودف در 7 می سال 2008 میلادی، پس از مراسم ادای سوگند رسماً به عنوان سومین رئیس جمهور روسیه کار خود را آغاز کرد. در دو سال پایانی دوره اول 8 ساله ریاست جمهوری پوتین اتفاقاتی در روابط او با حریفانش در داخل و خارج رخ داد که پوتین را بر آن داشت که مسئله تعیین جانشین و تنظیم مناسبات قدرت در کرملین را به صورت یک دستور کار دائمی دنبال کند. 
   
  پروژهٔ انتخاب مدودف برای جانشینی پوتین 
  به طور مشخص از پائیز سال 2007 بود که در زمزمه رفتن رهبران هم عصر پوتین یعنی "ژاک شیراک" و "تونی بلر" محافل سیاسی غرب پروژه یک بازی سیاسی برای جانشینی پوتین را کلید زدند. در این مدت تلاش‌های گسترده و ماهرانه‌ای برای تأثیرگذاری و یارگیری از چهره‌های سیاسی روسیه صورت گرفت.
  در مواجهه با این تلاش‌ها بود که رئیس جمهور وقت روسیه، پوتین، حرکت گام به گام خویش برای دور کردن “بحران خلأ قدرت و بن بست سیاسی” از کرملین را شروع کرد؛ یعنی درست از وقتی که پوتین در میان بهت و حیرت ناظران خبر از رفتن خود از کرملین داد.
  او در همان حال که به موجی از شایعات و گمانه‌زنی‌ها درباره تمدید ریاست جمهوری خویش پایان داد؛ نقشه انتقال قدرت را به صورت جزء به جزء به اجرا درآورد. در این راستا پوتین در این مدت کابینه را غربال کرد و به چند جابجایی کلیدی در پست‌هایی مانند شورای امنیت ملی روسیه و یا وزارت دفاع دست زد. همه این تدارک‌ها و تغییرات یکی پس از دیگری روی شطرنج سیاست روسیه به اجرا درآمد تا به تعبیر پوتین روسیه پیچ خطرناک انتخابات فوریه 2008 را که موعد تعیین جانشین او بود به آرامی پشت سر گذارد و از موضوعی که حریفان غربی‌اش تهدید اصلی برای آینده او خوانده بودند یک فرصت بسازد.
  بحث معرفی "مدودف" شاید آخرین حلقه از این طرح چند مرحله‌ای بود. پوتین برای اجرای این حلقه مهم از سیاست جانشینی، منتظر نتایج انتخابات دسامبر ماند. آرای انتخابات دولتی روسیه این اطمینان را به پوتین داد که در رأی‌گیری سه ماه بعد نامزد حزب حاکم و یا هر کسی که رئیس جمهور وقت روسیه یعنی ولادیمیر پوتین روی اسمش به عنوان وارث سیاسی دست بگذارد، تقریباً بدون رقیبی جدی در معرکه انتخابات روسیه حرف اول را خواهد زد. 
   
  حمایت همه‌جانبهٔ پوتین 
  به این صورت بود که ولادیمیر پوتین در ملاقات با رهبران احزاب "روسیه واحد”، "روسیه عادل"، "حزب کشاورزی" و "نیروی شهروندی" تصمیم تاریخی خود را اعلام کرد و گفت که از نامزدی دمیتری مدودف، معاون اول نخست وزیر وقت و نامزد واحد این 4 حزب نزدیک با کرملین، پشتیبانی می‌کند. دفاعیات پوتین در این انتخاب روشن بود که بر پایه چه اصولی مطرح خواهد شد، رهبر روسیه بیش از هر چیز بر دو ویژگی مدودف تأکید کرد یعنی همان ویژگی‌هایی که در واقع ریسمان اصلی اتحاد تکنوکرات‌های کرملین با پوتین شناخته می‌شوند؛ ابتدا پایبندی مدودف به راه و میراث تفکر پوتین و دوم اعتماد عمیق خویش به توانایی دستیارش.
  پوتین گفت: «نامزدی مدودف این امکان را می‌دهد که سیاستی که طی 8 سال پیش از آن (زمان رهبری خود پوتین) پیش برده شده است همچنان ادامه یابد. من او را بیشتر از 17 سال می‌شناسم و طی این همه سال‌ها با او همکاری خیلی نزدیک داشته‌ام و از این نامزد با اطمینان طرفداری و حمایت می‌کنم.»
  این دو توصیه ولادیمیر پوتین درباره مدودف در واقع کد و رمز مبارزه در انتخابات ریاست جمهوری روسیه محسوب می‌شد، مدودف در این میدان وارث سیاسی پوتین و سایه‌ای از حضور او بود.  
   
  پیروزی مدودف
  سرانجام مدودف در انتخابات ریاست جمهوری روسیه پیروز و در 7 می سال 2008 میلادی به عنوان رئیس جمهور روسیه طی مراسمی در کاخ کرملین، سوگند یادکرد.
   
 • +تمرکز بر پیروزی پوتین در انتخابات 2012

  مدودف بعد از پیروزی از آنجا که تنها رابطی برای ادامه ریاست جمهوری پوتین محسوب می‌شد تمرکز ویژه‌ای بر روی پیروزی ولادیمیر پوتین در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 را آغاز کرد زیرا پیروزی پوتین در سال 2012 مترادف با امضای رسمی حکم نخست وزیری مدودف بود.
  وی در این راستا اعلام کرده بود: «با توجه به افزایش رقابت سیاسی در این کشور حزب "روسیه واحد" باید تمرکز فعالیت خود را روی پیروزی قاطع "ولادیمیر پوتین" در انتخابات ریاست‌جمهوری قرار دهد.»
  این اظهارات مدودف همزمان با انتخاب "سرگی ناریشکین" یکی از نزدیکان "ولادیمیر پوتین" نخست‌وزیر وقت این کشور به عنوان رئیس دومای روسیه از طرف حزب حاکم روسیه ایراد شد.  
   
  نخست وزیر پوتین در سال 2012
  سرانجام در 4 مارس 2012، ولادیمیر پوتین چنان چه انتظار می‌رفت بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری روسیه شرکت و پیروز انتخابات شد.
  در 8 می 2012 هم به سنت از پیش طراحی‌شده نمایندّگان پارلمان روسیه با اکثریت آرا با نخست وزیری رئیس جمهوری پیشین این کشور موافقت کردند.
  بر این اساس مدودف با کسب 299 رأی موافق و 144 رأی مخالف به عنوان نخست وزیر جدید روسیه معرفی شد و به این ترتیب رئیس جمهوری پیشین یک روز پس از تحویل کرسی خود به پوتین، ریاست هیئت دولت این کشور را عهده‌دار شد. 
   


ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر