ارتش آزاد سوریه

 

الجیش السوری الحر از گروه‌های تروریستی مسلح است که پس از آغاز بحران سوریه در این کشور در 29 ژوئیه 2011 به فرماندهی «ریاض موسی ریاض الاسعد» و جمعی از نظامیان جداشده از ارتش سوریه شکل گرفت تا به مبارزه مسلحانه علیه نظام سوریه بپردازد. 

 


امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -شکل گیری

  ارتش آزاد سوریه (الجیش السوری الحر) در تاریخ 29 ژوئیه 2011 یعنی چهار ماه و نیم پس از آغاز بحران این کشور در 15 مارس 2011 به فرماندهی «ریاض موسی ریاض الاسعد» و جمعی از نظامیان فراری و جداشده از ارتش سوریه تأسیس شده بود. پیش از آغاز به کار ارتش آزاد، حرکت دیگری به نام «افسران آزاد سوریه» توسط سرهنگ حسین هرموش از نخستین افسران بلندپایه جداشده از ارتش شکل گرفته بود. ناظران، گروه افسران آزاد را هسته و پایه آغازین شکل‌گیری ارتش آزاد دانستند.

   

 • +مؤسس ارتش آزاد سوریه

  «ریاض موسی ریاض الاسعد» در سال 1961 م در منطقه «جبل الزاویه» از توابع استان ادلب در شمال سوریه در خانواده‌ای سنی به دنیا آمد. زادگاه او کانون شکل‌گیری جماعت «اخوان المسلمین» سوریه و مخالفت‌ها و اعتراض‌ها علیه نظام بود. 
  موسی الاسعد در 19 سالگی به نیروی هوایی ارتش سوریه ملحق شد و به عنوان مهندس پرواز خدمت کرد. وی طی 21 سال خدمت در نیروی هوایی مدارج ترقی را پشت سر گذاشت و به درجه سرهنگی در یگان 22 تیپ 14 نیروی هوایی ارتش سوریه رسید؛ اما با آغاز بحران سوریه در 4 ژوئیه 2011، جدایی خود از ارتش سوریه و قیام علیه نظام را اعلام کرد و 25 روز بعد از آن یعنی در 29 ژوئیه 2011 گروهی تروریستی به نام «ارتش آزاد» سوریه را تأسیس کرد.
  وی در 8 اکتبر 2011 حدود 3 ماه بعد از اعلام تشکیل ارتش آزاد به ترکیه گریخت تا از ترکیه عملیات این گروه تروریستی را در سوریه هدایت کند. او تا دسامبر 2012 م فرمانده ارتش آزاد سوریه بود که بعد از او سلیم ادریس فرماندهی را برعهده گرفت.
   
  گروه‌های ارتش آزاد
  ارتش آزاد سوریه شامل 37 گروه و تعداد افراد هر یک از این گروه‌ها بین 17 تا 23 فرد مسلح بود. این در حالی است که خود مدعی است حدود 40 هزار فرد مسلح در اختیار دارد. 
  از مهم‌ترین گروه‌های تشکیل‌دهنده ارتش آزاد سوریه گردان خالد بن الولید، گردان فاروق، گردان محمد طلاس و گردان الناصر صلاح الدین را می توان نام برد.

   

 • +مبادی و اهداف مورد ادعای ارتش آزاد

  اصول و مبادی مورد ادعای ارتش آزاد
  ارتش آزاد سوریه پس از تأسیس، اصول و مبادی را اعلام و ادعا کرد که براساس این اصول و مبادی عمل خواهد کرد؛ درحالی‌که عملکرد این گروه کاملاً بر خلاف اصول و مبادی مورد ادعای آن بود.
  این اصول عبارتند از: متعهد بودن تمام عناصر این گروه به اجرای اصول و مبادی قوانین بشر دوستانه و به خصوص حمایت از شهروندان و اهداف غیرنظامی؛ تلاش تمام عناصر این ارتش برای براندازی نظام در سوریه؛ محافظت از میراث فرهنگی و تمدنی سوریه و محافظت از اموال عمومی و جلوگیری از غارت و چپاول آن. 
   
  اهداف ارتش آزاد
  هدف ارتش آزاد سوریه در بیانیه تأسیس این گروه، کمک به مردم سوریه در دستیابی به آزادی و تحقق خواسته‌هایشان که با سرنگونی نظام در سوریه، نمود پیداکرده و دستگیری و بازداشت سران نظام و محاکمه آن‌ها بیان شده است.
  ارتش آزاد سوریه مهم‌ترین کمک‌های خود به مردم سوریه را حمایت از تظاهرات کنندگان مسالمت‌جو که به دنبال احقاق حقوق مشروع خویش هستند، کمک به اهالی مناطق آسیب‌دیده و فراهم کردن زمینه رسیدن کمک‌های بشر دوستانه به این مناطق، آزادی زندانیان دربند نظام سوریه، تجدیدنظر در ساختار دستگاه‌های امنیتی و نظامی سوریه، کمک به مردم این کشور جهت بنای دولتی مدنی بر اساس اصول دمکراتیک، آزادی،عدالت و مساوات و حفظ وحدت ملت، یکپارچگی اراضی سوریه و تحویل عاملان جنایت علیه مردم سوریه به دادگاه‌های عادلانه بین‌المللی معرفی کرد و بیان داشت: «ارتش آزاد پایه و اساس ارتش ملی سوریه را در آینده تشکیل خواهد داد.»
   
 • +حامیان ارتش آزاد

  با اعلام تشکیل گروه مسلح ارتش آزاد، کشورهایی که به وجود آورنده بحران در سوریه بودند و هر روز بیش از پیش بر آن دامن می‏ردند، حمایت مالی و تسلیحاتی و رسانه‌ای خود از این گروه مسلح تروریستی را اعلام کردند.
   
  حمایت عربستان از ارتش آزاد برای فشار بر ارتش و نظام سوریه
  ریاض الاسعد در 20 فوریه 2011 در گفت‌وگو با روزنامه «الرای» صراحتاً از حمایت‌های گسترده «عبدالله بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان، از گروه‌های مسلح تروریستی وابسته به ارتش آزاد در سوریه تقدیر کرد و با تمجید از مواضع ضد سوری رژیم عربستان سعودی و شخص «سعود الفیصل»، وزیر امور خارجه این رژیم، گفت: «ما مواضع جناب ملک عبدالله و قرار گرفتن امیر سعود الفیصل در کنار سوری‌ها را ارج می‌نهیم و بر نقش عربستان سعودی و کشورهای خلیج {فارس} در حمایت از ارتش آزاد در تمام زمینه‌ها از جمله نظامی حساب بازکرده‌ایم.»
  این گفته ها در حالی بود که عربستان سعودی علاوه بر جنگ سیاسی و رسانه‌ای علیه رژیم سوریه، به حمایت مالی و تسلیحاتی از شورشیان این كشور اقدام کرد. طی برخی گزارش ها، عربستان در صدد اجرای پروژه «عراقیزه» كردن سوریه برآمد و با كمك قطر به ایجاد شاخه ای نظامی از بازماندگان القاعده در عراق پرداخت؛ علاوه بر آن با حمایت تركیه درصدد تحركات میدانی و ایجاد ناامنی و انفجارات در سوریه اقدام کرد و از سوی دیگر با حمایت های سنگین مالی از جمله پرداخت حقوق عناصر «ارتش آزاد سوریه» به عنوان ابزاری برای تشویق عناصر ارتش سوریه به فرار و افزایش فشارها بر نظام سوریه، بهره برداری کرد. 
  نقش دیگر عربستان در بحران سوریه به روابط این كشور با سران معارضین سوری بازمی گردد. انتخاب تركیب جدید هیأت رئیسه «ائتلاف ملی سوریه» در اوت 2013، همسویی بیشتری با عربستان داشت. 
   
  قطر، مهم‌ترین حامی ارتش آزاد
  کشور «قطر» بی‌تردید یکی از مهم‌ترین حامیان ارتش آزاد سوریه پس از عربستان سعودی است که از هیچ کمکی به این گروه تروریستی دریغ نکرد. «بسمه قضبانی»، مسئول روابط خارجی شورای ملی سوریه در 6 اوت سال 2012 در گفت‌وگو با «رادیو یک اروپا» به طور رسمی اعلام کرد که دو کشور قطر و سعودی به ارتش آزاد اسلحه ارسال کردند؛ بنابراین گروه های وابسته به این ارتش از طریق قطر و عربستان علاوه بر سلاحهای سبک و نیمه سنگین، به سلاحهای سنگین نیز دست یافتند.
   
  مجهز شدن ارتش آزاد به موشک های ضد هوایی توسط آمریکا
  شبکه العربیه در 17 اوت 2012 اعلام کرد که یک منبع آگاه در میان معارضان سوری مقیم آمریکا به این شبکه اطلاع داد، ارتش آزاد سوریه به 14 فقره موشک ضدهوایی از نوع پیشرفته استینگر ساخت آمریکا دست یافته است و تأکید کرد که این اقدام آمریکا با اطلاع کشورهای ترکیه و عربستان سعودی صورت گرفته است؛ حتی یک منبع در وزارت دفاع آمریکا، خبر مربوط به دستیابی ارتش آزاد به 14 موشک استینگر را مورد تأیید قرار داد و گفت: «این موشک‌ها از طریق استان اسکندرون ترکیه و با اطلاع مقامات این کشور و آمریکا به دست ارتش آزاد رسیده است.» 
   
  کمکهای مالی و تجهیزاتی انگلیس به ارتش آزاد
  انگلیس به عنوان یکی از حامیان مالی گروه تروریستی ارتش آزاد سوریه، کمک های تجهیزاتی بسیاری به مخالفان سوری کرد. «ویلیام هیگ»، وزیر امور خارجه وقت انگلیس در اوت 2012 اعلام کرد که کشور متبوعش 5 میلیون پوند انگلیسی به ارتش آزاد سوریه در راستای تهیه تجهیزات مخابراتی و مواد دارویی کمک کرده است. وی همچنین از کمک‌های تجهیزاتی به ارتش آزاد سوریه نیز پرده برداشت که به این ترتیب میزان کمک‌های انگلیس به مخالفان سوری را به بیش از 5 میلیون پوند رساند. 
   
  پاریس، حامی شورشیان ارتش آزاد سوریه
  در خصوص حمایت‌های فرانسه همین کافی است که «ژان مارک آیرو»، نخست‌وزیر وقت فرانسه، در سپتامبر 2012 اعلام کرد: «پاریس از شورشیان ارتش آزاد سوریه حمایت می‌کند.» نخست‌وزیر فرانسه در گفت‌وگو با شبکه رادیویی PMS به این موضوع اشاره کرد و گفت: «فرانسه تجهیزات ارتباطی در اختیار شورشیان سوری قرار می‌دهد.» پیش از این نیز «فرانسوا اولاند»، رئیس‌جمهوری وقت فرانسه در راستای سیاست‌های ضد سوری کشورش اعلام کرده بود: «فرانسه کسانی را که برای سوریه آزاد و دموکراتیک تلاش می‌کنند، مورد حمایت همه جانبه و واقعی قرار خواهد داد و این کمک حتی در زمینه‌های عملیاتی نیز خواهد بود.»
   
  ترکیه، پایگاهی برای آموزش اعضای این گروه تروریستی
  در میان حامیان ارتش آزاد نمی‌توان از ترکیه یاد نکرد. در واقع ترکیه واسطه‌ای میان ارتش سوریه و کشورها و طرف‌های حامی این ارتش است؛ بگونه ای که دولت اردوغان پایگاه‌های متعددی برای آموزش اعضای این گروه تروریستی در مرزهای کشورش دایر کرد که آموزش آن‌ها را افسران و نظامیان ارشد سابق آمریکایی، انگلیسی، ترک و حتی صهیونیستی برعهده گرفتند. علاوه بر این ترکیه با باز گذاشتن مرزهای خود زمینه انتقال سلاح و افراد مسلح و کمک‌های مالی به گروه‌های این ارتش را فراهم و با احداث بیمارستان‌های صحرایی مجروحان عملیات مسلحانه گروه‌های وابسته به ارتش آزاد را مداوا کرد.
   
 • +روی‌گردانی حامیان ارتش آزاد

  ارتش آزاد سوریه در طول 23 ماه بحران سوریه نتوانست اهداف مورد نظر غرب و رژیم‌های عربی را در این کشور محقق کند، این موضوع موجب شد تا کشورهای غربی از معارضان سوری و توانایی آنان جهت براندازی نظام در سوریه ناامید شوند و در پی یافتن راه‌حل سیاسی برای خروج از بحران سوریه باشند.
   
  کاهش کمک‌های فرانسه به ارتش آزاد به دلیل نگرانی از وجهه بین‌المللی پاریس
  سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه، گزارشی به دولت این کشور از آخرین وضعیت حاکم بر ارتش آزاد سوریه تقدیم کرده و از پاریس خواستند تا از میزان کمک‌های نظامی و تسلیحاتی خود به گروه‌های ارتش آزاد بکاهد. 
  در این گزارش 2 دلیل مهم برای کاهش کمک‌های نظامی و تسلیحاتی به ارتش آزاد اشاره شده بود: اول آنکه ارتش سوریه در عملیات‌های خود علیه گروه‌های مسلح ارتش آزاد همواره بخش قابل ملاحظه‌ای از سلاح‌های آنان را ضبط کرده است و دوم، گروه‌های مسلح وابسته به ارتش آزاد، این سلاح‌ها را به جهادی‌های تکفیری مشغول مبارزه در سوریه می‌فروشند. 
  در این گزارش به دولت فرانسه تأکید شده بود این میزان سلاح ارسالی به معارضان مسلح سوری هیچ‌گاه آن‌ها را در براندازی نظام در سوریه موفق نخواهد کرد، افزون براینکه افتادن این سلاح‌ها به دست ارتش سوریه بیش از پیش دست داشتن فرانسه در امور داخلی سوریه را به اثبات می‌رساند که این نمی‌تواند امری خوشایند برای پاریس در عرصه بین‌المللی باشد.
   
  حمایت یک‌بعدی آمریکا و روی‌گردانی از حمایت مالی و نظامی ارتش آزاد
  بنا به اطلاعاتی از سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه، آمریکا از حمایت مالی و نظامی گروه‌های مسلح ارتش آزاد روی‌گردانی کرده و تأکید کرد که آمریکا تنها به حمایت سیاسی از این گروه‌ها اکتفا خواهد کرد.
  کمیته امنیت ملی آمریکا گزارشی به کاخ سفید ارائه داد؛ این کمیته به دولت آمریکا توصیه کرد: «به دنبال براندازی نظام سوریه از طریق عملیات‌های مسلحانه چه توسط ارتش آزاد و چه توسط دیگر تشکل‌ها و سازمان‌های جهادی تکفیری نباشد، چراکه این امری محال و غیرممکن است.»
   
  حراج کمک‌های آوارگان سوری در بازارهای عربستان
  یک شهروند عربستانی با پخش فیلمی در «یوتیوب» نشان داد کمک‌هایی که به ارتش آزاد سوریه و آوارگان سوری شده است، در حراج‌های شهر ریاض به فروش رسیده و به دنبال آن کشورهای عرب حوزه خلیج فارس مانند قطر و عربستان سعودی و امارات، دیگر چندان برای کمک به ارتش آزاد شور و شوق از خود نشان ندادند.
  در این فیلم نشان داده شد، این کالاها که شامل صدها تن پتو و لباس‌های زمستانی، با آرم و نشان ارتش آزاد سوریه و شعار کمیته کمک‌رسانی به آوارگان سوریه «المیادین» شعبه عربستان سعودی و در حراج‌های بازار «قاسم اکبر» یکی از بزرگ‌ترین بازارهای حراج پایتخت عربستان به فروش رسیده اند. 
   
