حزب مؤتلفه اسلامی

 

حزب مؤتلفه اسلامی (جمعیت هیأت‏های مؤتلفه اسلامی) از ائتلاف 3 هیأت مذهبی مسجد امین الدوله، مسجد اصفهانی ها و هیئت مسجد شیخ علی در سال 1342 شمسی تأسیس شد. اعضای هیئت‏های مؤتلفه بدون این عنوان از مهر 1341 در ارتباط نزدیک با امام خمینی (ره) بودند. اعضای هیئت مؤتلفه عمدتاً از افراد باسابقه در مبارزات سیاسی بودند و محرک اصلی آنها اندیشه اسلامی و دینی بود. این گروه که برای روحانیت بخصوص روحانیون مبارز ارزش فراوان قائل بودند بعد از درگذشت آیت الله کاشانی به سوی امام خمینی(ره) جذب شدند. 
 

امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -شکل‏ گیری

  حزب مؤتلفه اسلامی، همزاد با نهضت امام خمینی(ره) در سال 1342 تأسیس شد و بیش از چهار دهه سابقه دارد. تشکلی که از بسیاری جهات بی نظیر است و هیات مؤسس آن توسط امام (ره) گزینش شده و در حضور ایشان تاسیس شده است. 

  این تشکل اسلامی که با نام‌های هیات‌های موتلفه اسلامی، جمعیت هیات‌های موتلفه اسلامی، حزب موتلفه اسلامی و... نیز شناخته می‌شود، در شکل گیری و هدایت قیام 15خرداد 1342نقش داشت. موتلفه اسلامی، اصل مبارزاتی خود را بر مبارزه سیاسی نهاد اما پس از تبعید امام خمینی (ره) شاخه نظامی آن، مبارزه نظامی را آغاز نمود و با ترور حسنعلی منصور (نخست وزیر شاه که کاپیتولاسیون را به تصویب رسانده بود) مهم‌ترین اقدام مسلحانه خود را در کارنامه خویش ثبت کرد چرا که این ترور توسط محمد بخارایی عضو گروه نهضت آزادی انجام شد.

  پس از دستگیری سران اولیه آن، بقایای آنرا شهیدان رجایی و باهنر اداره کرده و موتلفه دوم را راه اندازی نمودند. این جمع در پوشش کارهای فرهنگی، اقتصادی و... مبارزات سیاسی را تا تشکیل ستاد استقبال از حضرت امام (ره) ادامه داد. در این ستاد افرادی همچون عسگراولادی، بادامچیان، عراقی، شفیق، توکلی بینا، رخ صفت، سعیدمحمدی، اسلامی، مقصودی و... از موتلفه حضور جدی داشتند.

  مؤتلفه اسلامی تجربه سه نسل را در توشه دارد؛  نسل اول که در میانه میدان و ایثارگرانه در انقلاب شکوهمند اسلامی نقش اساسی ایفا نمود، نسل دوم  که در جبهه های نبرد با منافقین داخلی و دشمنان خارجی و سازندگی‌ها خوش درخشید و نسل سوم که با بهره‌گیری از تجربه دو نسل در کار ساختن ایران اسلامی آباد، آزاد وشاد تلاش می‌کند.

  این تشکلی رضایت امام (ره) را در آغاز فعالیت جلب کرد و تا پایان عمر پربرکت امام خمینی (ره) به او وفادار ماند. حزب مؤتلفه اسلامی مورد عنایت ولی فقیه، مراجع معظم تقلید، روحانیت کشور و چهره‌های ماندگار در انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بوده و هست.

   

 • +بررسی دوره‌های فعالیت حزب مؤتلفه اسلامی

  دوره 1341 تا 1344

  این دوره با آغاز نهضت امام خمینی (ره) شروع شد و رهبران و عناصر موثر مؤتلفه اسلامی در خدمت امام (ره) و روحانیت مبارز در صحنه‌های جهاد و فعالیت‌ها حضور فعال داشتند. بخش عمده ای از تلاش های این دوره عملکرد فرهنگی این تشکل را شامل می گردد. برگزاری سخنرانی ها جهت ارتقای بینش عمومی، برگزاری کلاسهای آموزشی برای اعضا، همکاری در انتشار نشریات بعثت و انتقام و ... حضور 4 نماینده امام (ره) در مؤتلفه اسلامی به عنوان اعضای شورای فقاهتی در این دوره به غنای فرهنگی عملکرد این حزب افزوده بود که می توان به دوره آموزشی «انسان و سرنوشت» شهید مطهری برای رابطین فرهنگی حوزه های حزب اشاره نمود.

   

  دوره 1344 تا 1349

  با دستگیری رهبران اولیه، مؤتلفه اسلامی به اقتضاء شرایط جامعه تغییراتی در مدیریت و شبکه تشکیلاتی خود پدید آورد و فعالیت‌های کاملاً مخفی در جهت زیرسازی حرکت آینده و فرهنگ‌سازی انجام داد و نیز حفظ جریان مبارزه همه جانبه با سلطه‌گران طاغوتی فعالیتهای مخفی را در پیش گرفته بود. مدیریت این دوره با شهید محمد جواد باهنر، شهید رجایی، شهید محمد صادق اسلامی، و برخی برادران دیگر بود.

   

  دوره 1349 تا 1354

  این دوره دوران مبارزه مخفی است و مؤتلفه اسلامی ضمن انجام فعالیتهای مخفی سیاسی، به فعالیتهای دیگر از جمله فعالیتهای فرهنگی پرداخت. اردوهای تفریحی آموزشی (اردوهای رفاه و شرکت سبز)، نمایش فیلمهای جهان با رعایت موازین اسلامی(شرکت فیلم در خدمت دین)، آموزشگاه‏های اسلامی (مجتمع آموزشی رفاه) بخشی از عملکرد فرهنگی این دوره است که به واقع در برخی از عرصه ها پیشگام تحولات گسترده  بوده است. در این دوره نیز نقش شورای روحانیت بسیار پر رنگ است و در بسیاری از موارد مذکور شهید بهشتی نقش هدایت کننده و آغازگر حرکتهای نوین را بر عهده داشته اند.

   

  دوره 1354 تا 1356

  پس از آشکار شدن انحراف سازمان مجاهدین خلق و جنایتهای آنان و گروههای کمونیست، بار دیگر مؤتلفه اسلامی نقشی محوری را در سازماندهی افراد و ارتباط با روحانیت مبارز و امیددهی و حفظ روحیه مبارزین مسلمان بر عهده گرفت. پاسخ به شبهات التقاطی و تلاش برای آموزشهایی جهت ارتقای بینش مبارزین از جمله اقدامات فرهنگی این دوره بود. این دوره سخت‌ترین دوره فعالیت مؤتلفه اسلامی به حساب می‌آید. مدیریت داخلی زندانها با شهید اسدالله لاجوردی،‌ شهید مهدی عراقی، حبیب‌الله عسگراولادی، اسدالله بادامچیان و ... و مدیریت بیرونی با شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید باهنر و... بود.

   

  دوره 1356 تا 1357

  حزب مؤتلفه اسلامی در این دوره با لبیک به پیام امام خمینی (ره) در اردیبهشت 56، در خدمت روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نقش اساسی در ایجاد تشکیلات مخفی و سازماندهی مبارزین مسلمان داشت. یاران حزب مؤتلفه اسلامی در کمیته استقبال ازامام (ره) و سازماندهی انتظامات 60 هزارنفره برای ورود امام به ایران و اداره مراسم بهشت زهرا(سلام الله علیها) و اقامتگاه امام (ره) نقش اساسی داشته‌اند. در این دوره نیز فعالیتهای فرهنگی یکی از اصلی ترین اقدامات این حزب به حساب می آید.

  دوره 1357 تا 1366

  در این دوره، مؤتلفه اسلامی با اجازه امام خمینی (ره) در حزب جمهوری اسلامی فعالیت کرد و عناصر آن خدمات مؤثری در این حزب شهیدپرور داشتند. در این دوره مؤتلفه اسلامی با یارانی همچون شهیدان مهدی عراقی، علی درخشان، اسدالله لاجوردی، محمد صادق اسلامی و آقایان حبیب الله عسگراولادی،‌ اسدالله بادامچیان، مصطفی حائری‌زاده، مرحوم سعید امانی همدانی و... که عضو شورای مرکزی حزب جمهوری بودند و دیگر اعضای خود با تمام توان در راه اهداف متعالی مؤسسین این حزب تلاش نمود. در این دوره همچنین فعالیتهای گسترده ای در امور فرهنگی و تبلیغی حزب جمهوری اسلامی توسط یاران مؤتلفه اسلامی انجام گردید که می توان به انتشار کتب فراوان ، نشریاتی همچون نشریه داخلی عروه الوثقی و... برگزاری کانونها و یادبودها و ... اشاره نمود. این امر تا آنجا بود که شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی دبیرکل وقت حزب در یکی از سخنرانی های خود حزب جمهوری اسلامی را در ادامه حرکت مؤتلفه اسلامی در پیش از انقلاب توصیف نمود.

   

  دوره 1366 تا 1367

  پس از تعطیلی حزب جمهوری اسلامی، مؤتلفه اسلامی در این شرایط بنا به نظر امام خمینی (ره) انسجام احتیاطی خود راحفظ کرد و در ایجاد تشکلهای اسلامی «صنفی ـ سیاسی» کوشش جدی داشت.

   

  دوره 1367 به بعد

  در این دوره با کسب اجازه و تأیید صریح امام خمینی (ره) و پس از رحلت ایشان با تأیید رهبر معظم انقلاب بطور مستقل به تجدید سازمان تشکیلاتی اقدام کرد و با کسب مجوز رسمی از وزارت کشور در سال 71 به عنوان «جمعیت مؤتلفه اسلامی» راهی نو را پی گرفت و در سال 82 نیز در چهلمین سالگرد تأسیس با نام «حزب مؤتلفه اسلامی» ادامه طریق داد. ‌

  در این دوره جایگاه‏هایی در ساختار حزب تحت عنوان آموزش و تبلیغات به صورت مشخص به امور فرهنگی می پردازند. همچنین هفته نامه شما، ماهنامه ذکر و سایتهای حزب مؤتلفه اسلامی بخشی از رسالت فرهنگی حزب را بر دوش دارند. مؤتلفه اسلامی هر ساله با برگزاری بیش از دهها کانون در تهران، جلسات مختلف در استانها و شهرستانها، سهم بسزایی در توسعه سیاسی و فرهنگی کشور دارد. کتاب ها و جزوه های منتشر شده از طرف مؤتلفه و شخصیتهای آن، مقالات، سخنرانیها، برنامه‌های تبلیغی و آموزشی، همراهی و همفکری در تهیه و طراحی لوایح مفید برای کشور و مردم، برگزاری اردوهای تفریحی، آموزشی و انتشار جزوات آموزشی، خبرنامه‌ها و ویژه‌ نامه‌ها، گوشه‌هایی از خدمات گسترده حزب مؤتلفه اسلامی در این دوره است.

   ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر