آیت الله غلامرضا رضوانی

 

آیت الله حاج شیخ غلامرضا رضوانی، از فقهای شورای نگهبان، که دارای تحصیلات حوزوی در حد اجتهاد بود. وی عضویت در مجلس خبرگان رهبری، نمایندگی حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری در بازار و ریاست دیوان عدالت اداری را در کارنامه خود داشت.

 


امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -زندگینامه

  آیت الله حاج شیخ غلامرضا رضوانی، فرزند "محمد کریم رضوانی"، در 1 مهرماه سال 1309 در شهر "خمین"‌ متولد شد. پس از طی تحصیلات مقدماتی در زادگاه خود، جهت تحصیل علوم حوزوی راهی قم شد و دوره سطح و سطوح عالی را در حوزه علمیه قم طی کرد. وی از شاگردان امام خمینی(ره) بود. 

  آیت الله رضوانی سپس برای ادامه تحصیل راهی نجف اشرف شد. این عزیمت مصادف بود با قیام امام خمینی(ره) علیه لایحه استکباری انجمن‌های ایالتی و ولایتی در سال 1341. آیت الله رضوانی از جمله روحانیونی بود که با وجود فضای غیر سیاسی حاکم بر حوزه علمیه نجف، به حمایت از نهضت اسلامی امام خمینی(ره) برخاست.

  در زمان مبارزات انقلابی مردم ایران علیه رژیم پهلوی، آیت‌الله رضوانی از جمله روحانیون نزدیک به امام(ره) بود که رابطه طلاب انقلابی با ایشان را برقرار می‌کرد. وی از معتمدین حضرت امام خمینی(ره) به شمار می‌آمد.

  عضویت در شورای نگهبان و مجلس خبرگان رهبری، نماینده حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری در بازار و ریاست دیوان عدالت اداری، از جمله فعالیتهای سیاسی آیت الله رضوانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود. این عالم مبارز و نستوه، سرانجام در 31 فروردین‌ماه سال 1392 در سن 83 سالگی دار فانی را وداع گفته و در حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.

   

 • +مدارج تحصیلی

  آیت الله رضوانی، در خردسالی تحصیلات خود را در مکتب خانه آغاز کرد و طی یک سال به آموختن علوم قرآنی مشغول شد. سپس با تأسیس تنها مدرسه جدید در خمین، راهی مدرسه شد و تا مقطع سیکل تحصیل کرد. بعد از طی این دوره در سال 1327 در 18 سالگی جهت تحصیل علوم حوزوی راهی قم شد.
  در حوزهٔ علمیهٔ قم، دورهٔ سطح و سطح عالی را نزد آیات عظام "سلطانی طباطبایی" و "حاج شیخ عبدالجواد اصفهانی"‌ فرا گرفت و برای فراگیری دروس خارج فقه و اصول، از محضر آیات "بروجردی"‌، "محقق داماد" و امام خمینی(ره)‌ بهره برد. اقامت آیت‌الله رضوانی در قم تا سال 1332 ادامه داشت و سپس برای تلمذ در نزد اساتید حوزهٔ علمیهٔ نجف اشرف عازم عراق گردید. در نجف اشرف در درس "آیت‌الله شاهرودی"‌ حاضر شد و با ورود امام خمینی(ره)‌ به نجف اشرف با وجود آنکه خود در آن زمان به تدریس مشغول بود در درس خارج ایشان نیز شرکت کرد.
   
 • +فعالیت‌های علمی و آموزشی

  آیت‌ الله رضوانی از فضلای بنام حوزه نجف بود که در علوم ریاضی، منطق و فلسفه ید طولایی داشت و حوزه درس منظومه حاج ملا هادی سبزواری را با برخی از شاگردان حضرت امام(ره) اداره می‌کرد. وی تا سال 1358 که به ایران بازگشت؛ در حوزه علمیه نجف به تدریس علوم حوزوی همچون "رسائل"، "مکاسب"، "خارج فقه و فلسفه" اشتغال داشت. جلسات درس او در مدرسهٔ "بروجردی"، مسجد "ترک‌ها" و مسجد "هندی" برگزار می‌شد. 
  آیت الله رضوانی علاوه بر تدریس به تحقیق و تألیف نیز می‌پرداخت و تألیفاتی نیز در زمینه علوم دینی و حوزوی به انجام رساند که می‌توان به "حاشیه بر عروة‌الوثقی"، حواشی بر "کفایة‌ الاصول" و "مکاسب" اشاره کرد.
   
 • +مسؤولیت‌ها و سوابق اجرایی

  عضویت در شورای نگهبان از سال 1358 تا 1362 و از سال 1368 تا 1392
  عضویت در مجلس خبرگان رهبری در ادوار سوم، چهارم و پنجم
  عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
  تدریس دروس خارج فقه و اصول در حوزه علمیه رضویه
  نماینده تمام الاختیار حضرت امام(ره) در بازار تهران و ابقاء ایشان توسط مقام معظم رهبری
  ریاست دیوان عدالت اداری
  عضویت در هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات
   
 • +همراهی با امام خمینی(ره) در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی

  زمانی که آیت‌الله رضوانی در نجف اشرف اقامت داشت، قیام امام خمینی(ره) علیه لایحه استکباری انجمن‌های ایالتی و ولایتی آغاز شد. وی به رغم جو غیر سیاسی حوزه علمیه نجف، از جمله روحانیونی بود که به حمایت از نهضت اسلامی امام خمینی(ره) برخاست. در پی تبعید حضرت امام خمینی(ره) به ترکیه، آیت‌الله رضوانی ازجمله روحانیونی بود که به همراه تعدادی از مجتهدان مبرز حوزه علمیه نجف، برای انتقال ایشان به عراق می‌کوشیدند. 
   
  سرباز نهضت امام(ره)
  بیشترین و موثرترین دوران خدمت آیت الله رضوانی به نهضت امام خمینی(ره)، به سال‌های حضور امام راحل در نجف اشرف مربوط می‏شود. با ورود حضرت امام خمینی(ره) به نجف اشرف، عده‌ای از علما و فضلای همسنگ از جمله شهید آیت الله سید اسد الله مدنی، "آیت الله راستی کاشانی"، "آیت الله رضوانی"، "آیت الله سید عباس خاتم یزدی" و... که جزو مدرسین خوب نجف بودند، به امام پیوستند و در آنجا به مبارزه علیه رژیم ادامه دادند و اطلاعیه‌ها را یا به صورت خطی و یا به صورت کاست می‌فرستادند تا منتشر شود. 
  آیت الله رضوانی در سال‌های اقامت امام در عراق، مسئول دفتر ایشان در نجف بود و بسیاری از امور دفتر از جمله شهریه طلاب و نیز دیدارهای سیاسی امام را هماهنگی می‌کرد. یکی از مهمترین دیدارهایی که با هماهنگی و حضور آیت‌الله رضوانی در نجف انجام شد، اولین مصاحبه امام با رسانه‌ها بود. وی در تاریخ 4 اردیبهشت‏ماه سال 1357 خبرنگار روزنامه "لوموند" را به بیت امام آورد و امام علی رغم ممانعت دستگاه اطلاعات و امنیت عراق، گفتگوی معروف خود را انجام داد. شبیه همین گفتگو، با خبرنگار بی‌ بی سی انجام شد که حتی با هجوم نیروهای امنیتی عراق و مصادره کردن نوارها و فیلم های گفتگو مواجه شد. البته به گفته آیت‌الله رضوانی، نوار دیگری توسط افراد بیت ضبط شده که از دسترس ماموران خارج شده بود.
   
  معتمد امام(ره)
  آیت‌الله رضوانی که از روحانیون نزدیک به امام(ره) بود، رابطه طلاب انقلابی را با حضرت امام خمینی(ره) برقرار می‌کرد و در همین راستا چندین بار توسط ساواک مورد توجه قرار گرفته بود. ایشان از معتمدین امام خمینی(ره) به شمار می‌آمد. در برخی از اسناد ساواک که توسط "مرکز اسناد انقلاب اسلامی" منتشر شده است در خصوص فعالیت‌های آیت الله رضوانی چنین آمده:
  « - شخصی به نام غلامرضا رضوانی اهل خمین و "ناصری" که چندی قبل به بیروت آمده بود واسط بین خمینی و آخوندهائی است که به نفع خمینی در بیروت تماس و فعالیت دارند...
  - چندی پیش مقامات عراقی منزل خمینی را در نجف مورد بازرسی قرار داده‌اند و گفته می‌شود نزدیکان مشارالیه از جمله غلامرضا رضوانی مدارک مهم خمینی را قبلاً به جای دیگری انتقال داده بود و مأموران امنیتی نتوانسته‌اند مدارک مورد نظر خود را به دست آورند.
  - اخیراً اعلامیه‌هایی که خمینی در پاریس منتشر کرده به نجف آورده شده، لیکن فقط در اختیار نزدیکان مشارالیه از قبیل سید محمود دعائی و غلامرضا رضوانی قرار گرفته است.»
   
  وصی امام(ره) در سالهای پیش از پیروزی انقلاب
  از نکات قابل توجه آنکه حضرت امام خمینی(ره) در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، آیت الله رضوانی را به همراه سه نفر دیگر به عنوان "وصی" خویش معین کردند و این وصایت تا زمان بازگشت امام خمینی(ره) به میهن برقرار بود. متن این وصیت نامه که در 3 آذرماه سال 1356 مصادف با 12 ذی‌الحجه 1397 نوشته شده، به شرح زیر بود:
   
  «بسمه تعالی
  عطف به وصیتی که نمودم و آقایان [حبیب اللَّه] اراکی و [غلامرضا] رضوانی و سید عباس خاتمی [خاتم یزدی] و [سید جعفر] کریمی را وصی قرار دادم، اگر برای یک نفر یا بیشتر پیشامدی شد که نتوانست قیام به امر کند سایر آقایان به جای او یک نفر مورد اطمینان و معروف به صحت و امانت را تعیین کنند. مقصود آن است که مادام که به وصیت عمل نشده چهار نفر مورد اطمینان کفیل امر باشند و در غیاب یکی یا دو نفر بقیه آقایان اقدام به عمل کنند تا حاضر شود. از خداوند تعالی توفیق همه را خواستارم.
  روح اللَّه الموسوی الخمینی» (با استناد به صحیفه حضرت امام، ج‏ 3، ص 270)

   

 • +فعالیت‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی

  با هجرت رهبر کبیر انقلاب به فرانسه، آیت الله رضوانی همچنان در عراق ماند. در ماه‌های نخست پیروزی انقلاب اسلامی، آیت‌الله رضوانی به اقامت خویش در نجف اشرف ادامه داد و برای جلب حمایت حوزه علمیه نجف اشرف از انقلاب اسلامی کوشید. تا اینکه با کودتای "صدام حسین" علیه "حسن البکر"، رژیم بعثی عراق، بسیاری از شیعیان و علمای مقیم نجف از جمله آیت الله رضوانی را از عراق اخراج کرد و آیت الله رضوانی نیز مجبور به ترک این کشور شد.
   
  عضویت در شورای نگهبان
  آیت‌الله رضوانی، از نخستین فقهایی بود که در اول اسفندماه سال 1358 با حکم حضرت امام خمینی(ره) به عضویت شورای نگهبان درآمد:
   
  «بسمه‌تعالی
  جناب حجت‌‌الاسلام آقای حاج شیخ غلامرضا رضوانی دامت افاضاته
  بنابر اصل نود و یکم قانون اساسی جمهوری اسلامی که به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی از نظر عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با آنها شورایی بنام شورای نگهبان تشکیل می‌شود که انتخاب شش نفر از فقهاء عادل و آگاه به مقتضیات زمان و مسائل روز از این شورا به عهده اینجانب می‌باشد لذا جنابعالی را به عنوان یکی از شش فقیه بعضویت شورای نگهبان منصوب می‌نمایم. از خداوند متعال موفقیت هر چه بیشتر شما را امیدوارم.
  روح‌الله الموسوی الخمینی
  اول اسفند ماه 1358 برابر3 ربیع الثانی 1400»
   
  ریاست دیوان عدالت اداری
  آیت الله رضوانی، پس از سه سال خدمت در شورای نگهبان، در تاریخ 29 تیر ماه سال 1362، طبق قانون از این نهاد خارج و به ریاست دیوان عدالت اداری منصوب شد. همچنین در حکم دیگری از سوی حضرت امام، پس از رحلت آیت‌الله سیداحمد خوانساری، به امام جماعت مسجد معروف "سید عزیزالله" در بازار تهران منصوب شد. آیت الله رضوانی یک بار دیگر، در 9 شهریور ماه سال 1368 با حکم رهبر معظم انقلاب به عضویت شورای نگهبان درآمد و تا آخر عمر در این سمت باقی ماند. افزون بر این‌ها، سه دوره عضویت در مجلس خبرگان رهبری، جزو سوابق کارنامه ایشان است.  

   

 • +شخصیت و اندیشه‏ امام راحل به روایت آیت الله رضوانی

  تأثیر اندیشه‌های امام بر جنبش‏های رهایی بخش فلسطین و لبنان
  آیت الله غلامرضا رضوانی تیر ماه سال 1381، در گفت و گویی با "خبرگزاری ایسنا"، در خصوص تاثیرات اندیشه و مکتب فکری حضرت امام بر جنبش‏های رهایی‏بخش و استقلال طلب اسلامی نظیر لبنان و فلسطین" اظهار داشت: «اگر این جنبش‌ها از مکتب حضرت امام تأثیر نمی‌گرفتند، به همان کیفیت سابق باقی می‌ماندند و به جایی نمی‌رسیدند، اما بعد از جهانی شدن اندیشه حضرت امام، آنها فهمیدند که روش یک مبارزه عقلانی با مستبدان و زورگویان چگونه است و جنبش‌های رهایی بخش با نشاط، حرکت موفقتری انجام دادند و از جهات مختلف مانند لبنان که اسراییل را از خاک خود بیرون کرد، به پیروزی‌هایی رسیدند.
   
  اسلام ناب و اسلام آمریکایی از نظر حضرت امام(ره)
  از نظر امام خمینی(ره) اسلام ناب محمدی(ص) از اسلام آمریکایی دور است؛ یعنی این گونه نیست که هر پدیده تازه‌ای، از هر ناحیه‌ای را بشود به نام اسلام ناب محمدی(ص) به خورد جامعه داد. اسلام ناب محمدی(ص) یعنی اینکه مقتضیات اسلام در خصوصیات مکان و زمان ملاحظه شود.
   
  تحقق اسلام واقعی، هدف اصلی حضرت امام(ره)
  هدف اصلی و عمده حضرت امام در انقلاب اسلامی، تحقق اسلام و احکام آن بود؛ بنابراین، ایشان بر «جمهوری اسلامی» نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد، اصرار داشتند. هدف عمده حضرت امام، تحقق اسلام واقعی بود، نه اسلامی که افراطی یا آمریکایی باشد؛ زیرا در سایه تحقق چنین اسلامی، رفاه و آرامش جامعه تأمین می‌شود.
  حضرت امام نیز می‌فرمود بیست سال باید بگذرد تا بتوانیم خرابی‌های گذشته را جبران کنیم، هرچند بیش از بیست سال از پیروزی انقلاب گذشته است ولی متأسفانه عواملی مانند جنگ تحمیلی و فعالیت‌هایی که منافقین و مخالفین نظام جمهوری اسلامی مرتکب شده‌اند باعث شد تا تمام اهداف انقلاب و حضرت امام محقق نشود ولی امید وجود دارد که این اهداف در آینده محقق شود...»
   
  مقام فقهی و خصوصیات اخلاقی حضرت امام(ره) از زبان آیت الله رضوانی
  آیت الله رضوانی در گفتگویی با مجله "حوزه" در سال 1369، در خصوص ویژگی فتاوای حضرت امام(ره) اظهار داشت: «ویژگی حضرت امام، رضوان الله تعالی علیه در فتاوا این است که ایشان شدیدا معتقد بود که خصوصیات زمان و مکان و سایر امور در فهم احکام از روایات دخالت دارد و بایست به آنها توجه شود که با قطع نظر از این امور، ممکن است، حکمی بر خلاف آنچه هست همیشه فهمیده شود. خصوصیات روحی و اخلاقی ایشان به نحوی بود که ممکن نبود، شخصی طالب حق و حقیقت جو باشد و در تماس با ایشان، حق را نیابد. انسان، هر چه به ایشان نزدیک تر می شد، ارادت و سرسپردگی او هم افزون می گشت.» (با استناد به مجله حوزه، بهار و تابستان سال 1369. شماره 37 و 38)

   

 • +اسلام و روحانیت از دیدگاه آیت الله رضوانی

  14 تیر ماه سال 1381، در گفتگویی که "خبرگزاری ایسنا" با آیت الله رضوانی انجام داد، ایشان در خصوص نقش روحانیت در اسلام چنین اظهار داشت: «نمی‌دانم مطالبی که می‏گویند در اسلام روحانیت نداریم، کدام منبع معتبر ریشه می‌گیرد. باید توجه داشت روحانیت مورد نظر ما اشخاص حافظ احکام تکلیفی، احکام وضعی، اعتقادات و اصول و فروع هستند و تمام جوانب اسلام را در نظر می‌گیرند. منشأ این روحانیون پیغمبر اکرم (ص)، امیرالمؤمنین (ع) و ائمه دیگر هستند بنابراین معنا، چگونه می‌توان گفت ما در اسلام روحانیت نداریم.
  آنچه شامل روحانیت اسلام نمی‌شود، روحانیتی است که مانند روحانیت مسیحیت خود را از امور دنیا جدا کند؛ زیرا اسلام برای به دست آوردن سعادت دنیا و آخرت آمده است و سعی دارد دنیا و آخرت مسلمانان را آباد کند.
  روحانیتی که حافظ دین باشد و برای جواب به هجوم‌هایی که از نواحی مختلف به دین، اصول و فروع آن می‌شود و می‌تواند مرجع و مأخذ باشد، نباید مورد هجمه و اهانت قرار گیرد؛ زیرا چنین روحانیتی را هم قرآن تأیید می‌کند و هم در سیره ائمه اطهار مشخص است...»

   

 • +نحوه عملکرد شورای نگهبان از زبان آیت الله رضوانی

  در گفت و گوی 14 تیر ماه سال 1381 "خبرگزاری ایسنا" با آیت الله رضوانی، وی در خصوص تأیید صلاحیت‌ها و نظارت شورای نگهبان در انتخابات اظهار داشت: «اولاً تأیید نشدن یک فرد در یک دوره یا تأیید او در دور بعد به معنای تغییر سیاست شورای نگهبان نیست؛ زیرا تمام آقایان عضو شورای نگهبان دارای یک رأی و یک نظر نیستند، در ادوار مختلف نیز اشخاص تغییر می‌کنند، ممکن است در یک دوره اعضا شخصی را صالح بدانند و بعد در تغییری که پیدا می‌شود، اکثریت خلاف او رأی بدهند.
  دوم، ممکن است در یک دوره شورای نگهبان به شخصی رأی مثبت داده باشد، ولی در دوره بعد در مورد آن شخص مسئله‌ای برایشان کشف شده باشد و تغییر نظر بدهند، این مسئله نیز به معنای دلبخواهی تصمیم گرفتن و تغییر سیاست دادن شورای نگهبان نیست زیرا در دور اول اشتباه کردند و گفتیم که هیچ بشری نیست که اشتباه نکند؛ بنابراین نباید این مسایل شورای نگهبان را در افکار عمومی زیر سؤال ببرد.»
   
  شورای نگهبان خارج از سیاست کار می‏کند
  آیت الله رضوانی در ادامه افزود: «جای بحث‌های سیاسی در مجلس است و این شورای نگهبان است که باید خارج از سیاست کار کند؛ زیرا وظیفه او وظیفه کارشناسی خاصی است؛ بنابراین اگر مجلس بر اساس سیاست‌های خود قانونی را تصویب کرد، حق دارد و نمی‌توان بر مجلس اشکال سیاسی کاری گرفت ولی اگر به جایی رسید که قانونی خلاف اسلام یا قانون اساسی تصویب کرد، شورای نگهبان جلو آن را خواهد گرفت و اینجاست که برخی با بی انصافی شورای نگهبان را به سیاسی کاری متهم می‌کنند.
   
  نباید اشتباهات شورای نگهبان به گردن رهبری گذاشته شود
  هیچ گاه نباید اشتباهات شورای نگهبان به گردن رهبری گذاشته شود؛ زیرا رهبر بر حسب تشخیص خود فقهای شورای نگهبان را و مجلس نیز حقوقدان‌ها را تعیین می‌کنند، تصمیمات گرفته شده در شورا توسط اکثریت صورت می‌گیرد و معنا ندارد که آنچه پیش می‏آید به حساب رهبر گذاشته شود. افکار عمومی در این زمینه تابع تبلیغات است و باید توجه داشت که تبلیغات مسموم است، ولی اگر تبلیغات طبق واقعیت باشد چگونه ممکن است اشتباه دوازده نفر که شش نفر آن را رهبر و شش نفر آن را مجلس تعیین می‌کنند به پای رهبری گذاشته شود.»

   

 • +موضع آیت الله رضوانی در خصوص رابطه با آمریکا

  آیت الله رضوانی، اواسط تیر ماه سال 1381، در گفت و گو با "خبرگزاری ایسنا" در خصوص مسئله مذاکره با آمریکا چنین اظهار داشت: «ما اصولاً و اساساً در موضوع ارتباط داشتن با دنیای خارج مخالف نیستیم، اگر ارتباطات بر اساس اصول صحیحی باشد هیچ منطقی آن را نفی نمی‌کند، کما اینکه دولت جمهوری اسلامی نیز جلو این کار را نگرفته است، جز در مواردی که می‌داند ارتباطات صحیح و سالمی نیست.
  آمریکا به داشتن ارتباط صحیح و سالم با ما نمی‌اندیشد بلکه وقتی دیگر اهدافش همانند قبل از انقلاب تأمین نمی‌شود سعی دارد جمهوری اسلامی را مهار کند؛ بنابراین به نفع دولت اسلامی نیست که در این شرایط با آمریکا وارد ارتباط و مذاکره شود. اگر چنانچه بدانیم آمریکا واقعاً از مشی خود برگشته و تغییر مسیر داده است ارتباط اشکالی ندارد...»
   
 • +تأکید آیت الله رضوانی بر غیر ربوی بودن نظام بانکی کشور

  آیت الله غلامرضا رضوانی در تاریخ 19 شهریور ماه سال 1391، در بیست و سومین همایش بانکداری اسلامی با اشاره به تقبیح ربا در اسلام، گفت: «به طور مسلم در نظام و روند معاملات بانکی ایران ربا وجود ندارد. نظام بانکداری اسلامی پایه گذار معاملات صحیح است و به هیچ عنوان نباید ربا در معاملات بانکداری اسلامی انجام شود. اکثر کشورهای دنیا و حتی برخی کشورهای اسلامی دریافت ربا را سر لوحه کار خود قرار داده و از دریافت ربا در معاملات و تشکیلات بانکی خود هراسی ندارند، در حالی که جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که در معاملات بانکی خود از دریافت ربا خودداری می کند و چنین معاملاتی را صحیح نمی داند.
  پرداخت قرض در بین اشخاص و معاملات بانکی در مقابل بیع (خرید و فروش) مشکلی ندارد و این امر ربا نیست. هم اکنون باید برای اصلاح معاملات بانکی کشور تلاش شود، چرا که عدم اصلاح این معاملات تاثیری بدتر از ربا دارد. مسئولان باید قانون نظام بانکی را به درستی اجرا کنند تا مشکل شرعی در روند معاملات بانکی رخ ندهد، بنابراین افراد باید مورد تعلیم قرار گیرند تا به رویکرد نظام بانکی شرعی آگاه باشند و بدانند معامله صحیح و بدون مشکل چیست و چگونه باید صورت پذیرد.»
   
 • +درگذشت

  آیت الله رضوانی سرانجام در 31 فروردین‌ماه سال 1392 و در 83 سالگی، در یکی از بیمارستان‌های تهران دار فانی را وداع گفت. پیکر آیت الله رضوانی از مسجد حاج سید عزیزالله بازار تهران تشییع و به شهر مقدس قم منتقل شد؛ و پس از تشییع در مسجد امام حسن عسکری(ع) قم در حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.
  در پی درگذشت آیت الله رضوانی، پیام‌های تسلیتی از سوی رهبر معظم انقلاب، سران سه قوه، شورای نگهبان، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، رئیس مجلس خبرگان رهبری و بسیاری دیگر از شخصیت‌های کشور منتشر شد.
   
  متن کامل پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است:
  «بسم الله الرّحمن الرّحیم  
  درگذشت فقیه بزرگوار آیت الله آقای حاج شیخ غلامرضا رضوانی رحمة الله علیه را به بازماندگان محترم و به همه ارادتمندان و شاگردان ایشان تسلیت می‌گویم. این عالم جلیل از شاگردان مورد اعتماد حضرت امام خمینی(ره) و متکفل مسئولیت‌هایی از جمله در شورای نگهبان بودند و خدمات ایشان در تعامل با دستگاه‌ها برای تبیین نظرات فقهی شورای نگهبان مشمول عنایت و قبول حضرت احدیت و موجب رضوان الهی است، ان شاالله. از خداوند متعال علو درجات این روحانی عالی‌مقام را مسألت می‌نمایم.  
  سید علی خامنه ای  
  31 فروردین 1392»
   


ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر