آیت الله حسن ممدوحی

 

آیت‌الله حسن ممدوحی، از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، که عضویت در مجلس خبرگان رهبری در دوره چهارم به نمایندگی از مردم کرمانشاه را برعهده داشته است.

 


امتیاز دهی به مطلب:
 

به اشتراک گذاری مطلب:
ارسال به دوستانارسال به دوستان
 • -زندگینامه

  آیت‌الله حسن ممدوحی در سال 1318 در شهر کرمانشاه متولد شد. پس ازگذراندن تحصیلات مقدماتی، با وجود مخالفت خانواده برای فراگیری علوم حوزوی عازم حوزه علمیه قم شد و با بهره‌گیری از محضر اساتید برجسته به درجه اجتهاد رسید. وی در سال‌های مبارزات قبل از پیروزی انقلاب با عضویت در جامعه روحانیت مبارز در صف مبارزین با رژیم قرار گرفت و چنین بار دستگیر شد.

  عضویت در مجلس خبرگان رهبری در دوره چهارم به نمایندگی از مردم کرمانشاه و عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از جمله مهم‌ترین سوابق سیاسی وی می‌باشد.

   

 • +مدارج تحصیلی

  آیت‌الله ممدوحی در سن 7 سالگی به دبستان رفت و پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به تحصیل علوم دینی روی آورد، امّا این مسئله ابتدا با مخالفت خانواده‌اش رو به رو شد.
  وی در خصوص مخالفت پدر با تحصیل چنین می‌گوید: «وقتی تحصیلات مدرسه‌ای ما تمام شد حدود 16-17 ساله بودم که آیت‌ الله خوشوقت یکی دو بار از تهران آمدند کرمانشاه و ایشان ذوق طلبگی را در من زنده کرد. با پدرم درباره طلبگی صحبت کردم اما ایشان مخالف بودند.
  برای اینکه درس حوزه را بخوانم، از شهر فرار کردم چون پدرم راضی نبود. فرارم از شهر این طور بود که یک آقایی به نام "شیخ عبدالجواد جبل عاملی" از طرف آقای "[آیت الله العظمی] بروجردی" در کرمانشاه ساکن بودند که ایشان از لحاظ علمی در مرز مراجع بودند اما بسیار متواضع بودند ما خیلی به ایشان ایمان داشتیم و من هم دغدغه داشتم که اگر بخواهم فرار کنم پدرم از این کار راضی نیست.
  برای اینکه پدرم راضی بشود من بروم قم و درس حوزه بخوانم چهل روز زیارت عاشورا خواندم ولی همچنان پدرم راضی نمی‌شد آخرش رفتم پیش آقای "جبل عاملی" استخاره کردم و نیتم این بود که من بروم قم یا نروم و پدرم که راضی نیست باید چکار کنم؟ این آیه آمد: «... وَ لا تُطِعْ مَنْ أَغْفَلْنا قَلْبَهُ عَنْ ذِکْرِنا...» و از آن کس که قلبش را از یاد خودمان غافل ساخته‌ایم، اطاعت مکن! (سوره کهف آیه 28)
  البته ایشان غافل از این مسئله بود وگرنه در امور دینی واقعاً مؤمن بود، لذا فرار کردم و رفتم قم. تابستان سال بعد رفتم کرمانشاه، پدرم می‌گفت دیگر نباید قم برگردی و باید اینجا بمانی! تابستان که تمام شد دیدم انگار پدرم همچنان راضی به برگشتن من به قم نیست لذا دوباره فرار کردم. ما همچنان درس را ادامه دادیم تا رسیدیم به "شرح لمعه". پدرم بر "شرح لمعه"، "عروة الوثقی" و "وسیله‌النجاة" تسلط داشتند. روزی که رفته بودم پیش پدرم، کتاب لمعه را باز کرد و به من گفت این عبارت را بخوان! وقتی عبارات را صحیح خواندم، گفت: معلوم می‌شود خوب درس خوانده‌ای! و از آن زمان، به بنده اعتقاد پیدا کرد و آرام گرفت. حتی آمد قم و در حوزه ما چند شب ماند و آرام آرام خانه‌ای برای ما خرید و بعد مقدمات ازدواج ما را فراهم کرد و از همان وقت ایشان رابطه‌اش با ما خوب شد.»
   
  حضور در حوزه علمیه قم
  آیت الله ممدوحی زمانی که به قم رفت، بخشی از دروسِ دوره مقدمات حوزه را به پایان برده بود و در قم به تکمیل دروس دوره مقدمات پرداخت و سپس به فراگیری درس "شرح لمعتین" پرداخت.
  آیت‌ الله ممدوحی در سال‌های تحصیل خود، محضر عالمان بسیاری را درک کرد. او "شرح لُمعه" را نزد "آیت‌ الله ستوده"، کتاب "مکاسب" به درس "آیت‌ الله مشکینی"، "رسائل" را نزد "آیت الله نوری همدانی" و "مرحوم آیت‌ الله آذری قمی"‌ و "کفایه" را از کلاس درس "آیت الله سلطانی"‌ فرا گرفت.
  با اتمام دوره "سطح" و ورود به درس "خارج"، در درس فقه "محقق داماد" شرکت کرد و مدت 14 سال به درس "آیت‌الله العظمی گلپایگانی" رفت و تا دو سال پیش از رحلت آن مرجع بزرگ، در درس او حاضر می‌شد.
  در این سال‌ها، برای تحصیل "اصول فقه" نیز به درس "خارج اصول"، "میرزا هاشم آملی لاریجانی"‌ رفت و سال‌ها از محضر او کسب فیض کرد.
  آیت‌ الله ممدوحی در سال‌های تحصیل خود، برای فراگرفتن علوم عقلی و حکمت، مدت‌ها در درس "اسفار" "علامه سید محمد حسین طباطبایی" حاضر می‌شد. علاوه بر آن در جلسات خصوصی "علامه" که در شب‌های پنج‌شنبه و جمعه تشکیل می‌شد، شرکت داشت و نیز از شیوه اخلاقی و برنامه‌های سیر و سلوک او بهره‌های فراوان می‌برد.
  با رحلت علامه طباطبایی، در درس" اسفار" و "فصوص الحکم"‌ "آیت‌ الله جوادی آملی"‌ شرکت نمود و بعدها به درس "آیت ‌الله حسن‌زاده آملی"‌ نیز می‌رفت و کتاب‌های عرفانی نظیر "تمهید القواعد" "ابن ترکه"، "فصوص" "محیی الدین" و "مصباح الانس" "قونوی"، را به صورت درسی از اول تا آخر با" آیت الله حسن زاده آملی" خواند و از محضر این دو عالم بزرگوار نیز به بهترین وجه استفاده می‌نمود.
   
  دوستان و هم بحث‏های دوران تحصیل در حوزه
  آیت‌ الله ممدوحی در سال‌های تحصیل خود با طلاب و فضلا مباحثه و دوستی داشت که از جمله آنان به "آیت‌ الله سید محسن خرازی"، "آیت‌ الله رضا استادی مقدم" و "شیخ قدرت اللّه نجفی" اشاره کرد. وی بسیاری از دروس آموخته را با این افراد مباحثه می‌نمود.
   
 • +فعالیت‌های سیاسی پیش از انقلاب

  آیت‌ الله ممدوحی با نخستین بارقه‌های مبارزه با رژیم طاغوت، به صف مبارزان پیوست و در طول سالیان حکومت خاندان پهلوی مبارزات آشکاری را با رژیم پهلوی آغاز کرد که بارها مورد تهدید و تعقیب مأموران ساواک و دستگاه امنیتی این رژیم قرار گرفت.
  وی از همان آغازین سال‌های تشکیل جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همکاری خود با جامعه مدرسین آغاز نمود و در امور گوناگون به برنامه ریزی برای مبارزه پرداخت.
  وی در اماکن و شهرهای گوناگون سخنرانی‌های تندی علیه رژیم شاه انجام می داد و با شناخت هجمه‌های فرهنگی و ضرورت تلاش برای خنثی کردن شبهه‌های مارکسیسم و کمونیسم به تلاش برای آشنایی جوانان با مبانی اسلام و نقد دیدگاه‌های مکاتب التقاطی می‌پرداخت که گاه به دستگیری و بازداشت وی نیز می انجامید.
   
 • +مسئولیت‌ها و سوابق اجرایی

  نماینده مجلس خبرگان رهبری در دوره 4 از سوی مردم کرمانشاه
  عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
   
 • +فعالیت‌های آموزشی

  آیت ‌الله ممدوحی از اولین سال‌های تحصیلی از ادبیات و منطق و علوم بلاغی تا عالی‌ترین سطوح حوزه مانند خارج فقه را تدریس کرده است. وی با مراکز آموزشی از جمله ‎موسسه آموزش - پژوهش امام(ره)، دانشگاه تهران، دانشگاه قم و حوزه علمیه قم همکاری داشته است. از جمله دروس تدریس شده توسط وی می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:
  نهج البلاغه
  فلسفه
  فقه عالى
  ‎علوم‌ عقلی‌ 
  ‎عرفان
  شرح‌ منظومه‌‏
  اشارات
  اسفار
   
 • +آثار و تألیفات

  آثار چاپ نشده:
  اجتهاد و تقلید از نظر شیخ مفید، به زبان عربی
  رساله حرکت جوهری، میرزای جلوه
  کفایة الاصول (آخوند)
  فلسفه نقادی کانت
  تلخیص نهایة الحکمه
  شرح مصباح الهدایه امام خمینی(ره)
  مقدمات خصوص الحکمة (ابن عربی)
  درآمدی بر رساله اعتقادات شیخ مفید
  اسفار (ملاصدرا)
  مفتاح غیب الوجود
  رساله‌ای در تعلیم و تربیت
  درآمدی بر رساله (الولایه) علامه طباطبایی
  رساله (وجود) شیخ محمد حسین کاشف الغطاء
  رساله‌ای در علم امام (ع)
  رساله‌ای راجع به شیخ انصاری و فهرست دقیق چند مسأله
  رساله‌ای در ثابت و متغیر
  مقدمه‌ای بر اسماء الحسنی محی الدین عربی
   
  آثار چاپ شده:
  کلام جدید، سال چاپ 1370
  نگاهی تازه به فقه تألیف جزوه، سال چاپ 1372
  علم النفس، سال چاپ 1374
  شرح صحیفهٔ سجادیه، سال چاپ 1378
  شرح اسرار الصلاة ابن سینا، سال چاپ 1379
  فقه رسانه‌ای سال، چاپ 1379
  شرح مکاسب، سال چاپ 1379
  حکمت حکومت فقیه، سال چاپ 1379
  شرح نهج البلاغه، سال چاپ 1379
  ولایت فقیه، سال چاپ 1379
  شرح ماهیة الصلاة (ابن سینا)، سال چاپ 1379
  حکمت حکومت فقیه چاپ 1380
  شرح رسالة الوجود کاشف الغطاء، زبان عربی، سال چاپ 1380
  شرح صحیفه سجادیه، چاپ 1380
  شرح نهج‌البلاغه، سال چاپ 1380
  شرح رسالة الولایة علامه طباطبایی، زبان عربی، سال چاپ1380
  رساله‌ای در علم امام، سال چاپ 1380
  حقوق اساسی، سال چاپ 1380
  انسان و جهان در شناخت مکتب اسلام، سال چاپ 1380
  اجتهاد و تقلید، سال چاپ 1381
  شهود و شناخت، سال چاپ 1385
  راز نماز، سال چاپ 1385
  مترجم صحیفه سجادیه امام علی بن الحسین (ع)، زبان عربی، سال چاپ 1386

   ویرایش این مطلب، یا ارسال نظر