  اختلاف ترکیه و ارتش آزاد 
  ارتش آزاد به هیچ یک از اصول مورد ادعای خویش که براساس آن این ارتش را بنا کرده بود، عمل نکرد و همین موجب شد تا به مرور زمان، ماهیت واقعی این گروه تروریستی برملا شود. در این راستا مردم ترکیه که به شدت به حضور نیروهای ارتش آزاد و آموزش آن‌ها در این کشور اعتراض کردند و با برگزاری راهپیمایی‌های متعدد اعتراض‌آمیزی از اردوغان خواستند تا نسبت به اخراج ریاض الاسعد، فرمانده این ارتش و اعضای آن اقدام کند. به همین منظور درپی بالا گرفتن اعتراضات به دولت، مقر فرماندهی ارتش آزاد سوریه از این کشور خارج شد؛ منابع خبری در سپتامبر 2012 از انتقال این مقر ارتش آزاد از خاک ترکیه به استان ادلب در داخل خاک سوریه خبر دادند و ریاض الاسعد نیز این خبر را تأیید کرد. 
  مقامات ترکیه در آن زمان دلیل این اقدام آنکارا را فاصله گرفتن از حوادث داخلی سوریه اعلام کردند. یکی از دلایل این امر تشدید بحران سوریه بود که بی‌تردید بر اوضاع داخلی ترکیه نیز تأثیر خواهد گذاشت. از دیگر عواملی که باعث شد، حزب عدالت و توسعه ترکیه از مواضع خود در خصوص ارتش آزاد عقب‌نشینی کند، افزایش فعالیت‌های حزب کارگران کردستان و شکست تلاش‌های وزیر خارجه ترکیه به منظور تحت فشار قرار دادن فعالان کرد بود. علاوه بر اینها حوادث امنیتی در مناطق علوی‌نشین ترکیه در نزدیکی مرز سوریه و همچنین افزایش اعتراضات در میان نظامیان این کشور، دولت آنکارا را به بازنگری در تعامل با ارتش آزاد در خاک این کشور ملزم کرد. افزون بر اینکه گفته شد، در اواخر حضور ارتش آزاد در ترکیه ریاض الاسعد با مقامات ترک اختلاف نظر پیدا کرد و همین موجب شد تا برای مدتی سرنوشت وی در پرده ابهام قرار گرفت و بارها اخباری مبنی بر تحت نظر بودن و یا کشته شدن وی در ترکیه منتشر شد.
   
 • +اخبار ضد و نقیض درباره مرگ ریاض الاسعد

  ارتش آزاد سوریه با صدور بیانیه رسمی، کشته شدن ریاض الاسعد را بر اثر انفجار بمبی که زیر خودرو وی کار گذاشته شده بود، تأیید کرد. برکات الحویش ، عضو شورای ملی مخالفان سوریه هم که الاسعد را همراهی می‌کرد به شدت زخمی شد.         
  به دنبال این اخبار وب سایت الجزیره گزارش داد، براء هاشم، نماینده اتحادیه هماهنگی‌های انقلابیون در دیر الزور در تماس تلفنی با شبکه شام سوریه اعلام کرد: «سرهنگ ریاض الاسعد، فرمانده ارتش آزاد سوریه در پی پرتاب بمبی از داخل خودرویی به خودرویش در شهر المیادین در استان دیر الزور به شدت زخمی شده درحالی‌که تمام محافظانش کشته‌شده‌اند و این در حالی است که شورای نظامی استان اطلاعی درباره آمدن الاسعد به دیر الزور نداشت.»
  پس از انتشار این اخبار ضد و نقیض، در مارس 2013 برخی رسانه‌های عربی تصاویری از ریاض الاسعد پس از جان سالم به در بردن از عملیات ترور منتشر کردند که در آن پای راست وی از قسمت ران قطع شده است.
   
 • +نفرت مردم سوریه از ارتش آزاد

  اگرچه در ابتدا ارتش آزاد سوریه با سردادن شعارهایی از قبیل آزادی و دموکراسی و حقوق برابر و مساوات برای همه توانسته بود، جایی به طور موقت در میان برخی از مردم سوریه در برخی شهرها باز کند؛ اما برملا شدن ماهیت واقعی این گروه هر روز بیش از پیش بر نفرت مردم سوریه از این گروه تروریستی افزود. از جمله اقدامات این گروه تروریستی، دست داشتن در بسیاری از کشتارهای صورت گرفته در سوریه بود که در آن کودکان و زنان بی‌شماری به وحشیانه‌ترین شکل قتل‌عام شدند تا به این وسیله نظام سوریه در ارتکاب این جنایت‌ها مقصر جلوه داده شود. این ارتش از زمان تأسیس دست به کشتارهای متعددی در مناطق مختلف سوریه زد که در بیش از 90 درصد این موارد قربانیان، افراد غیرنظامی و به خصوص زنان و کودکان بی‌دفاع و بی‌پناه بودند. 
   
  هتک حرمت به مزار شریفه 
  یکی از عناصر وهابی گروهک تروریستی ارتش آزاد سوریه دست به هتک حرمت مزار شریفه "حجر بن عدی" زد که با اعلام تعطیلی حوزه‌های علمیه جهان شیعه در اعتراض به هتک حرمت، ضمن انتشار تصاویر جدیدی از این اقدام وقیحانه، تهدید کرد که بزودی مشابه همین کار را با مزار حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س) نیز انجام خواهند داد. 
  در این تصاویر نبش کنندگان با افتخار تمام ژست گرفته و از اقدام شنیع خود عکس گرفته اند. آنها با وقاحت تمام به گشودن قبر حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س) تهدید کرده و گفته اند: «ما بقدری مقتدر شده ایم که هيچ اتفاقی هم برایمان نيفتاده است.» 
   
  جداشدن شمار زیادی از اعضای ارتش آزاد به دلیل گسترش فساد میان فرماندهان این ارتش
  غارت و چپاول خانه‌های مردم، تجاوز به عرض و ناموس مردم از دیگر جنایات و مفاسد ارتش آزاد بود که نه تنها موجب روی‌گردانی و نفرت مردم سوریه از این گروه‌ها شد، بلکه منجر به جدا شدن شمار زیادی از اعضای خود این گروه‌ها نیز شد.
  «ابومحمود»، فرمانده یکی از گروه‌های مسلح در منطقه «اطمه» در شمال غربی سوریه از وضعیت گروه‌های مسلح وابسته به ارتش آزاد به شدت ابراز تأسف کرد و گفت: «انقلاب واقعی در سوریه به پایان رسیده و در واقع انقلاب را دزدها و فاسدها به سرقت بردند.» وی ادعا کرد برخی از سرکردگان ارتش آزاد به طور مستقیم به دزدی و سرقت روی آورده، به همین دلیل وی تصمیم گرفته تا از جمع آن‌ها جدا شود و روی به هیزم‌شکنی و دامداری در کوه به منظور امرار معاش آورد. ابو محمود همچنین از گسترش پدیده کنار گذاشتن مبارزه مسلحانه در میان گروه‌های مسلح خبر داد، زیرا بسیاری از کسانی‌که از ابتدای بحران سوریه علیه نظام دست به سلاح برده بودند، از فساد شایع میان فرماندهان ارتش آزاد سوریه به تنگ آمده و خشمگین شدند. ابومحمود با نام بردن از 10 فرمانده ارتش آزاد در استان ادلب و شهر حلب، جنایت‌های آن‌ها را برشمرده و گفت: «یکی از این سرکردگان که افسر ارشد ستاد فرماندهی ارتش آزاد به شمار می‌آید، به سارق خانه‌های خالی از سکنه حلب شهرت یافته است.» وی ضمن برملا کردن سرقت افسران ارتش آزاد تأکید می‌کند: «مشکل این است، اکثر این افسران کذایی مزدور طرف‌های خارجی هستند و از جانب آن‌ها حمایت می‌شوند.» 
   
 • +بروز شکاف در ارتش آزاد

  یکی از مهم‌ترین محورهای اختلاف و شکاف بین گروه‌های مختلف ارتش آزاد، گسترش پدیده فساد و بروز اختلاف بر سر تقسیم غنایم و اموال مسروقه و غارت‌شده، بود تا جایی که در برخی از این اختلافات گروه‌ها رودرروی هم قرارگرفته و منجر به درگیری‌های مسلحانه بین آن‌ها، کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر از آن‌ها شد.
  به دست گرفتن کنترل بزرگ‌راه‌ها و اتوبان‌ها در مناطق مختلف کشور باهدف سرقت و غارت اموال مسافران و حتی ربودن و به گروگان گرفتن آن‌ها از دیگر موارد بروز اختلاف و درگیری‌های مسلحانه بین این گروه‌ها بود. علاوه بر اینها اختلافات شخصی، سلیقه‌ای، گروهی و طایفه‌ای موجب شد، ارتش آزاد بیش از آنکه یک گروه شبه‌نظامی متحد باشد، به یک گروه تروریستی پر حاشیه، جنایتکار، آدمکش و بی‌رحم تبدیل کرد.
  گروه‌های ارتش آزاد نه تنها با خود بلکه با دیگر گروه‌های مسلح فعال در سوریه از جمله جماعت «جبهه النصره» که شاخه سازمان تروریستی القاعده در سوریه اختلاف پیدا کردند.
   
 • +جهاد نکاح راهی برای حضور زنان

  شورشیان در نبردهای خود از هیچ فعالیت تخریبی و خشن اجتناب نکرده و برای رسیدن به اهداف خود حتی از کودکان و زنان نیز استفاده ابزاری کردند.
  آنها برای جبران نیروهای خود، دست به دامن "مفتی‌های وهابی" شده و "جهاد نکاح" را به منظور جذب نیروهای بیشتر مطرح کردند. هدف اصلی از این فتوای شیطانی، جذب "دختران و زنان زیبا" و در نهایت اغوای مردان جهان عرب برای حضور در جبهه مخالفان سوری بود.
                                
  وعده "نیل به رستگاری"
  در ابتدای درگیری‌ها، زن‌های سوری نقشی در بحران نداشتند و تنها نظاره‌گر جنگ بودند؛ اما به تدریج و با فریب و اغوای مفتی‌های وهابی و تبلیغات دروغین رسانه‌های غربی مبنی بر مشروع نبودن نظام "بشار اسد" و تحمیل این عقیده که حکومت "اسد" حکومتی دیکتاتوری و غیراسلامی است، برخی زنان به مبارزه در جبهه نظامیان شورشی ترغیب شدند. وعده مفتی‌ها به زنان رسیدن به رستگاری بود.
  حضور زنان در جبهه شورشی‌ها تا حدی بود که مجله "تایم" در یکی از شماره‌های خود مقاله‌ای را به این موضوع اختصاص داد و نوشت: "حضور زنان در گروه مخالفان اسد بسیار پررنگ است. کم‌تر منطقه‌ای را می‌توان یافت که اثری از حضور زنان نباشد". این زنان درحالی‌که فرزندان خود را به همراه داشتند، با در دست داشتن اسلحه خود را مخالف دولت "بشار اسد" نشان داده و خواستار براندازی حکومت وی شدند. در پاره‌ای از موارد، زنان، رهبری گروهی از شورشیان را برعهده‌گرفته و با شقاوت تمام دستور قتل مردم بی‌گناه را صادر می کردند.    
  در یک مورد، یکی از فرماندهان سابق ارتش سوریه به نام "زبیده المیقی" "Zubaida al-Meeki"، با خیانت به کشور خود، به گروه تروریستی "ارتش آزاد سوریه" پیوست. وی اولین زنی بود که رسماً خروج خود از ارتش کشور سوریه را اعلام کرد و به صف تروریست‌ها پیوست.
  زنانی که رهبری همنوعان خود را بر عهده گرفتند معمولاً زنانی عادی بودند که هیچ آموزش نظامی‌ای ندیدبودند. این افراد تنها برای نشان دادن تصویری موجه از "ارتش به اصطلاح آزادی‌بخش سوریه" به کار گرفته شدند. در بعضی نقاط از زنان به عنوان "تک تیرانداز" برای ریختن خون سربازان دولت اسد استفاده شد.
  در واقع علت اصلی حضور زنان جذب نیروهای بیشتر و دلگرمی آنان بود زیرا که با برملا شدن سیاست‌های خصمانه و تروریستی شورشیان، مردها از این نیروهای به ظاهر اسلام طلب دلسرد شده و رو به دولت "بشاراسد" آوردند. در نتیجه، سران شورشیان و در رأس آن‌ها دولت غربی به نقشه‌ای کثیف روی آورده و از زنان بدکاره برای حضور در درگیری‌ها دعوت کردند.
   


ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر